اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یکی از دلایل عدم تطبیق پروژه ها نگرانی های امنیتی است. در شرایط ناامن اولا،هیچ کشوری حاضر نیست روی این پروژه ها سرمایه گذاری کند، ثانیا هزینه تطبیق پروژه ها تا چند برابر افزایش می یابد.

 

یکی از مشکلات طرح های توسعه ای در افغانستان این است که امنیت این طرح ها از سوی نیروهای امنیتی گرفته نمی شود و به این دلیل پروژه های توسعه ای به حالت تعطیل باقی می ماند. در پانزده سال گذشته بسیاری از طرح ها یا از سوی گروه طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف دولت تخریب شده است و یا به دلیل تهدید آنها به مورد اجرا گذاشته نشده و یا هم به گونه ناقص و نیمه تمام رها شده و میلیاردها دالر از این بابت به مردم افغانستان زیان رسیده و بسیاری از مشکلات مردم همچنان لاینحل باقی مانده است.

یک ماه قبل ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که تنها در مدت دو ماه گروه طالبان بیش از ۳۰ میلیون دالر زیرساخت ها و ساختمان های دولتی را ویران کرده است. حالا اگر مشابه این رقم در مدت زمان پانزده سال در نظر گرفته شود، معلوم می شود که خسارت ناشی از جنگ و ویرانی در پروژه های ملی تا چه حد بزرگ و غیر قابل جبران بوده است.

تعدادی از مکاتب دولتی در مناطق ناامن یا ویران شده و یا به آتش کشیده شده و یا به دلیل ممانعت فرزندان مردم از رفتن به مکاتب بدون استفاده باقی مانده و حال پس از چندین سال به شکل مخروبه در آمده است. تعدادی از کلینیک های صحی در مناطق نا امن به دلیل نا امنی نمی توانند به فعالیت آغاز کنند. اکنون جاده های عمومی، پل ها و پلچک ها، سد های آبی و منابع تولید و انتقال انرژی از اهداف جنگی طالبان به شمار می آید و تعداد زیادی از آنها از سوی این گروه تخریب و ویران شده است.

مهمتر از همه اینها، پروژه های منطقه ای است که بخشی از آنها در خاک افغانستان تطبیق می شوند، مانند پروژه انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند، پروژه انتقال برق از کشورهای آسیای میانه به پاکستان، پروژه های خط آهن از شمال به جنوب و ازغرب به شمال. جدا از مشکلات سیاسی که در مسیر تطبیق این پروژه ها وجود دارد، یکی از دلایل عدم تطبیق پروژه ها نگرانی های امنیتی است. در شرایط ناامن اولا،هیچ کشوری حاضر نیست روی این پروژه ها سرمایه گذاری کند، ثانیا هزینه تطبیق پروژه ها تا چند برابر افزایش می یابد.

افغانستان کشوری است که زیربناهای اقتصادی آن طی سال های جنگ به کلی از بین رفته است. اکنون این کشور در تأمین بودجه خود نیازمند کمک های خارجی است. بر این اساس در افغانستان بودجه تطبیق و اجرای پروژه های کلان اقتصادی نیز وجود ندارد، از این رو افغانستان باید از موقعیت جغرافیایی خود برای ترانزیت کالاهای تجاری کشورهای منطقه استفاده کند. این نیاز دارد که اولا این کشور روابط و مناسبات سیاسی و تجاری خود را در سطح منطقه گسترش دهد؛ ثانیا امنیت لازم را برای تطبیق پروژه های منطقه ای و حفاظت از زیرساخت ها به وجود آورد. نیروهای امنیتی افغانستان قادر نیستند امنیت همه این مناطق را بخصوص در مناطق نا امن به عهده گیرند و از اینرو اعتماد لازم برای امضای توافقنامه های تجاری میان افغانستان و کشورهای منطقه شکل نمی گیرد.

حالا گروه طالبان با نشر اعلامیه ای گفته است که از طرح‌های ملی که به نفع مردم افغانستان و باعث توسعه شود، حمایت می‌کند و همچنین متعهد به محافظت از آنها است. این گروه همچنان ادعا کرده که به نیروهای وابسته به خود دستور داده که امنیت تمام طرح های توسعه ای مورد علاقه افغانستان و گروه طالبان را تأمین کنند. البته این موضع طالبان ممکن است جنبه تبلیغاتی داشته باشد، اما به هر حال باید از آن استقبال کرد. اگر حکومت بتواند با طالبان روی امنیت طرح ها و پروژه های ملی در مناطق نا امن به توافق برسد، یک گام خوب در راستای توسعه و آبادی افغانستان محسوب می شود. طالبان همچنان که در این رابطه اعلامیه داده، باید در عمل نیز ثابت کنند که با تطبیق پروژه های ملی مخالفتی ندارند و در این رابطه با دولت همکار می باشند.

موضوع : اخبار