اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وال استراتریت کتلاگ، دلایل شکست استراتیژی جنگی ترمپ در افغانستان را مورد بررسی قرار داد.

پس از چند ماه بررسی، رییس جمهور امریکا اخیرا استراتیژی جدید این کشور در قبال افغانستان را اعلام کرد. ترمپ در حین اعلام استراتیژی خود از زمان اعزام، خروج و یا شمار نظامیان امریکایی به افغانستان خودداری کرد.

وی همچنین از پاکستان خواست تا حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی که علیه حکومت افغانستان می‌جنگند، را متوقف کند.

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در راپوری نوشت که پس از اعلام استراتیژی جدید زمان آن رسیده است که دولت ترمپ به جنبه ملکی حضور امریکا در افغانستان نیز توجه بیشتری کند زیرا دیپلومات‌های امریکایی در افغانستان باید با مشکلات بسیاری مانند کاشت خشخاش و نظارت بر برنامه‌های حمایوی امریکا و تلاش بهبود شرایط اقتصادی دست و پنجه نرم کنند.

با این حال موضوعاتی دیگری نیز مانند روابط افغانستان و پاکستان، فساد و تنش‌های سیاسی شدید نیز به رسیده‌گی جدی نیاز دارند.

پیش از هر اقدامی، ترمپ باید در افغانستان نماینده‌ای خاص تعین کند که مستقیما به وی راپور داده و از اعتماد کامل رییس جمهور امریکا و جامعه جهانی نیز برخوردار باشد.

این نماینده مسئولیت‌های بسیار حساس استراتیژیک و دیپلوماتیکی همراه ایجاد اصلاحات بنیادی در حکومت افغانستان، تراز کردن سیاست‌های دو کشور، ایجاد هماهنگی در اجرای استراتیژی امریکا بین نهادهای نظامی و ملکی و ارگ سفیدرا بر عهده خواهد داشت.

در این راپور کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان، ایجاد هماهنگی در تلاش‌های امریکا با پاکستان، هند و سایر کشورهای منطقوی در افغانستان و برقراری گفت‌وگوهای صلح بین طالبان و دولت نیز از مسئولیت‌های این نماینده دانسته شده است.

در ادامه آمده است که ایجاد اصلاحات در حکومت افغانستان از اهمیت خاص‌ای برخوردار است و نماینده خاص این مسئله را روشن خواهد کرد که بدون بهبود در حکومت‌داری، دولت اشرف غنی از حمایت مردم و نیروهای امنیتی برخوردار نخواهد بود؛ که بقای حکومت وحدت ملی نیز به آن بستگی دارد.

این رسانه معتقد است که اشرف غنی یک تکنوکرات حامی غرب است که خود را با حلقه‌ باریکی از پشتون‌ها محصور کرده و حکومت وحدت ملی نیز به دلیل درگیری‌های جناحی، وجود کابینه‌ای ناکارآمد و تقرّرات ولایتی و وُلسوالی ضعیف، حکومتی فلج شده است پس امریکا باید از حکومت افغانستان بخواهد تا برای بهبود عملکرد خود و کاهش فساد از خود جدیت نشان دهد که نماینده خاص ترمپ مسئولیت این کار را بر عهده خواهد داشت.

بر اساس این راپور، نماینده خاص همچنین وظیفه راهنمایی و هماهنگی تلاش‌ها برای متنوع کردن اقتصاد افغانستان را بر عهده خواهد داشت تا اقتصاد کشور به سمت خود‌کفایی پیش برود.

این بخش از وظایف نماینده خاص باید شامل بهره‌برداری از منابع معدنی افغانستان به طور مسئولانه، تقویت بخش زراعت، ایجاد مجرای مناسب برای سرمایه‌گذری امریکا و استفاده از موقعیت جغرافیه یی افغانستان میان کشورهای آسیای مرکزی و کشورهای پر جمعیت جنوب آسیا باشد.

نماینده خاص امریکا باید تلاش کند تا هند و پاکستان با همکاری با یکدیگر به افغانستان نیز کمک کنند. از طرفی هم واشینگتن باید مراقب باشد تا در این روند تنش‌های منطقوی را تشدید نکند.

برای موفقیت در این وظایف حساس و بسیار مهم، نماینده خاص بیش از همه باید صاحب امتیازات و اختیارات زیادی باشد. این فرد باید از شخص رییس جمهور امریکا وکالت داشته و به وی نیز دسترسی داشته باشد.

همچنین بسیار ضروری است که این نماینده درک عمیقی از روند اداری واشینگتن و ترجیحا درک عمیقی از مسایل افغانستان نیز داشته باشد.