اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

فهیم دشتی سخنگوی کمیته گزینش اصلاحات انتخاباتی، امروز سه شنبه 25 حوت در یک نشست خبری نسبت به تغییرات در ساختار این کمیسیون اعتراض کرده و گفت که یک حلقه مشخص در ارگ ریاست جمهوری، باعث تغییر در ساختار کمیته گزینش شده است.

 

آقای دشتی تاکید کرد برای وفا به قولی که به مطبوعات داده بود این مسایل را با رسانه ها شریک می سازد.

فهیم دشتی در ادامه افزود: اعتراض من برای امتیاز گیری نیست و به این هدف است که مردم بدانند چگونه افراد خاص یک روند ملی را به نفع خویش تغییر می دهند.

 

آقای دشتی در افشاگری های انتخاباتی که از سوی فدراسیون خبرنگاران برای عضویت در کمیته گزینش معرفی شده بود می گوید که این حلقه در سطح کلان، با ریاست اجرایی نیز به توافقاتی دست یافته است.

 

آقای دشتی در این نشست اظهار داشت: یک حلقه خاص در ارگ ریاست جمهوری تلاش کرده که ساختار کمیته گزینش تغییر کند و در مرحله معرفی این کمیته به مجلس نمایندگان نیز کوشیده است که کمیته گزینش از سوی مجلس نمایندگان رد شود.

 

وی ادامه داد: ممکن است که رییس جمهور در این تغییرات نقش نداشته باشد اما افرادی خاص به رییس جمهور مشورت نادرست می‌دهند و به خاطر اهدافی که دارند تلاش می کنند که روند اصلاحات در ساختار نهادهای انتخاباتی را به نفع خودشان تغییر دهند و این افراد در تغییر ساختار کمیته گزینش نقش دارند. یکی از این اشخاص، نامزد انتخابات ریاست جمهوری دور بعدی خواهد بود. وی همچنین ادعا کرد که این افراد از حمایت قاطع جناب کرزی نیز برخوردارند و از سوی ایشان نیز تشویق می شوند.

 

آقای دشتی از حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، ستار سعادت رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، محمد اکرم اخپلواک مشاور سیاسی رییس جمهوری و اکلیل حکیمی وزیر مالیه کابینه نام برد و گفت آنها در تغییر ساختار کمیته گزینش نقش داشته اند.

 

وی تاکید کرد حنیف اتمر و اکرم اخپلواک نمی گذارند در نظام انتخابات اصلاحات به میان آید اما ریاست اجرایی از ایستادگی در برابر آنها ناتوان است و موضع یک قدم پیش یک قدم پس را پیشه کرده است.

 

او ادامه داد که همچنان عبدالله و غنی پشت پرده روی چگونگی اصلاح نظام انتخاباتی باهم توافق کرده اند و دارند با افکار عامه بازی می کنند.

 

همچنان آقای دشتی در این کنفرانس خبری اشاره کرد که رییس‌ های شورای ملی نیز تلاش کرده که خود شان در کمیته گزینش قرار بگیرند، درحالی که همین‌ها بودند که اعضای کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را انتخاب کرده بودند که انتخابات را با انحراف روبرو ساختند.

 

اعتراض و افشاگری های فهیم دشتی در حالی صورت می‌گیرد که در فرمان تقنیتی جدید ریاست جمهوری نام های محمد فهیم دشتی سخنگوی این کمیته و نماینده خبرنگاران و نادر هوتک نماینده اصلاحات اداری و خدمات ملکی از فهرست اعضای کمیته گزینش حذف شده و رییس مجلس نمایندگان و سنا عضو کمیته گزینش جایگزین برای آنها معرفی شده‌اند.