اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در مقاله نشر شده توسط خانم مارچل جِرِکس در روزنامه اوپد نیوز و سئول تایمز وی به دلایل اصلی، انگیزه ها و ریشه های بروز بحران قطر پرداخته است.

اینگونه که در این مقاله آمده بحران کنونی قطر دیگر بر سر نزاع شیعه و سنی نیست، جنگی که از قبل نیز وجود نداشته است، چون جوانب اصلی این بحران یعنی عربستان سعودی و قطر هر دو مسلمان سنی اند. در واقع جنگ این دو جناح بر سر منافع و منفعت طلبی است نه دین و مذهب.

با ذکر دلایل مختلف بروز بحران که در متن اصلی مقاله به تفصیل آمده است در این مقاله اینگونه آمده است که بحران موجود در خاورمیانه به صورت عام و بحران عربستان و قطر به طور خاص منشا اعتقادی ندارند. این موضوع از آنجایی پیداست که هر دو گروه منتسب به وهابیت هستند (هرچند یکی بیشتر و دیگر جزئی تر). همچنانکه جنگ سوریه نیز بر سر اعتقاد نبود. سعودی های می خواستند بشار اسد تابع ریاض شود و چون مقاومت کرد گرفتار جنگ شد، اگر حیدرالعبادی هم تابع ریاض می شد به سرعت جنگ در عراق تمام می شد پس ریاض با اعتقادات بشار و حیدر العبادی کاری نداشت. در واقع تنازع موجود بر سر قدرت است و هدف اصلی ناشی از این جنگ ها منفعت طلبی است نه دین و مذهب.