اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال دوستم را می توان دوراندیش ترین فرد نظام اکنون دانست زیرا طی حکومت های مختلف توانسته مغلوب توطیه نشود، در مقابل قدرت سرخم نکرد و همواره با همان تفکر و ادبیات نظامی خود سخن گفته است و تنها کسی بود که اعلام کرد باید برای اعمال گذشته از مردم عذرخواهی کنیم.

 

 

جنجال برانگیزترین چهره سیاسی ماه های اخیر که به مقامی خانه نشین بدل شده بود، باردیگر به دفتر کار خود بازگشت که پایتخت را در موجی از برخوردهای نظامی قرار دارد.

 

بازگشت جنرال دوستم که به گفته برخی منابع، همراه با صدها محافظ مجهز و تجهیزات نظامی در دفتر کار خود حضور یافته است که از نظر مقام های حکومتی، اقدامی غیرقانونی خوانده شد و برای مقابله، ده ها تن از سربازان ارتش به همراه تجهیزات سنگین اطراف محل زندگی و کار وی را در محاصره قرار دادند.

 

در این رابطه، معاون اول ریاست جمهوری در حضور شماری از طرفداران خود گفت که اگر محاصره خانه و محل کار من درست بود، پس چرا رهبری نیروهای امنیتی این موضوع را رسما اعلام نکرد و وجود تانک در این منطقه را روال عادی تامین امنیت در کابل عنوان کرد که هیچ ربطی به اختلاف ها با رییس جمهور ندارد.

 

وی اختلاف های موجود میان خود و ریاست جمهوری را برای “تحکیم قدرت و استحکام نظام” در افغانستان دانسته اما بدون اشاره به اتهام ایشچی، اتهامات مشابه در زمان ریاست جمهوری کرزی علیه خود را نادرست خواند.

جنرال دوستم، قدرتمندترین و شناخته شده ترین مقام نظامی افغانستان طی چهاردهه گذشته تاریخ افغانستان تجربه حضور در بالاترین مقام های حکومتی و دولت رییس جمهوری های مختلف را دارد که در هر دوره با وجود توطیه های بسیار، همچنان با نفود در قدرت حضور داشت اما آنچه طی ماه های اخیر رخ داد و به سکوت وی انجامید، اتهامی بود که به گمان راس حکومت دیگر جنرال دوستم توان بازگشت را نخواهد داشت.

 

براساس عملکرد جنرال دوستم طی دهه های اخیر و موضع شفاف وی نسبت به مخالفان مسلح می توان گفت که وی به عنوان رهبر جنگی هیچ گاه به دنبال مسایل و حاشیه های پیش پا افتاده نبوده و با نگرش کلی به مسایل داشته است که پرونده ایشچی آن را به خوبی نشان داد.

 

از سوی دیگر حضور در محل کار با نظامیان مسلح نه تنها رویدادی تازه ای از سوی وی نیست بلکه همواره به دلیل وجود مخالفان و برخی توطیه های ترور علیه معاون اول ریاست جمهوی، نه اعتمادی به حکومت دارد و نه محافظان امنیتی پایتخت.

 

حضور طولانی جنرال دوستم در صحنه سیاسی و اینکه وی به مانند سیل عظیمی از سیاسمتداران هیچ گاه مغلوب سیاست توطیه حکومت های مختلف نشد و در هر حکومت در رده های بالای قدرت نظامی حضور داشت، می توان گفت که اگر به وی فضا و اختیارات تام برای مقابله با طالبان داده می شد، اکنون کشور تهی از هر مخالف مسلحی بود اما سیاست انحصار طلب قدرت هیچ گاه در پی نابودی دشمنان و رسیدن به ثبات نبوده زیرا منفعت آنان در جنگ و ناامنی می باشد.

 

جنرال دوستم را می توان دوراندیش ترین فرد نظام اکنون دانست زیرا طی حکومت های مختلف توانسته مغلوب توطیه نشود، در مقابل قدرت سرخم نکرد و همواره با همان تفکر و ادبیات نظامی خود سخن گفته است و تنها کسی بود که اعلام کرد باید برای اعمال گذشته از مردم عذرخواهی کنیم.

 

از سوی دیگر در تمامی اختلافات گسترده و عمیقی که میان معاون اول ریاست جمهوی و رییس جمهور صورت گرفت، هیچ گاه افشاگری نسبت به مسایل حساس و مهم کشور از جانب جنرال دوستم در برابر رسانه ها صورت نگرفت اما اشرف غنی و بسیار مقام های دیگر در برحه های حساس کشور از مسایلی پرده برداشته اند که باید در درون حکومت و میان دولتمردان حل و فصل می شد نه اینکه اذهان عمومی را مغشوش کند.

اما چرا اشرف غنی با اتهام ایشچی خواست که جنرال دوستم را از قدرت به طور کامل محو کند؟

 

جنرال دوستم از ابتدای حضور در حکومت وحدت ملی با توجه به اختیارات بی حد و اندازه غنی که مقام وی را تبدیل به تشریفات و اختیارات محدود کرد، پس از انتقادهای تند، حکومت را تهدید نظامی کرد که برای قوم پشتون یادآور سرنگونی حکومت نجیب بوده و از سوی دیگر رییس جمهور پی برده که وی از سرسخت ترین مخالفان حکومتی است که می تواند به متحد کردن دیگر مقام ها در برابر قدرت دست بزند.

 

اما با توجه به عدم دوراندیشی سیاسی و عطش قدرت طلبی و انحصارطلبی اشرف غنی، هرچند به انزوای مقام های اقوام دیگر انجامید اما در برابر جنرال دوستم به شکست انجامید و محاصره نظامی محل زندگی وی نشان از سردگمی و خشم وی در مقابله با رهبر جنگی دارد.

 

دوستم اگر چه از جنگ های گذشته برخواسته و در کشتار و ویرانی افغانستان به مانند اکثر مقام های برحال حکومتی دست داشته است اما در دوران بی رهبری افغانستان و تک تازی های حکومتِ منفعت طلب، می توان سدی در برابر حکومت باشد نه اینکه در انزوا راه بر هر تجاوز و دخالتی هموار شود.

 

 

موضوع : اخبار