اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آریانانیوز: روزنامه العرب الیوم، دوسیه‌ای را در خصوص زنده گی شخصی گروه‌های تروریستی از جمله قوماندانان گروه‌های القاعده و داعش و منابع تامین مالی این گروه‌ها باز کرده است.

منابع تامین مالی گروه‌های تروریستی مسلح نظیر القاعده و داعش و نحوه زنده گی شخصی قوماندانان این گروه‌ها همواره مورد توجه رسانه‌های خبری و سرویس‌های استخباراتی و مراکز مطالعاتی جهان بوده است.
این مقاله بر اساس اطلاعات نشر شده از طریق رسانه‌های جمعی و سرویس‌های استخباراتی، رهبران القاعده و داعش را به تامین مالی گروه خود از طریق تجارت مواد مخدر و قاچاق آثار باستانی و قاچاق انسان و دریافت غرامت در نتیجه ربایش افراد مختلف متهم کرده است.

اسامه بن لادن

اسامه بن لادن رهبر و موسس گروه تروریستی القاعده از زمان حوادث 11 سِپتِمبر سال 2001 من‌حیث جنجالی‌ترین رهبر گروه‌های تروریستی و افراط گرا معرفی شد. بر اساس راپور‌ها و پژوهش‌های صورت گرفته، اسامه بن لادن 5 بار ازدواج کرده که از همسران خود صاحب 20 فرزند شد.

پیتر برگن تحلیلگر شبکه تلویزیونی سی ان ان در زمینه مسایل مربوط به تروریزم در کتاب خود در رابطه با بن لادن می‌نویسد که همسر اول بن لادن دختر ماما وی بود که نجوی غانم نام داشت. او در سال 1974 و هنگام ازدواج با بن لادن 17 ساله بود و از او 11 فرزند به دنیا آورد.

غانم اما مدتی قبل از حوادث 11 سِپتِمبر بن لادن را ترک کرد و از افغانستان خارج شد.

همسر دوم بن لادن خریده شریف نام داشت و 9 سال از بن لادن بزرگتر بود و در سال 1983 با وی ازدواج کرد. خدیجه سه فرزند برای بن لادن به دنیا آورد، اما در نهایت آنها از یکدیگر جدا شدند. این اتفاق زمانی افتاد که بن لادن و همسرش در دهه نود قرن گذشته عیسوی در سودان زنده گی می‌کردند.

همسر سوم بن لادن خیریه صابر نام دارد. او یک زن تحصیل کرده بود و تحصیلات عالیه داشت و مدرک دوکتوری خود را در علوم اسلامی دریافت کرده بود. خیریه در سال 1985 با بن لادن ازدواج کرد و یک فرزند پسر برای وی به دنیا آورد.

همسر چهارم رهبر القاعده سهام صابر نام داشت. آنها در سال 1987 با یکدیگر ازدواج کردند. سهام چهار فرزند برای وی به دنیا آورد. سرنوشت او نیز مانند خیریه نامعلوم است و از زمان اشغال افغانستان چیزی در رابطه با وی شنیده نشده است.

پنجمین همسر بن لادن امل السادة یا امل الصداح از اهالی یمن است که در سال 2010 افغانستان با وی ازدواج کرد. او در زمان ازدواج با بن لادن 18 ساله بود. از زمان ازدواج وی با لادن خانواده‌اش هیچ‌گونه خبری از وی ندارند.

در مه سال 2011 سرویس جاسوسی امریکا اعلام کرد یک ملیون سند در منزل شخصی بن لادن کشف کرده که بخشی از آنها مجلات جنسی و نوارهای ویدیویی بوده که در جریان حمله نیروهای امریکایی به منزل و پس از کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای امریکایی افتاده است.

یکی از اسنادی که امریکا به آنها دست پیدا کرده، نامه ای است که وی به یکی از رهبران القاعده در شمال افریقا نوشته است. وی در این نامه دستوری خاص و بسیار محرمانه به این قوماندان القاعده داده و می‌نویسد که مشکل افرادی که با تو مبارزه می کنند، این است که ازدواج نکرده‌اند و در شرایط مختلفی که با آن مواجه استند، نیازمند همسر استند.

وی در این نامه نوشت که برای حل این مشکل با داکتر ایمن الظواهری نامه نگاری کرده و همچنین با شیخ ابو یحیی اللیبیا نیز رایزنی کرده است. بن لادن در این نامه می‌افزاید: داکتر ایمن الظواهری نظر خود را برای ما فرستاده و اعلام کرده که باید به برادران توضیح داده شود که در این شرایط سخت می‌توانند مشکل خود را با خود ارضایی حل کنند.

مجله بریتانیایی دیلی بیست در یکی از نمبر‌های خود گفتگویی را با یکی از تروریست‌های افریقایی‌تبار داعش انجام داد. وی پیش از این در زمینه قاچاق انسان و مواد مخدر فعالیت داشته است. نام او موسی است و از نایجیریا فرار کرده است. او قاچاق انسان را رها کرده و به گروه تروریستی داعش می‌پیوندند. او در توصیف مناسبات خود با اعضای گروه تروریستی داعش در صحراهای افریقا و ماهیت ماموریت‌های خود در مالی و مناسباتش با قاچاق انسان و تجارت جنسی زنان توضیح داده است. وی توضیح می‌دهد که چگونه عناصر داعش به لیبیا می‌روند و از آنجا به اروپا یا کشورهای مجاور در شمال افریقا سفر می‌کنند.

موسی اعتراف می کند که مواد مخدر در تمام مناطق که عناصر داعش و القاعده حضور دارند، وجود دارد. این مواد مخدر از طریق مافیاهای موجود در امریکای لاتین برای آنها تامین می‌شود.

موسی می‌افزاید که تعدادی از قاچاقچیان ارشد مواد مخدر در افریقا با گروه‌های مسلح تروریستی و تاجران زنان و نماینده گان گروه تروریستی داعش همکاری می‌کنند. آنها در بسیاری از موارد مذاکراتی را با قاچاقچیان دیگر از امریکای جنوبی انجام می‌دهند تا بتوانند راهکارهای جدیدی برای انتقال عناصر تروریستی یا انتقال کوکائین به اروپا کشف کنند.

زینب بانگورا نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در امور مربوط به خشونت‌های جنسی در مناطق مورد منازعه می‌گوید که در سفر خود به عراق نسخه‌ای از سندی را به دست آورده که شامل مصارفی مربوط به فروش گروگان‌های زن است که در میان عناصر داعش دست به دست می‌شوند.

بانگورا می‌افزاید این زنان مانند بیلر‌های پطرول در بازار به فروش می‌رسند، به گونه‌ای که حتی پنج یا شش مرد می‌توانند یک دختر را خریداری کنند.

نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد می‌افزاید که عناصر مسلح داعش در برخی از موارد دختران اختطاف شده را با دریافت هزاران دالر به خانواده‌های شان پس می‌دهند.

بانگورا جزئیات زیادی در رابطه با تجارت برده در عراق و سوریه فاش کرده و نوشته در این رابطه اولویت به قوماندانان داعش داده می‌شد و آنها در رتبه اول می‌توانستند دختران مورد نظر خود را از میان گروگان‌ها انتخاب کنند.

وی افزود که گروگان‌هایی که هیچ کس آنها را انتخاب نمی‌کرد، در یک مزایده علنی در برابر ساکنان ثروتمند مناطق تحت سلطه داعش به فروش می‌رسیدند.

بر اساس سندی که به دست نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد رسیده است، قیمتی که برای دختران نوجوان تعین شده بود، 124 دالر بوده است. زنان بین 20 تا 30 سال حداکثر با 80 دالر و زنان بین 30 تا 40 سال با قیمت 60 دالر به فروش می‌رسیدند. زنان بین 40 تا 50 سال سن نیز با قیمت 40 دالر فروخته می‌شدند.

به گفته زینب بانگورا هزاران نفر از زنان و نوجوانان در طول مبارزات به دست عناصر مسلح تروریست می‌افتادند و داعش اغلب قربانیان را در بازار به فروش می‌رساند و برخی از آنان را نیز به مبارزان خود تحویل می‌دادند که شدیدترین تجاوزهای جنسی ضد این افراد اعمال می‌شد.

در سال 2006 روزنامه بریتانیایی دیلی میل نوار ویدیویی و مجموعه‌ای از تصاویر را نشر کرد که نشان دهنده رفتار گروه تروریستی داعش با یکی از محبوسان زن در منطقه منبج سوریه بود. این ویدیو بعد از آزادسازی شهر مذکور از مراکز تحت سلطه داعش به دست آمده بود.

این روزنامه همچنین در یکی از راپور‌های اخیر خود تصاویری از جنایت‌های داعش ضد محبوسان زن در یکی از زندان‌های گروه تروریستی داعش نشر کرده است. برخی از زنان نمایش داده شده در این تصویرمملو از خون بودند و برخی از آنان در میان تعفن موجود در کف زندان‌ها رها شده بودند. در این زندان همچنین ابزارهای شکنجه وحشیانه و مواد مخدر و وسایل جلوگیری از بارداری و محرک‌های جنسی کشف شد.

شبکه سی ان ان امریکا در آکتُبر گذشته داستان یک دختر امریکایی با نام سامانتا الحسانی و بلاهایی که گروه تروریستی داعش بر سر وی آورده‌اند را نشر کرده است. این دختر نوجوان از بازار خریداری می‌شود و مورد تجاوز به عنف قرار می‌گیرد. سامانتا می‌‌گوید که عناصر داعش گروهکی معتاد به مواد مخدر هستند که هیچ پناهگاهی ندارند و به بهانه دین تلاش دارند دولتی برای خود دست و پا کنند.

شبکه فرانس 24 در راپوری می‌نویسد که یک کارشناس امریکایی متخصص در زمینه روانشناسی سیاسی معتقد است که بیشتر عناصر افراطی فریب خورده که از طریق ترکیه داوطلب پیوستن به گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق شده بودند، انگیزه های دنیوی داشتند که اساساً مرتبط با انگیزه‌های شهوانی و ماجراجویی و تحریک آنها بوده است.

حور العین در افکار تروریست‌های داعش

بررسی فتاوای تکفیری و دیدگاه‌های افراط گرایانه شیوخ و دار الافتای داعش نشان می‌دهد که آنها همچنان توهمات خود را به خورد عناصر داعش می‌دهند و وعده‌های عوام فریبی را مبنی بر ورود به بهشت موعود و پذیرایی از آنها توسط حورالعین در صورت شهادت مطرح می‌کنند.

آژانس خبررسانی رویترز در روز 28 فِبریوری 2017 راپوری را نشر کرد که مجموعه ای از نامه‌ها از مناطق آزاد شده موصل در آن نشر شده بود. یکی از این نامه‌ها، نامه نوجوان 15 ساله‌ای بود که برای خانواده اش نوشته بود و از آنها خواسته بود که برای مرگ وی ناراحت نشود. او در این نامه تاکید کرده بود: از شما خواستم که مراسم ازدواج برای من برگزار کنید، اما شما این کار را نکردید، به خدا قسم من با 72 نفر از حور العین ازدواج خواهم کرد.

جهاد نکاح

در راپور‌های بین‌المللی حقوقی و رسانه‌ای مطالب زیادی در خصوص پدیده موسوم به جهاد نکاح یا سوء استفاده جنسی از زنان در داخل سازمان داعش نشر شده است.

روزنامه امریکایی کریستین ساینس مانیتور در راپوری در سال 2015 نوشته تعداد زیادی از عناصر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه در نتیجه روابط جنسی مختلط بین مبارزان و زنانی که از کشورهای متعدد آمده بودند، دچار مریضی ایدز شده اند.

بعد از فتواهایی که شیوخ وابسته به جریان‌های تروریستی و تکفیری در رابطه با جهاد نکاح مطرح کردند، بسیاری از دختران از کشورهای مختلف عربی برای ارایه خدمات جنسی به عناصر مسلح داعش به سوریه سفر کرده‌اند.

در یکی از تصاویری که از طریق سایت یوتیوب نشر شده، یک دختر سوری خاطرات خود را تعریف کرده و می‌گوید که چگونه در نتیجه فشارهای پدرش مجبور به برقراری رابطه جنسی با عناصر مسلح داعش شده است. او عناصر داعش را به خانه‌اش دعوت کرده بود تا با دختر کوچکش جهاد نکاح انجام شود. او معتقد بود که این اقدام یک جهاد است و تواب اخروی دارد و جایگاه این دختر بعد از مرگ در بهشت خواهد بود.

عائشة البکری دختر سعودی 15 ساله در سال 2013 اعتراف کرد که چگونه بیش از 6 ماه با عناصر داعش روابط جنسی داشته است.

رسانه‌های جمعی به نقل از عایشه نوشتند که وی در این مدت با بیش از هزار نفر از تروریست‌های داعش از ملیت‌های مختلف رابطه جنسی برگزار کرده که بیشتر آنها اهل الجزایر بوده‌اند.

راپور‌های مطبوعاتی توضیح می‌دهند که چگونه عناصر داعش و گروه‌های وابسته به فعالیت‌های تروریستی این گروه، با استفاده از مسایل شهوانی و جهاد نکاح و حورالعین اقدام به جذب عناصر مختلف از کشورهای متعدد کرده و در این رابطه از افسانه هایی که به شکل فتواهای دینی می‌سازند، بهره‌برداری می‌کنند.

پیشنهاد بی شرمانه داعش به خواننده مشهور زن عرب

در سال 2016 عناصر داعش از یکی از بازیگران و خوانندگان مشهور عربی به نام هیفاء وهبی درخواست کردند که به جهاد نکاح بپیوندد. یکی از عناصر منتسب به داعش با نام ابو حارث الداعشی در این رابطه در صفحه خود در سایت تویتر می‌نویسد: بدن هیفا وهبی باعث تحریک ما می‌شود، ما او را به جهاد نکاح دعوت می‌کنیم و اجر او با خداوند خواهد بود!

این فرد موسس گروه تروریستی داعش و پدر معنوی آن است. مایکل ویس تحلیلگر سیاسی و مولف کتاب از داخل اردوی وحشت می‌نویسد که وی در گذشته یک واسطه برای اعمال منافی عفت بوده است. اتهامات جنسی متعددی به وی وارد شده و او همچنین معتاد به مشروبات الکولی بوده است.

البغدادی رهبر داعش است که نام واقعی وی ابراهیم عواد البدری است. او پس از مرگ ابو مصعب الزرقاوی رهبر معروف‌ترین گروه تروریستی جهان شد.

پدرش می‌گوید که اولین همسر بغدادی وردة جاسم محمد نام داشت که دختر کاکایش بود. ابوبکر 5 فرزند به نام‌های محمود، حذیفة، صهیب، زید و عبدالمجید از وی دارد. همسردوم بغدادی إیمان مقبلول طه نام دارد که یک فرزند پسر به نام بصیر و 2 دختر به نام‌های أمل و بشرى برای او به دنیا آورد.

همسر سوم وی سجی الدلیمی است که بعدها از وی طلاق گرفت و در لبنان بازداشت شد. سرنوشت این زن نامعلوم است. وی متهم به تامین مالی گروه تروریستی داعش بوده و راپور‌های بین المللی او را زنی با اراده و مستقل توصیه کرده است. گفته می‌شود او صدها هزار دالر در سال 2014 برای عناصر تروریستی داعش در سرحدات لبنان انتقال داده است.

به تازه گی گروه تروریستی داعش از هلاکت یکی از فرزندان ابوبکر البغدادی یعنی حذیفة در درگیری با دیگر گروه‌های تروریستی در ولایت حمص خبر داد.

در سال 2015 خانواده یکی از کارمندان سازمان‌های امدادی بین‌المللی در عراق به نام کایلا مولر که گروه تروریستی داعش او را به گروگان گرفته بود، ابوبکر البغدادی را به تجاوز جنسی به وی در منزل ابوسیاف از قوماندانان داعش متهم کرد. بر اساس راپور شبکه سی ان ان امریکا خانواده مولر با صدور اعلامیه ای اعلام کرد که ابوبکر البغدادی در منزل یکی از عناصر وابسته به داعش به دخترشان تجاوز جنسی کرده است. مدتی بعد راپور‌های مطبوعاتی اعلام کردند که کایلا مولر در یکی از حملات صورت گرفته در سرحد اردن و سوریه کشته شده است.

آژانس خبررسانی آسوشیتدپرس در این رابطه می‌نویسد که ابوبکر بغدادی اقدام به تجاوز به عنف به این دختر 26 ساله امریکایی کرده است. این اتفاق زمانی افتاد که عناصر گروه تروریستی داعش این فرد را اختطاف کردند. در نهایت در فِبریوری سال گذشته اعلام شد که وی کشته شده است.

رسانه‌های جمعی به نقل از یکی از منابع استخباراتی امریکا می‌گویند که رهبر داعش هنگامی که در زندان بوکا در بصره بوده است، بارها در حال اقدامات جنسی با دیگر مردان محبوس دستگیر شده بود.

فروش زنان مسلمان من‌حیث کنیز

در نووِمبر سال 2017 آژانس خبری روسی اسپوتنیک در راپوری نوشت داعش تاکنون بالغ بر هزار و 700 زن و دختر ایزدی عراقی را با پول معامله کرده است. این اتفاق 3 سال بعد از آن انجام می‌شود که آنها من‌حیث کنیز و بردگان جنسی توسط عناصر مختلف داعش مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. این زنان و دختران از مناطق سنجار و قریه های غرب موصل و مرکز نینوا در شمال عراق اختطاف شدند.

در جولای سال 2017 سایت‌های اجتماعی تصاویری از الملا ساجد احمد علی الشرجی نشر کردند که با تعدادی از دختران ایزدی و به صورتی نامناسب و بی شرمانه گرفته شده بود.

در جولای 2017 همچنین یک دختر ایزدی به نام اخلاص که تنها 14 سال از عمرش می‌گذشت، اذعان کرد که بیش از 180 بار مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. وی ادامه داد که حدود شش ماه در اسارت گروه تروریستی داعش به سر برده و همه روزه از سوی عناصر داعش مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

لمیاء حجی بشار دختر دیگری از ایزدی‌ها است که مصیبت خود با عناصر گروه تروریستی داعش را اینگونه بیان می‌کند: بعد از اینکه داعش به منطقه حمله کرد، کوچی ها مختلف ضد ما توطیه کردند و زنان و اطفال را گرفته و به سوریه بردند. آنها من را در بازار برده فروشان در الرقه به فروش رساندند.

او می‌گوید که دو بار تلاش کرده از دست تروریست های داعش فرار کند، اما نتوانسته است. داعشی ها دست آخر او را به یک عضو خود در منطقه موصل که متخصص در زمینه بمب‌گذاری موترها بود، فروختند.

مواد مخدر

در اظهارات جنرال کورت تد قوماندان ستاد قوماندانی جنوبی ایالات متحده امریکا در برابر کمیته فرعی کانگرس امریکا آمده است که گروه‌های تروریستی دنیا از جمله داعش مناسبات مستحکمی با قاچاقچیان مواد مخدر در امریکای لاتین برقرار می‌کنند و تجارت مواد مخدر من‌حیث یکی از منابع تامین مالی این گروه‌ها به شمار می‌رود.

در دیسِمبر سال 2009 اداره مبارزه با مواد مخدر در امریکا سه تن از رهبران گروه تروریستی داعش یعنی عمر عیسی و هارونا نوری و ادریس عبدالرحمان را به اتهام قاچاق مواد مخدر و تامین حمایت مالی از گروه‌های تروریستی خارجی بازداشت و به امریکا منتقل کردند.