اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در رسیدن به صلح و در پروسه صلح مشکلات فراوانی وجود دارد که همین مشکلات موجب شده است که با وجود سال ها تلاش و کار بر روی آن نتیجه ای حاصل نشود. از مهمترین مشکلاتی که بر سر راه صلح است، عدم صداقت پاکستان است. علاوه بر آن مشکلات دیگری درون نظام وجود دارد که تا آن مشکلات حل نشود افغانستان به صلح نخواهد رسید و این موضوع همچنان آرزو باقی خواهد ماند. این مشکلات درون نظام چیست و چگونه می شود از آن عبور کرد؟

 

عزیز رفیعی فعال جامعه مدنی در برنامه «بازنگاه» گفت: علت اینکه افغانستان تا به حال در پروسه صلح به نتیجه ای نرسیده است این است که ما تحلیلی از دشمن، به نفع صلح نداشته ایم. اقداماتی هم که تا به حال برای این کار صورت گرفته است برنامه ای مشخص ندارد. به طور مثال در نشست قطر بسیاری از مسایل با طالبان مطرح شده و متاسفانه این نشست بیشتر به نفع طالبان بوده تا به نفع افغانستان. چرا که ما نیامده ایم مسایل مطرح شده در این نشت را دسته بندی کنیم و تحلیل نماییم که چه چیزهایی خوب و به نفع ما است و می توانیم آن مسایل را مطرح کنیم و چه مسایلی اصلاً به نفع کشور نیست و نباید از جانب مقابل قبول کرد و آنها را باید به عنوان خط قرمز شناخت.

 

وی از راه های موفقیت در صلح را چنین بیان داشت: یکی از راه های موفقیت در پروسه صلح این است که حکومت افغانستان حمایت پارلمان را داشته باشد، در حالی که پارلمان هنوز نمی داند دولت بر چه راهکارهایی کار کرده است، چگونه می تواند حمایت کند با چشمان بسته امکان پذیر نیست. مردم هم که باید در حمایت از برنامه های صلح باشند هنوز نمی دانند که پروسه صلح چیست، چگونه است و با چه کسانی قرار است صلح شود.

 

رفیعی در خصوص علت شکست های افغانستان برای رسیدن به صلح گفت: علت شکست های پی در پی ما این است که دیپلماسی مشخص نداریم. با سیاست تضرع کرزی شروع کردیم و فعلاً با وضعیتی تخاصمی روبه رو هستیم و در صدد این هستیم که روابط خود را با پاکستان قطع کنیم در حالیکه نمی توانیم. واقعیت این است که پاکستان خیلی قوی تر از ما است، درون نظام سیاسی افغانستان نفوذ دارد، ستون های متعدد پنجم دارد، حداقل پنج حزب در افغانستان دارد که زیر نظر آی اس آی ساخته شده و تمام تشکیلاتش معلوم است. کارهایی که این حزب ها انجام داده اند در نزد آی اس آی به عنوان سند است و همیشه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به همان لحاظ پاکستان می تواند یک نوع باجگیری خوب از این وضعیت داشته باشد و متاسفانه سرنوشت کشور هم به دست همین افرادی است که زیر نفوذ پاکستان هستند.

 

این فعال مدنی یکی از راههای رسیدن به صلح، دخیل کردن کشورهای منطقه در صلح است و افزود: تنها راهی که می تواند ما را به منطقه ای مطمین بدیل کند، راه پیوندهای ارتباطی و اقتصادی است که زیر دست حکومت و زیر کار است. موضوع بعدی هم تنظیم آب در منطقه است که می تواند به ما کمک زیادی کند که جزو کشورهای خوب در منطقه باشیم به خصوص اگر قیمت آب بالا رود و قیمتش بالاتراز قیمت تیل باشد آن وقت می توانیم وضعیتی بهتر و برتر داشته باشیم. آنچه که مهم است، چگونگی وضعیت یابی ما در منطقه است. ما نیازمند یک وضعیت یابی دقیق و سنجیده هستیم. رییس جمهور ما باید بداند که ما بیست و پنج سال بعد کشور چه وضعیتی دارد. یعنی باید آن را طرح کند. این موضوعات می تواند کشورهای همسایه را مجبور و یا ترغیب کند که برای آوردن صلح در افغانستان تلاش کنند.

 

وی معتقد است برای رسیدن به صلح باید آینده ای برای آن ترسیم شود و برنامه مشخص طرح ریزی شود و افزود: ضروری است بدانیم در صلحی که می کنیم چه چیزی را به دست می آوریم، بعد بسنجیم چیزی را که به دست می آوریم در مقابل چیزی که از دست می دهیم، می ارزد یا نمی ارزد. متاسفانه ما هنوز این مرزها را طی نکرده ایم. مشکل افغانستان هم فقط طالبان نیستند، افغانستان ده ها مشکل دیگر دارد. فقر مشکل بسیار جدی کشور است، فساد، عدم حاکمیت قانون، عدم وجود حکومت داری خوب، بی سوادی مشکلاتی بسیار خطرناک در افغانستان هستند. متاسفانه ما فکر می کنیم که اگر با طالبان صلح شود جهان گل و گلزار می شود. حتی اگر با طالبان به صلح برسیم، ده ها مشکل دیگر اغاز می شود.

 

رفیعی ادامه داد: مشکلاتی که امروز درون نظام سیاسی افغانستان وجود دارد به مراتب بیشتر از مشکل طالبان است. ما با آوردن طالبان به حل همه مشکلات افغانستان نمی رسیم. پس ما باید تحلیل دقیقی از وضعیت کشور داشته باشیم، بدانیم چگونه آینده ای برای افغانستان ترسیم می کنیم، چگونه می توانیم کشور را نجات دهیم، بیندیشیم که آیا جنگ به نفع ما است یا صلح، چگونه صلح کردن یا چگونه جنگ کردن به نفع ما است.

موضوع : اخبار