اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چندصد میلیون دالر سنگین تر است یا یک میلیارد دالر؟! چندصد میلیون دالر مهمتر است یا یک میلیارد دالر؟ چندصد میلیون دالر کارآمدتر است یا یک میلیارد دالر؟ گم شدن و فقدان یکباره یک میلیارد دالر از مرز نگران کننده تر است یا اختلاس مقطعی از چندصد میلیون دالر در بانک؟

 

گمرک، این نهاد حایز اهمیت و بسیار بسیار حیاتی در تعاملات اقتصادی افغانستان به یکی از بزرگترین چالش های فراروی ملت و دولت تبدیل شده است. پاشنه آشیل و نقطه ضعف بازرسان اقتصادی و مسوولان ذی ربط در اینست که از دزدی های کلان و ضربه های کاری بر پیکر اقتصاد غافل اند و به دله دزدی ها سرگرم شده اند.

 

مناسبات تجاری و مالی بین کشورهای همسایه در جای جای جهان مرسوم است و از راه های زمینی، هوایی و دریایی انجام می پذیرد. ایران و افغانستان نیز به تبعیت از نیازها و مطالبات دوجانبه سالهاست که به نقل و انتقال کالا و ارز و مواد مورد نیاز می پردازند اما…

 

اما ابهام از آنجا آغاز می گردد که نظارت و کنترلی که باید بجای ذره بین گرفتن و بازبینی چندین باره پرونده های ورشکستگی یا دله دزدی های دارای اهمیت و جایگاه پایین تر بر موریانه های اقتصاد ملی در مرزها و گمرکات باشد اعمال نمی گردد و بنابراین مبالغ بسیار کلان تری حیف و میل و ناپدید می شود.

 

اختلاس و رشوت در اقتصاد، سیاست و حتی اجتماع افغانستان آنقدر ریشه دوانیده است که ریزبینی و دقت در تفکیک آن همچون گشتن بدنبال سوزن در انبار کاه است اما این هرگز توجیه گر بی اعتنایی نسبت به مفقود شدن 1 میلیارد دالر از گمرکات مرزی افغانستان نیست.

 

ماجرا از این قرار است که ایران بعنوان یکی از شرکای عظیم تجاری افغانستان گزارش داده است که در سال گذشته دو و نیم میلیارد دالر با افغانستان تبادل کالا و ارز و اقلام دیگر داشته است در همین حال گزارش طرف افغانستانی حاکی از یک و نیم میلیارد دالر مبادله شده است!

 

صد البته که ورشکستگی کابل بانک به اعتبار افغانستان لطمه زده و نیازمند پیگیری های جدی است اما غفلت از مرزهای باز و سست و ورود و خروج آزادانه ارز و اقلام بدون بررسی مالیاتی توسط زورمندان و زر اندوزان قدرتمند عامل اصلی اقتصاد بیمار افغانستان است.

 

یک میلیارد دالر مفقود شده در مرزهای افغانستان در طی یک سال آژیر خطر انحطاط اقتصادی و نابودی کامل آن را به صدا درآورده است. اگر از قاچاق های بی رویه ارز و اشیا قیمتی و حیف و میل به ثبت نرسیده پول های بادآورده غربی چشم پوشی نمی شد اینک به مرز یک میلیارد دالر اختلاس نمی رسیدیم.

موضوع : اخبار