اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مشکل بزرگ دیگر ما این است که اراده ای برای مهار جنگ از سوی دولتمردانمان نیز وجود ندارد. به طور مثال در هلمند سربازان امنیتی می گفتند که ما در حالت دفاعی قرار داریم اما به ما اجازه جنگ داده نمی شود. این حالت در قندوز نیز اتفاق افتاد و

 

در آستانه از سرگیری گفتگوهای صلح، کابل بار دیگر، آماج حملات طالبان قرار گرفته است. حملات طالبان در حالی بار دیگر، کابل را نشانه گرفته که قرار است به زودی نشست چهار جانبه گفتگوهای صلح برگزار شود. طالبان با این حملات چه می خواهند و مقام های افغانستان با عاملان این حملات چه خواهند کرد؟

 

شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: آنچه که در ناامنی های اخیر شهر کابل نقش مهمی داشت، امتیازگیری هایی است که دشمنان می خواهند از دولت داشته باشند، چرا که امکان دارد مکان نشست چهارجانبه در مورد صلح در کابل باشد. جای تاسف است که این تروریست ها و این انتحارگران این امتیازگیری ها را برای کشورهای اجنبی می کنند و هموطنان خود را به قتل می رسانند. این نوع امتیاز گیری بی اعتمادی های مردم افغانستان را به صلح کمتر می کند. با وجود اینکه استخبارات بگرام در افغانستان به شدت فعالیت می کند و بر اساس ادعای خودشان کوچکترین موضوع از استخبارات بگرام دور نمی ماند بازهم این اتفاقات در کشور می افتد و مسوولان هیچ اقدامی در پیشگیری از آن نمی کنند. این در حالی است که پیچیده ترین و پیشرفته ترین امکانات در اختیارشان قرار دارد.

 

وی ادامه داد: علاوه بر همه اینها پاکستان وعده داده بود که رفت و آمدهای اخیر مقام های پاکستان برای افغانستان نیک خواهد بود و اواضاع امنیتی را بهتر خواهد کرد اما دیدیم که دهشت افکنی ها و ترورها بیشتر شد. متاسفانه ما دولتی قوی نداریم که در مذاکرات برخوردی قوی داشته باشد. آنها باید ابتدا آتش بس را در مذاکرات دور اول می خواستند و بعد از آن نشست دوم را برگزار می کردند.

هاشمی اراده ای برای مبارزه با دهشت افکنی در میان سران دولت نمی بیند و می گوید: مشکل بزرگ دیگر ما این است که اراده ای برای مهار جنگ از سوی دولتمردانمان نیز وجود ندارد. به طور مثال در هلمند سربازان امنیتی می گفتند که ما در حالت دفاعی قرار داریم اما به ما اجازه جنگ داده نمی شود. این حالت در قندوز نیز اتفاق افتاد و عدم اجازه برای جنگ باعث سقوط این ولایت شد. علاوه بر این، متاسفانه پلان جنگ در کشور ما به دست کشورهای غربی است. آنها هستند که جنگ را در افغانستان تمویل می کنند. از دشمنان افغانستان در خفا حمایت می کنند و منابع و تجهیزات در اختیار آنها قرار می دهند که ناامنی در اینجا پایدار باشد.

 

وی از سوی کشورهای غربی هم اراده ای برای مهار جنگ نمی بیند و گفت: پاکستان وسیله ای برای ناامنی های افغانستان شده است. به بهانه خط دیورند، به بهانه ارتباط افغانستان با هندوستان، به بهانه طالبان، پاکستان از سوی کشورهای غربی برای افغانستان ناامنی ایجاد می کند. گویا هیچگاه هم این مشکلاتی که افغانستان با پاکستان دارد حل نخواهد شد چرا که اربابان قدرت این موضوع را نمی خواهند. آنها می خواهند در افغانستان ناامنی باشد تا آنها خود نیز در افغانستان به بهانه تامین امنیت حضور داشته باشند.

 

این نماینده مجلس در خصوص راه حل رسیدن به صلح واقعی گفت: اشرف غنی در کارزار انتخاباتی وعده داده بود که حتی اگر کشته شود صلح را به افغانستان می آورد. اشرف غنی باید بداند راه صلح، این نیست که پشت سرهم مذاکرات چهارجانبه و سه جانبه برگزار شود. راه رسیدن به صلح ایجاد برنامه ای مدون و مشخص است، مشخص نمودن خواست های پاکستان است. اشرف غنی باید مشکلات خود را با پاکستان حل کند و از این کشور بخواهد دیگر به تمویل گروههای تروریستی نپردازد تا ببینیم صلح به کجا می انجامد.

موضوع : اخبار