اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در دند غوری بغلان تفاهمنامه ای از سوی حکومت ظاهراً با نمایندگان مردم امضا شده است اما اعتراض نمایندگان مجلس بر این است که این تفاهمنامه برای سپردن این ولسوالی به طالبان امضا شده است. امضای این تفاهمنامه چه زیانی برای مردم افغانستان و ولایت بغلان خواهد داشت؟ چه تاثیر منفی بر امنیت کشور می گذارد؟

 

فرهاد عظیمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: موافقتنامه ای که در دندغوری امضا شده، ظاهراً با این عنوان است که دولت با تعدادی از متنفذین محل آن را به امضا رسانده است تا از نفوذ طالبان جلوگیری کند. از این موضوع امتیاز دهی تمام عیار به طالبان مشاهده می شود. این افرادی که با آنها تفاهمنامه امضا شده است، فرماندهان طالبان هستند. فرماندهانی که در گذشته با آمریکا همکاری می کردند. تفاهمنامه هایی از این قبیل که در شهر های دیگر امضا شده بودند، هیچ پیامد مثبتی جز اینکه موجب تجهیز و تمویل بیشتر طالبان شوند، نداشت. در واقع هم اکنون دندغوری به جزیره ای امن برای طالبان تبدیل شده است.

 

وی در خصوص درگیری پارلمان در مورد این موضوع ابراز داشت: گلاب منگل این تفاهمنامه را به امضا رساند و با اعتراض برخی از نمایندگان، به مجلس برای استجواب فراخوانده شد. پس از سخنان وی در پارلمان برخی از نمایندگان برای وی کف زدند و کارش را تایید کردند. ما نمایندگانی که سوالهای انتقادی داشتیم، با شروع به صحبت، از حرف زدن ما جلوگیری به عمل آمد و مجلس به هم ریخت و متاسفانه گلاب منگل پاسخی به ما نداد. این جریان در مجلس طوری پیش رفت که گویا ما با یک قوم مخالفت داریم در حالیکه اینطور نبود. ما می خواستیم از سپردن دندغوری به طالبان انتقاد کنیم.

 

عظیمی اظهار کرد که دلیل سقوط قندوز امضای چنین تفاهمنامه هایی بوده است و افزود: یکی از نماینده ها در قندوز بارها از همین نوع زمینه سازی ها برای طالبان، با این گونه توافقنامه ها انجام داده است. با اعتراض نمایندگان دیگر دولت به آن مکان می رفت تا عملیات کند روز بعد از آن، این نماینده قندوز می آمد و فریاد می زد که در عملیات دولت مردم بیگناه از بین رفته است و … بالاخره با نظریات مخالف و موافق، دولت طوری در قندوز عملیات کرد که طالبان در آنجا رشد کردند و همین هم باعث سقوط قندزو شد. حالا همان کسی که هر روز دفاع می کرد که هیچ چیز مهمی در قندوز نیست، هیچگونه طالبی در قندوز وجود ندارد و مردم در امان هستند، باید بیاید و پاسخ بدهد. چه کسی مسوولیت کسانی را که به رگبار گرفته شده اند، را برعهده می گیرد؟

 

این نماینده مجلس با امضای این تفاهمنامه پیش بینی بغلان و پل خمری را می کند و می گوید: ما اگر گلاب منگل را به استجواب خواستیم عین همین نگرانی را که برای قندوز داشتیم، برای پل خمری داریم. ما می دانیم مناطق امن برای طالبان در دیگر شهر ها، مانند قندوز ایجاد می شود و بالاخره یک روز سقوط می کنند و مردم همینگونه به رگبار بسته می شوند آنوقت چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ آیا حکومت پاسخگوی این ناامنی ها و کشتارها خواهد بود یا آمریکا که ادعای حمایت از افغانستان را کرده است و در پشت پرده این تفاهمنامه ها از طالبان حمایت می کند؟

 

وی معتقد است حکومت با پلان غربی ها سعی دارد با این اینکارها طالبان را تجهیز کرده و افزود: اینکارها برای به رسمیت شناختن طالبان و ایجاد یک منطقه امن برای آنها به خاطر تجهیز و تسلیح هر چه بیشتر آنها و عملیاتشان برسایر مناطق به شمول این منطقه است. مشخص است که شاید امروز بر این مناطق حمله نکنند و بر جاهای دیگری حمله کنند اما یک روز دیگر از همین منطقه به همین سرک پل خمری مزار شریف حمله خواهند کرد.

موضوع : اخبار