اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از دو هفته جنگ و قحطی قندوز، سرانجام جنرال دوستم به مردم نوید آرامش داد و طالبان را تهدید به نابودی کرد!

عبدالرشید دوستم که روزها در لباس نظامی، انتظار اجازه رییس جمهور برای فرماندهی جنگ علیه طالبان در شمال را می کشید، روز گذشته در شبرغان با بیان اینکه پس از تصفیه ولسوالی غورماچ به قندوز می روم و تا پاکسازی کامل این ولایت از طالبان به کابل باز نمی گردم.

 

اعزام جنرال دوستم به شمال برای رهبری جنگ علیه طالبان زمانی صورت گرفت که طالبان به هر آنچه می خواستد از آذوقه گرفته تا تجهزات نظامی رسیدند و پس از به آتش کشیدن مراکز مهم و فلج ولایت قندوز درگیری ها رو به کاهش رفت.

 

قندوز در اوج بحران در انتظار رهبری قدرتمند بود تا این جنگ به خود شکل وسیع و فاجعه نگیرد نه زمانی که طالبان با رسیدن به اهداف خود، مقامات بلند پایه دست به اعزام جنرال دوستم بزنند، هرچند اکنون نیز این ولایت نیازمند رهبر در جنگ است.

 

چندی قبل یکی از نزدیکان جنرال دوستم اعلام کرده بود که روزها دوستم در آمادگی برای رفتن به قندوز به سر می برد اما رییس جهور حتی حاضر به پاسخگویی به تلفن وی نیست.

 

صلاحیت های غنی نه تنها طی دو سال گذشته کشور را درگیر نابسامانی کرده است که اکنون با نادیده گرفتن فجایع انسانی در گوشه کنار کشور و به نظاره نشستن مردن مردم فردی را که توانایی پایان جنگ را دارد در انتظار می گذارد.

 

در این میان اگر از وقاحت والی قندوز که به جای حس مسوولیت در مقابل مردم، ریشه بحران را به قضا و قدر الهی نسبت داد بگذریم، اظهار نظر اخیر غنی در مورد انتصاب عناصر ناشایست در مسوولیت های حساس امنیتی کشور بی شرمی از جانب رییس دولتی است که باید به خاطر آورد: انتصاب عناصر فاسد و نالایق در بالاترین رده های دولتی با حمایت مستقیم شخص وی صورت گرفته است.

 

حال باید دید جنرال دوستم که با تهدید و ادعاهای فراوان برای پاکسازی طالبان به شمال رفته است، چه دستاوردی برای مردم خواهد آورد و آیا همچنان که می گوید دیگر شاهد جنایات طالب و گروه های وابسته به آن نخواهیم بود؟ هرچند با وجود مقامات فاسد کشور در فاصله بسیار دوری از چنین امید قرار داریم.

 

جنرال دوستم که برای سازماندهی میدان جنگ به ولایت فاریاب رفته است، از مجازات افسران و نیروهای که در ولسوالی غورماچ پوسته های امنیتی خود را رها کرده اند خبر داده و گفت: “وقتی مردی يونيفورم نظامی بر تن مى کند ديگر نباید از مرگ بترسد، زيرا اين لباس برای دفاع از نواميس کشور است”.

 

رها کردن پوسه های امنیتی و تجهزیات نظامی برای نیروهای طالبان دلیلی بود بر قدرت هرچه بیشتر طالبان در معاملات دولتمردان بود که همچون خنجر قلب مردم را نشانه گرفت و در این میان ولایت ها یکی پس از دیگری میدان جنگی برای این گروه شد.

 

معاون ریاست جمهوری به افرادی که مدعی دلبستگی وی تنها به شمال است، گفت که اگر دوستم نبود امروز هلمند، قندهار و ارزگان به دست طالبان سقوط کرده بود.

 

گفتنی است که نبرد طولانی مدت قندوز نه تنها فجایع انسانی در پی داشت بلکه خسارات هنگفتی مالی بر جای گذاشت که تا سال ها جبران آن زمان می برد و اوضاع بی جاشدگان نیز دردی دیگر.

 

قندوز نشان داد که از رییس جمهور گرفته تا والی ولایت ها نه محافظان امنیت بلکه معامله گران جان مردم در پی منافع خود هستند و واگذاری ولایتی برای تاراج طالبان را نه پشت پرده بلکه در مقابل دیدگان همه انجام می دهند و مجامع حقوق بشر خاموش ترین صدای بود که نه از مردم گفت نه از جنایات.

 

جنرال دوستم در این روزهای بحران تنها کسی بود که نه مانند غنی در ارگ پنهان شد و نه از تقدیر الهی دم زد اما گفت: برای انتقام آمده ام از طالب و مزدور پاکستان برای مردمی که در بی پناهی و وحشت جان دادند.

موضوع : اخبار