اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بیکاری بیداد می کند و فرصت های شغلی کمتر می شوند. اینها اعتماد مردم را به دولت کاهش می دهند. مردم می پندارند که دولتمردان فقط شعار می دهند و عمل نمی کنند.

 

نبود سیاست امنیتی مشخص و واضح، سبب شده تا نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان در میدان جنگ حالت تدافعی به خود بگیرند. طالبان تا کنون در چندین ولایت حملات سنگینی را راه اندازی کرده اند، اما نیروهای دولتی کاملا در موضع تدافعی قرار داشته و متحمل شکست ها و خسارات سنگینی شده اند. حمله طالبان بر کندز، و به تازگی بر هلمند، شباهت های نزدیکی با یکدیگر دارند. طالبان با حمله بر این ولایات نقطه ضعف های امنیتی دولت افغانستان را برملا ساختند. مهمترین نقطه ضعف های امنیتی دولت را می توان چنین برشمرد:‌

 

– تصمیم گیری:‌ نهادهای امنیتی بارها در مورد کندز، غزنی و… گفته اند که گزارش هایی وجود داشته که طالبان پلان حمله بر این شهرها و ولسوالی ها را داشته اند. این گزارش ها به ادارات مختلفی فرستاده و رد و بدل شده است. ولی در نهایت تصمیم مشخصی از سوی ادارات مسئول برای جلوگیری از یک حمله و به دنبال آن وقوع یک فاجعه چنان که در کندز، جلریز، غزنی، فاریاب، بدخشان و هلمند اتفاق رخ داد،‌گرفته نشد. ضعف تصمیم گیری را در می توان از اینکه بعد از یک سال هنوز هم وزارت دفاع ملی با سرپرست اداره می شود به خوبی دریافت. سران دولت، حد اقل وضعیت شکننده امنیتی را می بایست درک می کردند و فردی را برای وزارت دفاع ملی معرفی می کردند تا رای اعتماد وکلا را با خود می داشت.

 

– عدم هماهنگی:‌ چندی پیش وقتی رحمت الله نبیل از ریاست امنیت ملی استعفا کرد، پرده از اختلاف سلیقه ها، نارضایتی ها و عدم هماهنگی ها در راس دولت در مورد سیاست های امنیتی کشور، برداشت. او مدعی شد که عرصه بر او تا حدی تنگ گردید که مجبور به استعفا شده است. سخنان او را می توان مشتی نمونه خروار دانست. عدم هماهنگی میان نهادها، افراد و اشخاص مسئول وضعیتی را به وجود آورده است که طالبان بتوانند به راحتی برنامه حمله بر ولایات و ولسوالی های مهم کشور را طراحی و اجرا نمایند. این عدم هماهنگی در ارتباط میان دولت افغنستان و کشورهای حامی افغنستان نیز صدق می کند. در حالی که قدرتمندترین کشورهای جهان با تمام تجهیزات نظام و استخباراتی در افغانستان حاضر هستند، وضعیت امنیتی افغانستان روز به روز خراب تر می شود. حلقه گمشده روابط کشورهای خارجی با افغانستان در مبارزه علیه تروریزم هماهنگی لازم میان آنها است.

 

دولت افغانستان نتوانسته سیاست های کلان خود را هماهنگ کند. سیاست دولت در مورد صلح در حدود یک سال فراز و نشیب های شدیدی را پشت سر گذاشته است. در ارتباط با کشورهای همسایه نیز رفتارهای متفاوت و حتا متناقضی از خود نشان داده است، مثلا در مورد پاکستان از تعارفات داغ و دوستانه تا اتهام های دخالت و رفتارهای سرد سیاسی را شاهد بوده ایم.

 

– دوری از مردم:‌ سیاست های دولت وحدت ملی هر روز از مردم فاصله می گیرد. ادعاهای تقلب در انتخابات و مسایل پس از آن روح و روان مردم افغانستان را خسته کرد. پس از آن همه شعارهای فریبنده، دولت نه تنها پاسخی برای خواستهای مردم ندارد، بلکه داشته های موجود را نیز بر باد داده است. در حال حاضر وقت قانونی پارلمان ماه ها است که پایان یافته، اما دولت نتوانسته زمینه برگزاری انتخابات را فراهم سازد. پروسه توزیع تذکره های الکترونیکی که یکی از برنامه های زیربنایی در حاکمیت و دولتداری بود عملا متوقف شده است. ده ها هزار تن از شهروندان کشور، خصوصا نسل جوان و تحصیل کرده به کشورهای اروپایی مهاجر شدند و یا در کشورهای همسایه با وضعیتی رقت بار زندگی و کار می کنند. میلیون ها معتاد به مواد مخدر در جامعه حضور دارند که هیچ نهادی از دولت، برنامه ای برای آنها ندارد. بیکاری بیداد می کند و فرصت های شغلی کمتر می شوند. اینها اعتماد مردم را به دولت کاهش می دهند. مردم می پندارند که دولتمردان فقط شعار می دهند و عمل نمی کنند.

 

دولتمردان می بایست برای پیروزی در میدان جنگ و برای شکست دشمنان افغانستان قبل از هر چیزی اعتماد مردم افغانستان را دوباره به دست بیاورند،‌ و در هماهنگی میان ادارات داخلی و در کنار آن هماهنگ با حامیان بین المللی قاطعانه در مقابل دشمنان تصمیم بگیرند.

موضوع : اخبار