اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سرانجام به طولانی ترین انتخابات جهان نقطه ی پایان گذاشته شد. چندین ماه زنده باد و مرده باد انتخاباتی به پایان رسید و اشرف غنی احمدزی به عنوان رییس جمهور آینده ی کشور معرفی گردید ولی مشخص نشد که با چند درصد آرا به این جایگاه دست پیدا کرده است. همچنین کمیسیون انتخابات داکتر عبدالله را رییس اجرایی کشور نامید. حکومت وحدت ملی یعنی چه و آیا رقیب های دیروز، امروز رفیق باقی خواهند ماند؟

 

فیض الله ذکی عضو ستاد اشرف غنی احمدزی در برنامه ای رسانه ای گفت: توافقنامه ی وحدت ملی حاوی یک مقدمه و هفت بخش است که در بخش اول، دعوت لویه جرگه طرحی برای ایجاد صدارت اجرایی است. دوم، در مورد پُست رییس اجرایی و صلاحیت های وی است. سوم تعیین مقام های عالیرتبه. چهارم، اصلاحات نظام انتخابات. پنجم پُست رهبری تیم دوم چیست و چگونه به صفت متحد وحدت ملی عمل خواهد کرد. ششم، رسیدگی به اختلاف ها. هفتم، مساله ی اجرایی شدن.

 

وی افزود: افرادی که خواهان دانستن درصدی آرای نامزدان هستند به سایت کمیسیون انتخابات مراجعه کنند. مشخص شدن رییس جمهور آینده و اعلام آن از سوی کمیسیون به این معنا است که هر دو تیم به نتیجه ی منطقی رسیده اند. من این موفقیت را به مردم افغانستان در عین زمان موفقیت دیگر را که امضای موافقتنامه ی سیاسی در مورد حکومت وحدت ملی است را تبریک می گویم.

 

ذکی اظهار داشت: حکومت وحدت ملی کاملاً متفاوت از شرکت سهامی است. هیچ کس در این حکومت خود را بازنده احساس نمی کند زیرا حکومت وحدت ملی ممثل اراده ی تمام رای دهندگان است در حالی که رییس جمهور وجوددارد و برنده ی انتخابات معرفی شده است.

 

فیض الله ذکی در مورد تعیین درصدی ها گفت: هر دو تیم بعد از بررسی به این نتیجه رسیدند که تعیین درصدی برای تعیین مقام ها درست نیست و مقام های حکومتی نمی توانند فقط منحصر به دو تیم سیاسی باشند بنابراین باید بروی دیگر شخصیت های سیاسی و نخبگان کشور که متعلق به این دو تیم نیستند باز باشد. در دو مورد بحث برابری بین دو تیم مطرح شده یکی بخش کلیدی است که شامل 8 جایگاه و دیگری رهبری شورای امنیت ملی است که بسیار طبیعی می باشد. هزاران جایگاه و مقام حکومتی باقیمانده از طریق اصلاحات اداری مشخص می شوند و متعلق به تیم های انتخاباتی نیست.

 

به باور عضو ستاد انتخاباتی تحول و تداوم، دو نامزد مانند دو برادر می توانند خانواده را به سوی خوشبختی و آرامش ببرند. این حکومت مشروعیت خود را از آرای مردم می گیرد زیرا هر شخصی یا به داکتر عبدالله رای داده و یا به اشرف غنی. اگر بدون رفتن به دور دوم انتخابات توافق بین دو نامزد صورت می گرفت حکومت ایتلافی نامیده می شد که بعضی شرکت سهامی را مترادف آن می دانند در حالی که این حکومت برآمده از رای مردم و متکی به آرای صددرصدی مردم است. انتخابات برنده داشت و رییس جمهور بنا بر همین موضوع اعلام گردید.

 

وی جرگه را مظهر اراده ی قاطع ملت افغانستان دانست و گفت: لوی جرگه بدون شک از حکومت وحدت ملی حمایت خواهد کرد و در پایان هر تصمیمی که بگیرد قابل اجرا خواهد بود.

 

ذکی در مورد جدول زمانی تشکیل حکومت وحدت ملی گفت: مراسم تحلیف در کوتاه مدت برگزار خواهد شد. زمانی که رییس جمهور منتخب نام وزرای کابینه را به پارلمان بفرستد مطابق قانون اساسی و در چوکات این توافقنامه در اثر مشورت کارها انجام می گردد. هرگاه بین دو تیم انتخاباتی اختلاف نظر بوجود آید از طریق مشاوره حل و فصل می شود. ما دوستان بین المللی داریم و در وقت ضرورت از آن ها کمک خواهیم گرفت.

 

فیض الله ذکی در مورد تعریف نخبه گفت: نخبه مجموعه ای از شخصیت های این کشور از ولایت ها و از اقوام مختلف و دارای دیدگاه های سیاسی متفاوت ولی دارای تخصص کاری در عرصه ی مدیریت و یا خدمات است.

 

عضو ستاد اشرف غنی احمدزی یکی از اولویت های رییس جمهور پس از مراسم تحلیف را ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی نامید و افزود: همان گونه که در این توافقنامه آمده رییس جمهور کمیسیونی را موظف می کند تاتدابیری را برای اصلاح نظام انتخابات بسنجد و همچنین با در نظرگرفتن تذکره ی الکترونیکی برای هر شخص دیگر مجالی برای تقلب نیز باقی نخواهد ماند. این اصلاحات باید تا قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی 1394 انجام شود. مردم دیگر از این موضوع تشویش نداشته باشند زیرا اصلاح نظام انتخاباتی جزو وظایف حکومت وحدت ملی است که عملی خواهد شد.

 

 

موضوع : اخبار