اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طغیان‌گری های ملا محمد عمر و یارانش بود که پای این قدرت منهوس و شوم جهانی را به این مأمن طاغوت شکن کشاند. اگر او با مجاهدان دست دوستی می‌داد و به سفارشات مغرضانه منطقه و آمریکا و انگلیس پشت پا می‌زد، حالا قدرتی مطرح و با قوت در سطح منطقه بودیم.

 

 

طالبان بزرگ‌ترین عامل تضعیف حکومت مجاهدین؛

طالبان بزرگ‌ترین عامل تهاجم قوت‌های خارجی؛

طالبان بزرگ‌ترین عامل شهادت و معلولیت صدها هزار هموطن؛

طالبان بزرگ‌ترین عامل دستیابی پاکستان به اهدافش؛

طالبان لایق‌ترین مدیران اجرایی پروژة پاکستان؛

 

ملا محمد عمر مردی که از سال 1373 شمسی بر این مملکت جز اندوه، غم و ویرانی چیز دیگری نداده است. ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان افغانستان از زمان درست شدن این گروه تا زمان مرگش رهبری این گروه را به عهده داشته است.

 

طالبان دشمن داخلی مجاهدان هستند، دشمنی که باعث به هدر رفتن هزاران تن اسلحه و مهمات و نیروهای انسانی‌ که در اثر جنگ‌ها میان این گروه و مجاهدان رخ داد، گردید.

 

جنگ نخست طالبان برضد مجاهدان از خاستگاه شان (قندهار) بر ضد مجاهدان حزب اسلامی آغاز گردید و این جنگ خونین و ویرانگر که طالبان آغازگر آن بود، توانست نیروی رزمی حزب اسلامی را تضعیف نماید. سپس علیه دولت مجاهدین این جنگ ادامه یافت تا آنجا که رهبری دولت مجاهدین از کابل به شمال عقب نشینی کرده و پایتخت را به شمال انتقال داد و کابل را نگذاشت که بیشتر از قبل ویرانه گردد. گرچند میان دولت مجاهدین و بسا گروه‌های ناراض از دولت، کابل به مخروبه‌ ای مبدل شده بود مانند شهر زلزله زده.

 

طالبان چهار سال دیگر در پهلوی سایر متصرفات شان، بر کابل نیز تسلط داشت. تبعیض نژادی و مذهبی از دو خاصیت عمدة طالبان بود و تبعیض سوم را هم در شمال کشور از خود به نمایش گذاشت که تبعیض علیه تاکستان‌ها و باغ‌های شمال بود.

 

آن زمان از یادم نمی‌رود که در زادگاهم جنگنده‌های بمب‌ ریز که به حمایت از همین جنایتکاران بر قریه‌جات و دهات بمب‌ می‌ریختند و هنگام غرش جنگنده‌ها دیگر خود را به پروردگار سپرده بودیم و کلمة شهادتین را به زبان‌ می‌آوردیدم و منتظر مرگ خود بودیم.

 

ما شاهد فرود آمدن بمب‌های خوشه ای و بیرلی بودیم که آرامش آن دیار را ربوده بود. اما نیروهای رزمنده مقاومت سه شکست فوق‌العاده را به طالبان به ابتکار و رهبری خردمندانة فرمانده نامور و شجاع کشور شهید احمدشاه مسعود در آن دیار به طالبان وارد آورد.

 

پس از تهاجم نظامی غرب به رهبری امریکا بر افغانستان و تأسیس دولت جدید، طالبان چندسالی جنگ را متوقف و بعداً جنگ را آغاز کرده و در طول این چهارده سال بیشتر از گذشته مرتکب جنایات جنگی دیگر گردیدند. درست در قرن 21 طالبان همچنان شیوه و نوعیت جنگ شان را تغییر دادند، از جنگ جبهه‌ ای به تهاجم و گریز پرداخت و جاگزین حملات انتحاری جاگزین حملات هوایی گردید.

 

مرگ ملا محمد به تأیید دستگاه استخباراتی کشور که در سال 2013 وفات کرده است، دو سال تمام مکتوم نگهداشته شد.

 

تبصره‌های بیشتری نسبت به مکتوم نگهداشتن مرگ او از سوی مبصرین صورت گرفته است و اما در کنار سایر دلایل مخفی نگهداشتن مرگ او این دو دلیل هم وجود دارد:

 

1-سال 2014 سالی بود که قوای خارجی مسوولیت‌های امنیتی را به نیروهای افغانستانی واگذار می‌کردند و نیروهای افغانستانی عهده‌دار تأمین امنیت تمامی کشور می‌شدند. به همین اساس اگر مرگ ملا محمد عمر افشا می‌گردید، گروه طالبان دچار انشعاب‌ گردیده و در نتیجه در سال 2014 و سال‌های پس از آن جنگجویان طالب ضعیف‌تر و جنگ غیر منظم را با نیروی کم تر به پیش می‌بردند. پاکستانی‌ها منفعتی‌را که باید نصیب می‌شدند، پس از افشای مرگ ملا محمد عمر که فصل دست‌یابی پاکستانی‌ها به منافع تقریباً بزرگ گفته می‌شود الی ظهور و پرورش گروه دیگر، نصیب نمی‌شدند.

 

2-مساله مذاکرات صلح که دولت افغانستان دنبال کلید آن می‌گشت. طالبان بارها جانب مقابل خود امریکا را می‌دانست؛ اما پس از این‌که سفرهای مقامات نظامی و استخباراتی پاکستان به کشور شدت گرفت این امکان شاید وجود داشته باشد که دولت افغانستان به جانب پاکستانی امتیازاتی را داده باشد تا پاکستان طالبان را به میز مذاکرات صلح بکشاند و پاکستان با حایز شدن امتیازات دور اول مذاکرات صلح را در شهر مری اسلام‌ آباد پاکستان برگزار کرد. پس از آنکه مکان دور دوم مذاکرات صلح مشخص گردید افشای مرگ ملا محمد عمر این دور مذاکرات صلح را بدون سرنوشت ماند و این امکان وجود دارد که این همسایه مغرض و مکار خواهان گرفتن امتیازات دیگری گردد که طالبان را باز به میز مذاکره بکشاند.

 

اما طالبان در وضعیت بحرانی بی‌پیشینه‌ ای قرار دارند. انشعاب‌هایی‌که در صف طالبان صورت گرفته است طالبان را پارچه پارچه و متفرق کرده است و اخیراً هم سید طیب آغا مسوول دفتر این گروه در قطر هم از سمت خود کنار رفته است.

 

تعدادی با برگزاری مراسم فاتحه خوانی برای ملا محمد عمر هنوز هم در صدد توجیه اعمال طالبان اند. وقتی نامی از ملا محمد عمر و طالبان برده شود، بجز کسانی‌که در خوان طالبان نشسته‌اند، دیگران واکنش و انزجار خویش را نشان می‌دهند. این طغیان‌گری های ملا محمد عمر و یارانش بود که پای این قدرت منهوس و شوم جهانی را به این مأمن طاغوت شکن و ددکُش کشاند. اگر او با مجاهدان دست دوستی می‌داد و در آن‌زمان به سفارشات همسایگان مغرض و کشورهای منطقه و آمریکا و انگلیس پشت پا می‌زد و از جنگ برضد مجاهدان اجتناب می‌کرد؛ حالا قدرتی مطرح و با قوت در سطح منطقه بودیم که هم انقلاب اسلامی‌مان و دولت‌‌مان حفظ می‌شد و هم داشته‌های آن‌زمان ما به درد امروز ما می‌‌خورد و محتاج هیچ کشور بیرونی نمی‌بودیم.

 

از بهر سرکشی و قساوت و بی‌رحمی افراد این گروه، دشمنان ما به مرام‌های‌شان رسیدند و هر روز ما شاهد به شهادت رسیدن فرماندهان شجاع جهاد هستیم که دستان ملوث و خونین همین طالبان در آن به اشارة بیگانگان دخیل است.

 

طالبان هیچ خدمتی به اسلام و به افغانستان نکرده‌اند چهرة خشنی‌ را که طالبان از اسلام ترسیم کردند، هیچ مطابقت و حتی مشابهتی با اسلام ندارد. از جمله حملات انتحاری شان که آن را به حملات استشهادی توجیه می‌کنند. در حالی‌که میان حملات استشهادی و انتحاری تفاوت بزرگ وجود دارد.

 

در حملات انتحاری که در گرد و بر وسایط زرهی قوای خارجی صورت می‌گرفت جز قربانی شدن افراد بیگناه و کسبه‌کاران و مردم عام، کوچک‌ترین صدمه به قوای خارجی نمی‌رسید. در مناطقی دیده شده است که قوای افغانستانی زیر رگبار حملات طالبان قرار گرفته اند و قوای خارجی فاتحانه از آن صحنه‌ها عبور کرده‌اند!

 

آتش زدن مساجد، مکاتب، مدارس، عشر و زکات‌گیری از مردم فقیر و تنگدست، قاچاق مواد مخدر و اجرای پروژه‌های پاکستانی‌ها و موارد فوق را از سوی طالبان و به رهبری ملا محمد عمر آیا می‌توان خدمت به اسلام و افغانستان دانست؟

 

محمد فایق هشام