اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیروز وزاری داخله و دفاع ملی و رئیس عمومی امنیت ملی از سوی مجلس نمایندگان استیضاح گردید. دلیل اصلی استیضاح مسئولین نهادهای امنیتی حمله بر شفاخانه نظامی سردار محمد داوود خان و افزایش ناامنی در بخش‌های از کشور بود.

 

در حالی که اکثر گمانه زنی ها بر این بود که مسئولین نهادهای امنیتی از مجلس نمایندگان موفق بیرون نخواهند شد و سلب اعتماد خواهند گردید، اما مسئولین هرسه نهاد مهم امنیتی کشور از سوی نمایندگان مجلس رای اعتماد دوباره گرفتند و ابقاء گردیدند.

 

تصمیم دیروز نمایندگان مجلس یک تصمیم عاقلانه و بر اساس واقعیت‌های سیاسی و امنیتی کشور بود. در وضعیت کنونی ابقای مسئولین نهادهای امنیتی یک ضرورت بود و بدون تردید نماینده‌های مجلس با درک این ضرورت، دوباره به مسئولین این نهادها رای اعتماد دادند. تجربه‌ی سالهای گذشته نشان داده است که تنها با تغییر چهره‌ها وضعیت امنیتی کشور بهبود پیدا نمی کند، بلکه عوامل ناامنی‌ها پیچیده است و شبکه‌های استخباراتی و تروریستی زیادی در ناامن‌ سازی کشور دست دارند.

 

اما، انتظار می رود که استیضاح دیروز، یک تلنگر به مسئولین هر سه نهاد امنیتی کشور بوده باشد. آنها باید این واقعیت را درک کنند که مردم از عملکرد شان رضایت ندارند و باید برای بهبود وضعیت امنیتی کشور با جدیت بیشتر کار کنند و برنامه‌ها و سیاست‌های امنیتی شان را بازبینی کنند. آنها اکنون فرصت دوباره یافته اند که توانایی های مدیریتی شان را در راستای تامین امنیت کشور ثابت بسازند، توقع مردم افغانستان این است که آنها با استفاده از این فرصت، به ریشه یابی مشکلات و تهدیدات امنیتی کشور بپردازند و برای بهبود امنیت، برنامه‌ها و استراتیژی های مؤثرتر طرح کنند.

پیشنهاد بعدی:  عربستان مرکز صدور تفکرات افراطی به جهان

 

مسئله مهم دیگر، مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی است. فساد باعث شده است که عملکرد نهادها و نیروهای امنیتی تضعیف گردد و برنامه های امنیتی بصورت لازم اجرا نشود. مسئولین هرسه نهادی امنیتی کشور باید بصورت جدی با فساد در این نهادها مبارزه کنند و تلاش ورزند که این ادارات را از وجود افراد فاسد پاک سازند. همچنان باید بصورت جدی تلاش شود که دست افراد نفوذی دشمن از صفوف نیروهای امنیتی کشور کوتاه گردد. نفوذی ها همانند موریانه در بدنه‌ی نیروهای امنیتی کشور جا گرفته اند و آنها را از درون ضربه می زنند. عامل اصلی حمله بر شفاخانه سردار محمد داوود خان که مسئولین نهادهای امنیتی بخاطر آن استیضاح گردید، یک نفوذی دشمن بود. کوتاه کردن دست نفوذی ها از صفوف نیروهای امنیتی، می تواند در بهبود وضعیت امنیتی کشور مؤثریت فوق العاده داشته باشد.

 

از سوی دیگر، ابقای مسئولین نهادهای امنیتی باعث شد که تنش‌ میان مجلس نمایندگان و حکومت دوباره اوج نگیرد. مجلس نمایندگان در آخر سال مالی ۱۳۹۵، هفت وزیر را به دلیل مصرف نکردن بودجه انکشافی استیضاح و سلب صلاحیت کرد که باعث بوجود آمدن تنش میان مجلس و حکومت شد. رئیس جمهور این مسئله را به دادگاه عالی سپرد و هنوز سرنوشت هفت وزیر سلب صلاحیت شده روشن نیست. اگر مسئولین نهادهای امنیتی نیز سلب صلاحیت می گردید، احتمالا به عنوان سرپرست باقی می ماندند و تنش‌‌ها میان مجلس و حکومت دوباره آغاز می گردید.

 

در شرایط کنونی، هماهنگی قوای سه‌گانه‌ برای عبور از مشکلات و چالش‌های فرا روی دولت افغانستان، از اهمیت بالای برخوردار است. هر سه نهاد باید برای عبور از چالش های کنونی هماهنگ و همسو عمل کنند. هماهنگی این نهادها پیام قدرتمند تری به دشمنان مردم افغانستان مخابره خواهد کرد و دولت افغانستان را مقتدرتر نشان خواهد داد.

پیشنهاد بعدی:  افغانستان در سال 2015 میلادی

 

همچنان هماهنگی قوای سه گانه، بر روند اجرایی شدن برنامه های حکومت نیز مؤثر خواهد بود. هماهنگی میان سه قوه باعث می شود که امورات دولت افغانستان با انسجام بیشتر و سریع تر به پیش برود و از روند اجرایی شدن برنامه نیز، نظارت بهتری صورت گیرد.

 

وضعیت کشور اقتضا می کند که نگاه واقع‌بینانه به مسایل در سطوح مختلف جامعه بوجود بیاید و تلاش صورت گیرد که افکار عامه بر اساس واقعیت‌ها سمت و سو داده شود. منافع ملی افغانستان زمانی که تامین خواهد شد که همگان بر اساس واقعیت‌ها تصمیم بگیرند. نماینده‌های ملت با تصمیم دیروز عقلانیت سیاسی شان را نشان دادند و این امر امیدوار کننده است.