اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در این سفر دیپلمات های افغانستان دچار غفلت شدند زیرا برنامه را به گونه ای تنظیم کردند که مقام های افغانستانی با سرتاج عزیز و نواز شریف دیدار کردند در حالی که باید با راحیل شریف و رضوان اختر مذاکره می شد.

 

پس از دیدار هیات مقام های بلند پایه کشور با مقام های پاکستانی، پاکستان خواسته های غیر معقول خود را در 7 مورد ارایه کرده است اما تاکنون وزارت خارجه و ارگ نظر خود را در مورد آن بیان نکرده اند. این در حالی است که در اصول مندرج هفت گانه منشور سازمان ملل متحد که در قبال کشورها به صراحت آمده است هیچ کشوری نمی تواند در امور کشور دیگری دخالت کند و هیچ کشوری نمی تواند که پایگاه تربیتی تروریستان را علیه کشور دیگر در خاک کشورش داشته باشد.

 

احمد سعیدی دیپلومات سابق کشور در پاکستان در برنامه تحول در مورد نتیجه دیدار هیات بلند پایه کشور با مقام های پاکستان گفت: همزمان با سفر هیات کشور به پاکستان سخنگوی امنیت ملی افغانستان اسناد موثقی را بخاطر دخالت پاکستان در امور افغانستان در دسترس رسانه ها قرار داد. هیات افغانستانی حامل نامه رییس جمهور افغانستان که حاوی 4 موضوع کلی بودند. از سویی در این سفر دیپلمات های افغانستان دچار غفلت شدند زیرا برنامه را به گونه ای تنظیم کردند که مقام های افغانستانی با سرتاج عزیز و نواز شریف دیدار کردند در حالی که باید با راحیل شریف و رضوان اختر مذاکره می شد. پاکستانی ها در ظاهر گفته بود با کشور همکاری می کند و در غم و اندوه ما شریک هستند اما خواسته های غیر منطقی خود را به هیات افغانستانی مطرح کردند از جمله به رسمیت شناختن خط دیورند منحیث سند رسمی، محدود کردن روابط با هند و سایر امتیازها به شمول نفوذ در میان افسران را می خواهند.

 

وی افزود: همزمان با آنچه از سوی مقام های کشور مطرح شد بازهم پاکستان بازی دیگر را انجام داد و به تمام رسانه های پاکستانی دستور داد تا سفر هیات افغانستانی بازتاب رسانه ای نداشته باشد. دیگر این که دستور داد اعلام کنند ایمن ظواهری از ملا اختر منصور بیعت کرده است و همچنین یکی از پسران بن لادن فتوا داده است که جهاد در افغانستان روا است. دولت افغانستان باید هوشیارانه گام های بیشتری بر می داشت. از جمله این که هیات افغانستان باید این اسناد و این شواهد را با حضور رسانه های پاکستان و مقام های پاکستانی اعلام می کرد. همزمان نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد نیز باید درخواست جلسه اضطراری شورای امنیت ملل متحد می کرد. این اسناد و شواهد را در آنجا مطرح می ساخت و تقاضا می کرد که پاکستان من حیث حامی تروریزم شناخته شود و تعزیرات اقتصادی علیه پاکستان وضع شود. سران حکومت در روزهای اول حکومت قرارداد امنیتی را با آمریکایی امضا کرده اند اما چرا در برابر پاکستان خاموش هستند.

 

احمد سعیدی ادامه داد: سخنان رییس جمهور در کنفرانس مطبوعاتی بسیار قاطع بود و مردم افغانستان با دل و جان از آن پشتیبانی کردند اما تشویش هایی وجود دارد که دولت افغانستان از سخنان خود عقب نشینی کند. به این دلایل که مهره هایی در داخل نظام و ارگ وجود دارند که به نحوی برای پاکستان جاسوسی و مزدوری می کنند. باید کسانی که طی 10 ماه به رییس جمهور مشورت نادرست داده اند مجازات شوند. همچنین کسانی که طراح قرار داد امنیتی با پاکستان هستند و آن را امضا کردند نیز باید بازخواست شوند.

 

وی پیام رییس جمهور غنی به پاکستان بسیار جدی دانست و گفت: تنها فرستادن پیام در حال حاضر کفایت نمی کند. باید به گونه مداوم پیگیری شود. باید دیپلوماسی آگاهانه و فعال نه پشت درهای بسته صورت گیرد. میان ما و پاکستان دیپلوماسی پشت درهای بسته معنایی ندارد. منافع ملی اولویت دارد. با صحبتی که آقای غنی کرد اذهان مردم آماده یک بسیج ملی است. هندوستان، ایران، روسیه کشورهای آسیای میانه باید از آنان استفاده کنیم. ما می توانیم پاکستان را در سطح ملل متحد یک حامی تروریست معرفی کنیم. ما با آمریکا قرارداد امنیتی داریم و از طرفی پاکستان دوست استراتژیکی با آمریکا است. ما حق داریم در سطح ملی و بین المللی بخواهیم که چرا با این اقدام پاکستان آمریکایی ها خاموش هستند. می توانیم پاکستان را تحریم کنیم. ما از این فرصت ها استفاده نمی کنیم. رهبران بزرگ دنیا کسانی هستند که همگام با ملت می روند اما سران کشور با مردم همگام نیستند.