اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تعدادی از سناتورهای آمریکایی در گزارشی به رییس‌جمهور اشرف غنی هشدار داده‌اند که مساله استقرار افرادی برای تامین حقوق بشر در کابینه جدید افغانستان را بررسی کرده و کمک‌های خود را مشروط به اصلاحات گسترده در دولت کابل اعلام کردند.

 

گزارش سنای آمریکا که نسخه‌ای از آن به دست واشنگتن‌پست رسیده، حاکی از آن است که سناتورهای این کشور بعد از اتمام منازعات انتخاباتی افغانستان در خصوص کابینه جدید دولت کابل نگران هستند. مقامات واشنگتن نگران این هستند که جنجال‌های سیاسی برای معرفی اعضای کابینه جدید دولت وحدت ملی، نظارت آمریکا در افغانستان را دچار خدشه نماید.

 

در این گزارش سناتورهای دموکرات آمریکا از عبدالله و اشرف غنی خواسته‌اند تا اعضای کابینه خود را بر اساس اصل شایسته سالاری، تعهد و تخصص انتخاب نمایند!

 

این دلسوزی و احساس مسوولیت آمریکاییها در قبال کشور ما سابقه ی دیرینه دارد، آنها هر وقت خواسته اند که زمام امور در دست خودشان باشند نه دولتمردان کابل، احساس نگرانی شان فعال شده است.

 

لازم به ذکر است که قریب 40 روز از آغاز به کار دولت وحدت ملی در افغانستان می‌گذرد اما لیست اعضای کابینه آن هنوز نهایی نشده است و گزارشات حاکی از آن می باشد که مذاکرات در این خصوص جریان دارد و تیم‌های مشترک هر 2 رهبر دولت وحدت ملی روی آن کار می‎کنند و این امیدواری وجود دارد که قبل از برگزاری کنفرانس لندن، کابینه جدید معرفی شود.

 

بر اساس توافقنامه امضا شده میان محمد اشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله رییس اجرایی کشور کمیته‎ای متشکل از 10 نفر، روی گزینش اعضای کابینه کار می‎کنند و به زودی نتیجه کار خود را به رییس جمهور و رییس اجرایی اعلام می کنند.

 

این تعلل در اعلام کابینه در حالی است که مردم در این اواخر از کم کاری و بی توجهی در ادارات دولتی انتقاد کرده و ادعا دارند برخی ادارات کشور عملاً تعطیل است و به نیازهای مردم توجه نمی‌شود زیرا سرپرستها رفتن خود را باور کرده اند و به فکر اسباب کشی و جمع کردن غنایم بازمانده هستند.

 

از طرف دیگر براساس قانون سرپرست تنها دو ماه می تواند در سمت خود باقی بماند و بعد از آن حتما باید وزیر انتخاب شود. لذا بر اشرف غنی صاحب و داکتر عبدالله لازم است تا خدا را مد نظر گرفته و براساس شایسته سالاری و تخصص وزیران کابینه جدید را انتخاب نمایند نه براساس وعده های انتخاباتی و فشارهای آمریکایی.

موضوع : اخبار