اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز در راپوری با عنوان راهی برای خروج از مخمصه قطر نوشت که از زمان وقوع اختلافات خطرناک میان قطر و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مخصوصا عربستان سعودی سه هفته می گذرد و این اختلافات، توجه از جنگ با داعش و سایر چالش های جدی منطقه را منحرف کرده است اما نشانه زیادی از عزم برای حل این اختلافات دیده نمی شود.

این روزنامه در ادامه به پیشنهاد مطرح شده توسط باب کورکر سناتور جمهوریخواه امریکا برای پایان بن بست قطر و اینجاد نوعی مصالحه بین کشورهای عربی اشاره کرد و نوشت که پیشنهاد کورکر توقف فروش سلاح به کشورهای سراسر منطقه است.

تایید اولیه فروش های سلاح امریکا باید توسط کورکر که ریاست کمیته روابط خارجی سنا را بر عهده دارد و همچنین بن کاردین دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی سنا و سران جمهوریخواه و دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نماینده گان انجام شود.

کورکر در نامه خود به رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا تاکید کرده است که تا زمان حل بحران قطر، فروش های آتی سلاح های امریکایی به حالت تعلیق در خواهد آمد.

نیویارک تایمز نوشت که در حال حاضر تیلرسون ابزار جدیدی برای حل بحران قطر در اختیار دارد هر چند به کارگیری روش پیشنهادی کورکر در تعلیق فروش سلاح به کشورهای منطقه ممکن است تاثیر عاجل نداشته باشد.

پیشنهاد کورکر برای تعلیق فروش سلاح به کشورهای منطقه در حالی مطرح شده است که دولت دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا پلان فروش 510 ملیون دالر تجهیزات و مهمات هدایت شونده دقیق به عربستان سعودی و فروش 12 ملیارد دالری سلاح به قطر و تحویل طیارات جنگی اف 15 به دوحه را در پیش رو دارد.

این روزنامه نوشت که عربستان سعودی از سلاح های امریکایی برای جنگ داخلی در یمن استفاده می کند و بنابراین، سعودی ها و امارات در نهایت مجبور می شوند که برای ادامه جنگ یمن، به دنبال سلاح های بیشتری باشند و در مقابل، امریکا باید به درخواست سلاح آنها نه بگوید. جنگ یمن یک فاجعه بشری است که به یک راه حل سیاسی عاجل نیاز دارد.

این روزنامه در ادامه نوشت که خود ترمپ نیز تا حدی مقصر بن بست پیش آمده در قبال قطر است زیرا از سعودی ها در مقابل قطر جانبداری کرد و تحریم های اعمال شده توسط کشورهای عربی و ریاض علیه دوحه را مورد تقدیر قرار داد.

ترمپ که به نظر می رسد توجهی به حقیقت وجود پایگاه های نظامی امریکایی در قطر و نقش حیاتی این پایگاه ها در جنگ علیه داعش ندارد، بعد از تلاش تیلرسون جهت ایجاد آرامش میان قطر و کشورهای عربی،‌ با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریزم به درگیری های پیش آمده با دوحه دامن زده است.

نیویارک تایمز با اشاره به لست درخواست های ریاض و امارات از دوحه نوشت که به نظر می رسد هدف از پلان این درخواست ها صرفا تحقیر قطر بوده است و نه اساس گفت‌وگو.

این روزنامه نوشت که تردیدی نیست که قطر باید در موضعی سرسختانه تر به مقابله با تروریزم و افراط گرایان بپردازد، اما عربستان سعودی و امارات و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز باید همین اقدام را انجام دهند.

با وجود اینکه نشانه ها حاکی از موافقت قطر با امریکایی ها در زمینه اتخاذ اقدامات سخت گیرانه تر برای مقابله با تروریزم است و حتی قطر با حضور مقامات وزارت مالیه امریکا در بانک مرکزی خود جهت ردگیری حامیان مالی تروریست ها موافقت کرده است، اما وزیر خارجه عربستان سعودی موضعی سرسختانه تر علیه دوحه اتخاذ و اعلام کرده است که درخواست های پلان شده از سوی ریاض قابل مذاکره نیستند.

این روزنامه در پایان نوشت که اگر اجازه ادامه اختلافات میان کشورهای عربی با قطر داده شود، نتیجه خوبی از این اختلافات حاصل نخواهد شد.