اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همواره روزهای رای دادن مجلس نمایندگان به مسئولین نهادهای امنیتی، وضعیت امنیتی کشور از سوی مخالفین مسلح دولت برهم زده شده است.

 

مسئولین دو نهاد مهم امنیتی کشور توانستند اعتماد اعضای مجلس نمایندگان را بدست بیاورند. عبدالله خان نامزد وزرات دفاع ملی با۱۶۷ رای تایید و معصوم استانکزی با ۱۶۱ رای تایید از سوی مجلس نمایندگان، به عنوان وزیر دفاع و رئیس عمومی امنیت ملی انتخاب گردیدند. معصوم استانکزی پیش از این به عنوان رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و سرپرست وزارت دفاع کار کرده است. او بعنوان نامزد وزارت دفاع ملی نتوانست رای اعتماد مجلس نمایندگان را بدست بیاورد و رد صلاحیت گردید، اما با حکم رئیس جمهور به عنوان سرپرست این وزارت باقی ماند .عبدالله خان حبیبی نخستین وزیر دفاع حکومت وحدت ملی است که توانسته است از سوی مجلس نمایندگان رای اعتماد بدست بیاورد. در نزدیک به دو سال گذشته وزارت دفاع ملی از سوی سرپرستان اداره شده است.عبدالله خان هم پیش از این بعنوان جنرال در وزارت دفاع بوده است و چندی پیش از سوی رئیس جمهور بعنوان نامزد وزارت دفاع معرفی گردید.

مثلث امنیتی کشور در حالی تکمیل گردید که دیروز کابل و بعضی از ولایات دیگر شاهد چندین انفجار و انتحار بود. در اولین ساعات صبح دیروز یک حمله کننده انتحاری موتر حامل کارمندان یک شرکت لوژستیکی خارجی را هدف قرار داد. در این حمله ۱۴ نفر که همه تبعه ی کشور نپال بودند کشته شدند و ۹ نفر دیگر زخمی شدند. ۵ تن از زخمی شده ها نیز نپالی بودند و ۴ تن دیگر از شهروندان ملکی افغانستان. این حمله در منطقه بنایی از مربوطات حوزه نهم امنیتی کابل رخ داد. طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفتند.

در همین حال مسئولین ولایت بدخشان به رسانه ها از وقوع یک انفجار نیرومند در ولسوالی کشم این ولایت، خبر دادند. بر اثر آن انفجار ۸ نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند. این انفجار ناشی از جاسازی مواد انفجاری در یک چهارچرخه بوده که در مرکز ولسوالی کشم این ولایت، روی داده است. قربانیان این رویداد نیز همه افراد ملکی بودند.

همواره روزهای رای دادن مجلس نمایندگان به مسئولین نهادهای امنیتی، وضعیت امنیتی کشور از سوی مخالفین مسلح دولت برهم زده شده است. سال گذشته حمله بالای  ساختمان مجلس نمایندگان افغانستان درست زمانی صورت گرفت که معاون دوم رئیس جمهور، به مجلس نمایندگان آمده بود تا معصوم استانکزی را به عنوان نامزد وزیر وزارت دفاع ملی به نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد معرفی کند.

اما اکنون که مثلث امنیتی کشور تکمیل گردیده است، سئوال اساسی اینجاست که آیا وضعیتی امنیتی کشور نیز رو به بهبود و ثبات خواهد نهاد؟

تکمیل شدن مثلث امنیتی کشور، یک گام مهم در راستای تامین امنیت و ثبات است. اکنون مسئولین هر سه نهاد امنیتی از صلاحیت های قانونی برخوردار هستند و می توانند به صورت قانونی فعالیت نمایند؛ آنها اکنون صلاحیت های دارند که در زمان سرپرستی شان نداشتند،  اما بخش بزرگی از مسئله ی بهبود وضعیت و شرایط امنیتی کشور بر می گردد به ابتکار عمل، درایت و مدیریت مسئولین این نهاد ها. در صورتی که آنها بتوانند برنامه های مشخص برای دفاع از کشور و بهبود وضعیت امنیتی کشور طرح و اجرا بکنند، بدون تردید وضعیت رو به بهبود خواهد نهاد. اما در صورتی که آنها در این کار موفق نشوند، وضعیت عمومی کشور نیز بهبود نخواهد یافت.

آنچه که در گذشته تجربه شده است این است که بعد از معرفی مسئولین جدید نهادهای امنیتی کشور، در نخستین روزها، طالبان و مخالفین مسلح دولت افغانستان، همواره تلاش کرده اند که حملات انتحاری و انفجارها را افزایش بدهند و وضعیت امنیتی کشور را به چالش بکشند. بنا بر این، در روزهای آتی نیز گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی تلاش خواهند کرد که حملات انتحاری شان را بیشتر بسازند و واکنش تند تری به انتخاب مسئولین دو نهاد مهم امنیتی کشور، نشان بدهند و ترس و هراس بیشتری در بین مردم ایجاد کنند. استقبال مخالفین دولت از مسئولین امنیتی کشور، همواره خونبار بوده است و قربانیان زیادی از مردم ملکی گرفته است. اما مسئولین امنیتی باید اجازه ندهند که این وضعیت دوام یابد و قربانیانی بیشتری از مردم ملکی بگیرد.

مسئولین جدید دو نهاد امنیتی با چالش های فراوانی روبرو هستند، وضعیت امنیتی کشوربی ثبات و  شکننده است، گروگانگیری به یک رفتارغالب تبدیل شده است و جنجال های مرزی نیز هرازگاهی سر بر می زند و نگرانی های امنیتی را ایجاد می کند. اکنون همه چشم دوخته اند که دو مسئول جدید دو نهاد مهم امنیتی کشور، برای بهبود این وضعیت چه سیاستی را در پیش می گیرند و در میدان عمل چگونه چهره ی از خود نشان خواهند داد.

اما مردم انتظار دارند که آنها بصورت جدی به بهبود وضعیت امنیتی کشور فکر کنند و با درک پیچیده گی وضعیت امنیتی کشور، برنامه های راهبردی و عملی را روی دست گیرند.

قاطعیت در میدان مبارزه

یکی از جدی ترین خواست و انتظارات شهروندان از مسئولین جدید دو نهاد امنیتی، قاطعیت و جدیت در امر مبارزه با مخالفین مسلح حکومت و گروه های تروریستی هست. مردم انتظار دارند تا نیروهای امنیتی کشور با تمام توان و با برنامه های منسجم و دقیق، به سرکوب کسانی بپردازند که هر روزه در گوشه و کنار کشور غیر نظامیان و افراد بی گناه را به خاک و خون می کشانند.

قاطعیت مسئولین نهادهای امنیتی در امر مبارزه با تروریستان و مخالفین، می تواند وضعیت امنیتی کشور را بسوی بهبود و ثبات سوق دهد و حمایت مردمی را از نیروهای امنیتی و نهادهای امنیتی کشور بیشتر بسازد.

در گذشته اولویت حکومت افغانستان صلح بود، اما بعد از حمله به ریاست امنیت رجال برجسته، بنا به دستور رئیس جمهور اولویت حکومت جنگ و مقابله با گروه های تروریستی و مخالفین مسلح است. پس از این اگر مسئولین امنیتی با قاطعیت و دقیق در امر مبارزه با تروریستان عمل نکنند، هیچ توجیهی برای قناعت افکار عامه ندارند و هیچ دلیل موجهی برای تامین نکردن امنیت کشور، وجود ندارد.

اگر مسئولین امنیتی کشور نتوانند با قاطعیت و جدیت به بهبود وضعیت امنیتی کشور بپردازند، بدون تردید تحت فشار شدید افکار عامه قرار خواهند گرفت و اعتماد و باور مردم را از دست خواهند داد.

محو فساد از نهادهای امنیتی

فساد در نهادهای امنیتی همواره یکی از چالش ها در برابر امنیت کشور بوده است، بنا به گزارش های اخیر، موجودیت سربازان خیالی یکی از جدی ترین چالش ها در امر مبارزه با طالبان و سایر مخالفین مسلح بوده است. مردم افغانستان انتظار دارند که مسئولین جدید امنیتی کشور، علاوه بر این در راستای مبارزه با تروریسم و هراس افگنی برنامه و طرح می ریزند و عمل می کنند، برای مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی کشور نیز راهکارهای جدی را روی دست بگیرند و تلاش نمایند تا فساد در نهادهای امنیتی کشور کاهش یابد.

فساد در نهادهای امنیتی کشور علاوه بر اینکه مبارزه با مخالفین دولت را با چالش مواجه می سازد، افکار عامه را نیز نسبت به نهادهای امنیتی کشور تغییر می دهد و باور و اعتماد مردم به نهادهای امنیتی را کاهش می دهد. به همین خاطر مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی، از اهمیتی بالای برخوردار است و مسئولین امنیتی کشور باید بصورت جدی و قاطعانه به این امر بپردازند.

همچنان وضعیت امنیتی کشور ایجاب می کند که مسئولین هر سه نهاد امنیتی کشور هماهنگ عمل کنند و در راستای نابودی و سرکوب مخالفین مسلح دولت، برنامه های دقیق، هماهنگ و مسنجم داشته باشند. هماهنگی نیروهای امنیتی کشور توانایی آنها را در میدان عمل افزایش خواهد داد و میزان موفقیت آنها را نیز بیشتر خواهد کرد.

 

 

موضوع : اخبار