اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تا به حال دو شخصیت مهم سیاست افغانستان از ملت افغانستان، مخصوصا از مردم قندوز معذرت‌خواهی کرده‌اند. یکی رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و دیگری جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری.

 

نبیل در پارلمان و در برابر وکلای مجلس از مردم قندوز معذرت‌خواهی کرد، که در نوع خود یک کار نمونه و بی‌بدیل و بی‌سابقه بود و جنرال عبدالرشید دوستم نیز در کنگره جنبش جوانان در کنار انتقاد از کارکردهای دولت وحدت ملی، از مردم قندوز نیز معذرت‌خواهی کرد. او با انتقادهای تند از حکومت وحدت ملی٬ مقامات را به عملگرایی فراخواند.

 

اما راز معذرت‌خواهی نبیل و دوستم در چیست؟ چرا آنها مجبور شدند معذرت‌خواهی کنند؟ آیا کار دیگری نمی‌توانستند؟ یا اشخاص و کسانی مانع آنها بوده و هست؟

 

واقعا در عقب فاجعه قندوز چه کسانی دست داشتند؟ در ناامنی‌های بغلان چه کسانی دست دارند؟ چرا هم رییس امنیت ملی و هم معاون اول رییس جمهور مجبور به معذرت‌خواهی می‌شوند و به دلایل مرموز سقوط قنذوز و نا امنی در بعضی از ولایات دیگر اشاره می‌کنند، ولی از بانی و مجری آن نام نمی‌برند.

 

چرا هنوز هم باور نمی‌کنیم که در حکومت شخصی قدرتمند در عقب حادثه قنذوز بوده است؟ و در عقب ناامنی‌های فعلی بغلان دست همین شخص است؟

 

همچنان باید اذعان داشت که غنی و عبدالله می‌خواستند دوستم را منزوی کنند، تا دوستم از حکومت کنار برود. همچنانی که جنرال صاحب در صحبت‌های‌شان بیان کردند، غنی و عبدالله باید بدانند که این حکومت با دستان جنرال درست شده است و او از حکومتی که خودش به وجود آورده کنار نمی‌رود. کنار رفتن دوستم مساوی هست با سقوط این حکومت. حتی اگر غنی و اتمر از حمایت صد فیصدی پاکستان و انگلستان برخوردار باشند و عبدالله از پول مسکو و تهران سپر بسازد.