اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قانون ثبت احوال نفوس پس از مشکلات فراوان و وعده های سران حکومت وحدت ملی و تصویب در دو مجلس توسط اشرف غنی توشیح شد اما پس از گذشت ماه ها همچنان روند توزیع آن به تعلیق افتاده است. با صرف زمان و هزینه گزاف، اختلافات برای توزیع تذکره های الکترونیکی درج کلمه افغان گفته شده است. آیا درج این کلمه که نشان دهنده قوم خاص است در تذکره های الکترونیکی ضروری است؟

 

آثار حکیمی رییس انجمن خراسانیان در پیوند به تعلیق روند توزیع تذکره های الکترونیکی در برنامه راه حل گفت: موقف توزیع تذکره های الکترونیکی را یک گام بسیار ارزنده و ضروری است. قانون ثبت احوال نفوس قانونی است که توسط دو مجلس تصویب و توسط رییس جمهور توشیح شد. در ماده ششم قانون، تمام مشخصات تذکره های الکترونیکی گفته شده است. در این تذکره های الکترونیکی به دو زبان رسمی پشتو و فارسی نام، نام پدر، نام پدر کلان، دین، تاریخ تولد، محل سکونت اصلی و فعلی و در سوی دیگر مشخصات به زبان انگلیسی آورده شده است.

 

وی افزود: برخی مسایل را نمی توان با نادیده گرفتن حل کرد. این کشور 99 درصد مسلمان است و بر اساس قرآن باید اقوام و قبایل یکدیگر را به رسمیت بشناسند. بر فرهنگ و ارزش های یکدیگر احترام بگذارند و در پی حذف یکدیگر و تحمیل هویت خود بر دیگری نباشند. کسی که تاجیک است افغان ساختن وی خلاف قانون است. در تمام آثار مشرق زمین افغان مترادف با قوم پشتون است. در قرن دهم این واژه نام بخشی از قوم پشتون در نواحی کوه های سلیمان بوده و در قرن هیجدهم به تمامی قوم پشتون نسبت داده شده است. در تاریخ فرشته نیز حدود جغرافیای سکونت افغان ها ذکر شده و گفته شده است که از رعایای سامانیان بوده اند.

 

رییس انجمن خراسانیان افزود: در تاریخ قبار نیز آمده است که اطراف قندهار و کوه های سلیمان محل سکونت افغان ها بوده است. نام افغانستان نیز بر کشور در سال 1302 هجری خورشیدی در نظام نامه امان الله خان عنوان شده که از سوی یک جنرال انگلیسی پیشنهاد شده بود.

 

وی خطاب به اشرف غنی رییس جمهور افغانستان گفت: اشرف غنی احمدزی یک فرد قانون گرا و اصول گرا معرفی شده است. اگر این شخص آدم اصول گرایی است پس باید قانونی که هر دو مجلس تصویب کرده و خود وی توشیح کرده است را مطابق قانون و فیصله شورای وزیران اجرا کند. ما در تفاهم در کشوری زندگی می کنیم که حتی نامش غیر دموکراتیک انتخاب شده است. این سرزمین نام دیگری دارد و حتی نام آن جای بحث دارد.

 

آثار حکیمی افغان را در تاریخ، عرف و زبان عامیانه هویت قوم پشتون دانست و گفت: در کشورهای دنیا نیز مطابق اصول جهانی نام قوم شخص ذکر نمی شود.افغانستان، تاجیکستان، ترکنستان کشورهایی هستند که پس از استعمار با نام قوم ساخته شده اند. تمام باشندگان ازبکستان ازبک نیستند. همین طور 70 درصد مردم کشور افغانستان نیز افغان نیستند. احمدشاه ابدالی در 1747 به عنوان شاه خراسان تاج گذاری کرد. افغانستان در 1302 هجری خورشیدی یعنی 92 سال پیش نام کشور افغانستان گذاشته شده است. وقتی که شخصی از کشور تذکره دارد یعنی شهروند افغانستان است و ذکر کلمه افغان در تذکره الکترونیکی لجاجت است.

 

وی افزود: کشور ما مرز مشخص ندارد. درصد نفوس معلوم نیست، سرشماری تاکنون در کشور نشده است و اگر تذکره الکترونیکی توریع شده بود در انتخابات نیز تقلب صورت نمی گرفت. کسانی که روند ملی توزیع تذکره ها را دچار اخلال می کنند تنها در تلاش باج گیری هستند و اشرف غنی نیز آهسته آهسته به سمت قوم گرایی حرکت می کند. کسانی که این روند را مختل کرده اند همان کسانی هستند که تلاش جنرال دوستم در فاریاب را قوم کشی می دانند.

 

آثار حکیمی به هیچ وجه درج کلمه افغان در تذکره الکترونیکی را نیاز ندانست و گفت: افغان هویت ملی شهروندان نیست. عنوان نشدن قوم شخص در تذکره الکترونیکی نیز دلایل امنیتی دارد. از طرفی ما در کشوری زندگی می کنیم که افراد را از روی قیافه پایین می کشند و گروگان می گیرند، بنابراین با ذکر قوم شخص در تذکره الکترونیکی جنجال ها بسیار خواهد شد. باید مطابق با قانون، خواست جهانی و مطابق استاندارها تذکره الکترونیکی طراحی و روند توزیع آن هر چه زودتر از سرگرفته شود.

موضوع : اخبار