اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روزنامه انگلیسی گاردین در راپوری نوشت محاصره قطر توسط کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، باعث به نمایش در آمدن شکاف و دو دستگی موجود در سیاست خارجی عجیب و غریب دولت دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا شده است.

بر اساس این راپور،‌ ترمپ در حالی مشتاقانه از اولتیماتوم کشورهای عربی به رهبری ریاض علیه قطر حمایت می کند که وزارت دفاع (پنتاگون) و وزارت خارجه امریکا علنا و حتی محرمانه، شدیدا به انتقاد از اقدامات کشورهای عربی پرداخته اند. این پیام های متضاد از سوی مقامات امریکایی می تواند به بحران قطر دامن بزند و آن را وخیم تر کند و این آشفتگی در پیام امریکایی ها پیشتر نیز به تعمیق بحران قطر منجر شده است.

بر این اساس، 6 روز بعد از آنکه ترمپ در محکوم کردن قطر من‌حیث حامی مالی تروریزم در سطوح بالا، به ریاض ملحق شد، جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا از قرارداد تسلیحاتی 12 ملیارد دالری امریکا با قطر خبر داد.

ماتیس همچنین در واکنش به اظهارات ترمپ علیه قطر، با به یاد آوردن این نکته که عملیات های هوایی امریکا در سوریه، عراق، یمن و افغانستان از پایگاه العدید در خارج از دوحه پایتخت قطر صورت می گیرند، به دوحه اطمینان خاطر داد که حمایت واشینگتن از قطر ادامه پیدا خواهد کرد.

وزارت خارجه امریکا همچنین رفتار سعودی ها و متحدان این کشور در مصر، امارات متحده عربی و بحرین در قبال قطر را به شدیدترین شکل ممکن محکوم کرد و رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا نیز به این کشورها هشدار داد که درخواست های منطقی و قابل پیگیری خود از قطر را بیان کنند.

گاردین نوشت در حال حاضر که لستی از 13 مورد درخواست کشورهای عربی به قطر ارایه شده و به دوحه 10 روز برای تبعیت از این درخواست ها زمان داده شده است، تامین این درخواست ها از سوی دوحه بستگی به این دارد که این خواسته ها تا چه اندازه منطقی و قابل پیگیری باشند.

بر اساس این راپور، حقیقت این است که دو طرف اختلافات عادت به گرفتن راهنمایی از سوی امریکا دارند و این در حالیست که راهنمایی های دولت واشینگتن نیز واضح نیستند و بخش های مختلف اجرایی در امریکا اغلب رویکردهای بسیار متفاوتی را برای حل مشکلات موجود در عرصه سیاست خارجی پیش گرفته اند.

این روزنامه با اشاره به اینکه ارگ سفید در دوره ریاست بارک اوباما رییس جمهور سابق امریکا در مقایسه با پنتاگون و وزارت امور خارجه در قبال بحران سوریه، کم تر ریسک پذیر بود و رویکردی با مداخله جویی کمتر در پیش گرفت، نوشت اختلافات میان ارگ سفید و وزارت دفاع و امور خارجه امریکا به ندرت تا این اندازه و در دولت ترمپ علنی بوده و پیام های این 3 نهاد در دولت ترمپ در مقایسه با گذشته درهم برهم تر شده است و نتیجه آن افزایش خطر اشتباهات محاسباتی در یک درگیری خطرناک (بحران قطر) بوده است.

سرچشمه بحران قطر، سفر ترمپ به عربستان است

گاردین نوشت سرچشمه بحران قطر را می توان مستقیما به اولین سفر خارجی ترمپ به ریاض در 20 ماه می سال جاری ربط داد. ترمپ در این سفر هدف رگباری از چاپلوسی و تملق سعودی ها قرار گرفت.

رییس جمهور امریکا در این سفر به طور ضمنی و سربسته به پادشاهی سعودی ها چراغ سبز نشان داد تا آنها در مسیر اعتراض علیه همسایه خود قطر قرار بگیرند و زمانی که محاصره قطر توسط کشورهای عربی اعلام شد، ترمپ در تویتر این تصمیم را تشویق کرد که این اقدام رییس جمهور امریکا، با هشدار و اقدامات جبران سازی پنتتاگون و وزارت امور خارجه امریکا در برابر قطر همراه شد.

یک منبع خبری در میان اعضای خانواده ترمپ که به مسایل سیاست خارجی و امنیتی آگاه است، در این باره گفت: حالت کلی ارگ سفید این است که آنها با سعودی ها هم خط هستند. آنها (مقامات ارگ سفید) نمی خواهند این (بحران) را هدایت کنند زیرا این یک موضوع بین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است اما آنها (مقامات ارگ سفید) از این (بحران) حمایت می کنند.

این مقام آگاه با اشاره به شکاف گسترده میان موضع ارگ سفید و وزارت امور خارجه امریکا در قبال بحران قطر، گفت که به نظر می رسد که یک سیاست خارجی وجود دارد اما یک گروه مخالفی با این سیاست خارجی نیز وجود دارد که این امر واقعا عجیب و غیر منتظره است.

دنیل درزنر استاد سیاست بین الملل در فاکولته حقوق و دیپلوماسی فلچر در پوهنتون تافتس بر این باور است که یک پروسه سیاست معقولی در امریکا وجود ندارد و اگر این پروسه وجود داشته باشد، به نظر می رسد که رییس جمهور امریکا در اجرای این پروسه طرد شده است.