اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نهادهای حامی رسانه‌ها در افغانستان می‌گویند که افزایش ناامنی، نبود آینده روشن و عدم تضمین آینده شغلی خبرنگاران از دلایلی است که سبب خروج برخی خبرنگاران افغان از کشورمان شده است.

مجیب خلوتگر رییس نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان موسوم به نی از خروج حدود 500 خبرنگار افغان از کشور به دلیل افزایش ناامنی‌ها و تهدیدات مختلف خبر داد.

وی اظهار داشت: این تعداد از خبرنگاران در سه سال اخیر به دلیل تشدید ناامنی‌ها و افزایش تهدیدات علیه خود و خانواده‌شان مجبور به ترک افغانستان و پناه بردن به کشورهای دیگر از جمله ترکیه شده‌اند.

خلوتگر گفت که این نهاد بارها خواستار تلاش‌های دولت افغانستان برای تامین امنیت خبرنگاران شده است اما چون این افراد زیرمجموعه نهادهای دولتی نیستند، حکومت وحدت ملی برای تامین آن‌ها احساس مسئولیت نمی‌کند.

وی در ادامه از تلاش برای ایجاد کمیته‌ای مشترک جهت تامین امنیت خبرنگاران خبر داد و افزود که این کمیته قرار است از نهادهای امنیتی از جمله وزارت داخله، دفاع و اداره امنیت ملی تشکیل شود.

اتحادیه خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان نیز اخیرا اعلام کرد که با وجود افزایش موج خشونت‌ها علیه خبرنگاران در سال‌های اخیر، تاکنون به تعداد اندکی از این دوسیه‌ها رسیده‌گی شده است.

این نهاد اعلام کرده است که از 726 دوسیه خشونت علیه خبرنگاران تنها به 170 دوسیه‌ خشونت توسط وزارت امور داخله رسیده‌گی شده است.