اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

الگا اولیکر گفت: دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهوری روسیه و امریکا تغییری در وضعیت تحریم ها علیه مسکو بوجود نخواهد آورد.

کارشناس ارشد و مدیر پروگرام روسیه و اورآسیا در مرکز تحقیقات راهبردی و بین المللی روسیه (CSIS) در گفتگو با آژانس خبررسانی نووستی یادآور شده است که دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهوری روسیه و امریکا تغییری در وضعیت تحریم ها علیه مسکو بوجود نخواهد آورد، البته این مسئله که واشینگتن نماینده خاصی برای امور اوکراین منصوب کرده، ممکن است در پیشرفت اوضاع تاثیر مثبت داشته و در نهایت بتواند تحریم ها علیه روسیه را نیز کاهش دهد.

پوتین و ترمپ روز جمعه در حاشیه نشست سران گروه جی-20 در هامبورگ جرمنی برای نخستین بار با یکدیگر ملاقات کردند. این دیدار تقریبا 2 ساعت و نیم بطول انجامید. روسای جمهوری دو کشور وضعیت کنونی در روابط دوجانبه، روند اوضاع در سوریه، اوکراین و برخی مسایل مهم دیگر در دستورکار بین المللی را مورد بررسی قرار دادند.

این کارشناس گفت: برخلاف انتظاری که برخی داشتند، مشخص است که انجام این دیدار به خودی خود نمی تواند تاثیری بر تحریم ها علیه روسیه داشته باشد. ولی اکنون وزارت امور خارجه امریکا نماینده بلندپایه ای برای مسایل اوکراین منصوب کرده و این شخص کورت ولکر سفیر این کشور است. این تقرّر می تواند منجر به پیشرفت در روند حل و فصل بحران در شرق اوکراین شود و در نهایت ممکن است ما شاهد کاهش و یا حتی لغو تحریم‌ها علیه روسیه هم باشیم.

در این رابطه گریگوری کاراسین معاون وزیر امور خارجه روسیه در امور قفقاز نیز به این آژانس خبررسانی گفته است که مقامات مسکو امیدوارند که تقرّر نماینده خاص امریکا در امور اوکراین بتواند مذاکرات دوجانبه مسکو و واشینگتن در این زمینه را مجددا آغاز کرده و روی اقدامات مقامات کی یف در دونباس موثر واقع شده و دولت اوکراین بالاخره به تعهدات خویش بر اساس توافقات ماینسک عمل نماید. چراکه در حال حاضر هیچ تماسی بین روسیه و امریکا در این رابطه وجود ندارد.

آیا امیدی برای بهبود روابط روسیه و امریکا وجود دارد؟

الگا اولیکر در مورد اینکه آیا دیدار رهبران دو کشور می تواند در بهبود روابط دوجانبه موثر باشد، گفت: دونالد ترمپ سومین رییس جمهوری پشت سر یکدیگر در امریکاست که در آغاز کار دولت خویش معتقد بوده که می تواند روابط با روسیه را بهبود ببخشد. در صورتیکه رییس جمهوری قبلی (بارک اوباما) با وجود چنین وعده ای در این زمینه شکست خورد.

به گفته این کارشناس، البته دیدار پوتین و ترمپ امید به بهبود روابط دوجانبه را تقویت کرده است، برای اینکه این ملاقات بسیار طولانی بوده و منجر به توافقات دوجانبه ای در زمینه حل و فصل بحران در سوریه و اوکراین نیز شده و وضاحت است که همین بوجود آمدن درک مشترک بین روسای جمهوری دو کشور خود بسیار مثبت است. البته اکنون وظایفی که وزارت امور خارجه روسیه و امریکا برای تحقق این توافقات برعهده دارند، اصلا ساده نیستند و باید تلاش زیادی برای تحقق آنها صورت بگیرد و اختلاف نظرات از همین ابتدا وضاحت است.

اهداف دو کشور همچنان بر یکدیکر منطبق نیست

کارشناس مرکز تحقیقات راهبردی و بین المللی روسیه در مورد تطابق اهداف مسکو و واشینگتن توضیح داد: هنوز نمی توان گفت که اهداف دو کشور تا چه اندازه می توانند بر یکدیگر منطبق باشند. مسئله این است که دولت ترمپ هنوز بطور مشخص اهداف خود در عرصه سیاست خارجی را معین نکرده و مواضع مقامات واشینگتن در این زمینه بسیار متناقض بوده است. برای مثال ترمپ ابتدا اعلام کرده بود که مخالفتی با ادامه ریاست جمهوری بشار اسد در سوریه ندارد و برای او تنها نابودی داعش در این کشور مهم است، ولی بعد از مدتی دولت او دقیقا سیاست دولت سابق امریکا در مورد ضرورت کنار رفتن بشار اسد از قدرت را دنبال کرده است.

اولیکر در رابطه با توافق روسیه و امریکا در مورد برقراری آتش بس در جنوب سوریه نیز گفت: برخلاف ابراز اطمینان سرگئی لاوروف (وزیر امور خارجه روسیه)، اظهارات رکس تیلرسون در رابطه با تفسیر این توافق چندان خوش بیانه نبود و همین مسئله می تواند مشکلاتی را در تحقق این توافق بوجود آورد. ضمن اینکه حتی اگر روسیه، امریکا و اردن در مورد این آتش بس به توافق برسند، ولی در نهایت طرفین اصلی در درگیری های نظامی، بخصوص گروههای مسلح مخالف فعال در مناطق جنوبی سوریه باید آتش بس را رعایت کنند که تردیدهایی در این رابطه وجود دارد.