اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

(نقش عطا محمد نور را در امنیت و بازسازی بلخ شریف نمی توان نادیده گرفت. در این میان اما و اگر هایی هست که به گوشه از آنها در این مقال اشاره می شود)

 

بلخ، ملقب به ام البلاد یکی از شهر های قدیمی و معنوی افغانستان به شمار می رود. این شهر شخصیت های جهانی همچون مولانا جلال الدین بلخی، ابن سینا بلخی، رابعه بلخی و غیره شخصیت هاییکه با آثار و کار کرد های شان به سطح جهانی شهرت دارند، پرورانیده است. داشتن جمعیت یک و نیم میلیونی، بندر حیرتان و مقبره حضرت علی کرم الله وجهه دیگر ویژگی های مهم این ولایت می باشد.

 

اما با تاسف این شهر زیبا و با مدنیت در چند دهه اخیر لذت و معنویات قدیمی اش را از دست داده است. در دهه هفتاد در گیر جنگ های خونین بین گروه های مسلح بود، از دهه هشتاد بدینسو در گیر رقابت های نا سالم سیاسی بین جنرال دوستم و عطا محمد نور می باشد. عطا محمد نور از ١۵ سال بدینسو حاکم مطلق بلخ است و در این نزدیکی نیز تمایل ندارد مقام ولایت را ترک کند.

 

چرا ولایت بلخ برای عطا نور اینقدر مهم است؟

چرا جناب نور نمی خواهد مقام ولایت بلخ را ترک کند؟

نظام های دموکراسی و جمهوری حاکمیت طولانی مدت ( از ١٠ سال بیشتر) را نمی پذیرد.

پس چرا عطا نور می خواهد تا آخر عمر در مقام ولایت بلخ تکیه بزند؟

 

جواب سوال های فوق دو جنبه دارد.

جنبه سیاسی و جنبه اقتصادی

١- بُعد سیاسی:

بلخ شهر استراتژیک، پایتخت و دروازه شمال به شمار می رود. با حاکمیت در ولایت بلخ می توان به دیگر ولایات شمال نیز نفوذ کرد، چنانچه عطا محمد نور با امکانات مادی اش در دیگر ولایات شمال قدرتش را گسترش داده است. عطا محمد نور هر چند یک والی است، اما فراتر از یک والی عمل می کند. تاثیرات اش به حدی رسیده که در پروسه های برزگ ملی مانند انتخابات ریاست جمهوری عبد الله عبد الله را کاندید می دهد. در انتخابات های پارلمانی و شورای ولایتی نیز نه تنها در ولایت بلخ در دیگر ولایات شمال نیز کاندید مورد نظرش را کامیاب می سازد. وزیر معارف با حمایت مستقیم عطا نور انتخاب گردید. در ولایت بلخ بدون حمایت عطا نور و اطرافیانش در بست های ۴ و ۵ نمی توان استخدام گردید.

بنابر این بلخ برای عطا مهم است، عطا محمد نور می خواهد با حاکمیت اش در ولایت بلخ قدرتش را در دیگر ولایات شمال گسترش و حفظ نماید.

 

بُعد اقتصادی:

به میلیونر بودن عطا نور هیچ فرد افغانستانی شک و شبهه ندارد. این ادعای من نیست. امروز اکثر مردم افغانستان می دانند که عطا نور قدرتمند ترین و ثروت مند ترین والی افغانستان است. بدون شک با معاش مقام ولایت نمی توان میلیونر گردید.

 

ولایت بلخ مرکز تجارتی شمال است. در ١۵ سال گذشته میلیارد ها دالر درین ولایت سرمایه گذاری گردید، اما با این پول هنگفت و کمک های بزرگ بین الممللی به غیرز از چند کیلو متر سرک اسفالت، چند شهرک رهایشی، یک میدان هوایی و چند چهار راهی اسپ دار که آن هم با کمک تاجران ساخته شده، چیزی دیگری دیده نمی شود.

 

سازمان بین الممللی حقوق بشر در دو گزارش جداگانه اش عطا محمد نور را بخاطر فساد گسترده، غصب زمین و حمایت از افراد مسلح غیر مسول در ولایت بلخ به نقص حقوق بشر متهم کرد. روز نامه معتبر آلمانی اشپیگل با نشر گزارشی بخاطر فساد گسترده اش عطا نور را یکی از افراد تحت تعقیب نیرو های ناتو عنوان کرد.

 

در غصب زمین نیز ولایت بلخ در درجه اول قرار دارد، مردم ولایت بلخ از چندین سال بدینسو از اختطاف ها و قتل های مرموز شکایت دارند. با خلص کلام می توان گفت که بلخ، عطا محمد نور را یکی از ثروت مند ترین و قدرت مند ترین والی کشور ساخت و با این امکانات مادی اش در دیگر ولایات شمال نفوذ قابل ملاحظه ی نمود. ازین نگاه جناب نور نمی خواهد درین نزدیکی حاکمیت مطلق بلخ را از دست دهد.

 

نتیجه: عطا محمد نور از ١۵ سال بدینسو ولایت بلخ را مدیریت می کند. امروز اکثریت مطلق مردم شریف ولایت بلخ از فساد گسترده، غصب زمین، تعصب بی حد در استخدام های دولتی، بیکاری و فرار جوانان، فقر، سیاست تک حزبی و تک شخصی و از اختطاف ها رنج می برند.

 

ممکن عطا محمد نور چند سال دیگر در مقام ولایت باقی بماند، ممکن ثروتمند تر و قدرتمند تر شود. اگر عطا محمد نور در سیاست های سلطه گرانه و تعصب گرانه اش در برابر ملت های بزرگ تورک و هزاره خاتمه ندهد، در تاریخ بدنام خواهد رفت. چونکه همین حالا نیز به غیر از چند هم حزبی اش کسی از وی ستایش نمی کند.