اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

غلام سخی ارزگانی نویسنده و پژوهشگر در برنامه «زاویه» گفت: رهبران دولت از مساله صلح به عنوان یک دستاویز استفاده می کنند و صلح به خاطر واقعیت هایی که در افغانستان وجود دارد به هیچ عنوان در افغانستان نمی آید.

ما پروسه صلح با طالبان را پیش گرفتیم که کاری کاملاً غیر موثر، غیر عاقلانه و غیر قانونی است. چرا که طالبان کسانی هستند که اختیار خود را ندارند. طرف ما پاکستان و عربستان سعودی است. این عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستندکه طالبان را مسلح کرده اند و بیش از چهار دهه است که در افغانستان قربانی می گیرند و خون می ریزانند.

 

وی، رهبران حکومت را خواستار صلح نمی داند و می افزاید: اراده ای قوی برای آوردن صلح در افغانستان وجود ندارد. همانطور که در زمان کرزی وجود نداشت. اشرف غنی دنباله رو سیاست های کرزی است.

 

ارزگانی عدم رسیدن به صلح را خطرناک دانسته و گفت: من به دولت پیشنهاد می کنم که اگر واقعاً به خدا ایمان دارد و صادقانه حاضر است که برنامه هایی که شعار می داد را برای مردم افغانستان پیاده کند مساله قومیت و مشکلات اقتصادی مردم تمام شود اما متاسفانه آنها این اراده را ندارند.

 

این پژوهشگر، از کشمکش ها میان اشرف غنی و عبدالله اظهار نگرانی کرده افزود: آنها هر روز درگیر کشمکش ها هستند. برای تعیین وزیر، تعیین والی، تعیین مامور و قوماندان کشمکش دارند و این موضوع مردم را نا امید کرده است.

 

وی، رهبران حکومت وحدت ملی را نصیحت کرده توصیه می کند: رهبران دولت ما به خاطر خدا و قرآن بیایند با هم یک دل شوند و به شورای ملی افغانستان، با صاحبان نظر افغانستان برنامه ای عملی را طرح کنند که مردم افغانستان را از این بحران نجات دهند. در غیر آن مردم افغانستان در کام داعش می رود، پروژه داعش یک پروژه بسیار کلان بین المللی است که افغانستان بار دیگر مرکز قربانی تمام جنایت ها خواهد شد.

موضوع : اخبار