اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مبارزه با این گروه نیز مشکل تر از مبارزه با گروه های هراس افگن می باشد. اعضای این گروه از آنجا که جرم شان پنهان می مانند و اغلب دارای وجهه سیاسی و اجتماعی نیز می باشد، برخورد قضایی با آنها موانع و عکس العمل های را در جامعه به وجود می آورد.

افغانستان در حال حاضر تنها با بحران نا امنی مواجه نیست. پدیده فساد و قاچاق مواد مخدر نیز این کشور را با بحران های پیش بینی ناشده ای روبرو کرده است. در مسایل امنیتی ما با تروریسم و گروه های حامی تروریسم در کشور مواجه می باشیم که کاملا مشخص و شناخته شده اند. آنها در مناطق تحت تصرف خود شان زندگی می کنند و به صورت علنی علیه نیروهای امنیتی می جنگند؛ اما در مسأله فساد و مافیای مواد مخدر قضیه فرق می کند. ما در اینجا با طیف وسیعی از افراد و اشخاصی بر می خوریم که در میان مردم زندگی می کنند و با مردم رابطه دارند و یا در یک منصب و مقام بالای حکومتی ایفای وظیفه می کنند، ولی در عین حال دستش به فساد و قاچاق مواد مخدر آلوده اند. این گونه افراد دو چهره دارند، چهره ظاهری که اخلاق، منش و رفتار او را در میان مردم نشان می دهد. رویه باطنی یا واقعی که از ارتباط پیچیده و مستحکم این افراد با گروه های مافیایی حکایت دارد.
خطر این افراد نسبت به گروه های تروریستی به مراتب بیشتر است. حلقات مافیایی و فساد در عین حالی که به ناامنی در کشور دامن می زنند و به آن ابعاد گسترده تری می دهند؛ زیربناهای اقتصادی و توسعه در کشور را از بین می برد و روند پیشرفت را متوقف و یا با کندی روبرو می سازد.
مبارزه با این گروه نیز مشکل تر از مبارزه با گروه های هراس افگن می باشد. اعضای این گروه از آنجا که جرم شان پنهان می مانند و اغلب دارای وجهه سیاسی و اجتماعی نیز می باشد، برخورد قضایی با آنها موانع و عکس العمل های را در جامعه به وجود می آورد. علاوه بر آن این حلقات به صورت زنجیره ای عمل می کنند و در تمامی ادارات و پست های کلیدی حضور و نفوذ دارند و می توانند از طریق آنها مشکلات شان را حل کنند و یا حکومت و مقامات قضایی را با چالش جدی مواجه سازند.
در یک و نیم دهه گذشته، حکومتداری به شدت ضعیف زمینه رشد و پرورش گروه های فساد در کشور را فراهم کرد. با آن که پیش از آن نیز این اشخاص در غیبت قانون و قضا از سرمایه های ملی هر طوری توانسته بودند، بهره برده بودند؛ اما با تشکیل حکومت انتظار آن بود که جلوی سؤ استفاده آنها گرفته شود و کم کم بستر برای قانون گرایی و حاکمیت قانون در کشور فراهم گردد. ولی شرایط طوری رقم خورد که افراد فاسد و سود جو بجای این که به حاشیه رانده شوند؛ در متن تحولات و تصمیم سازی های ملی قرار گرفتند.
حال اگر اراده جدی برای از میان بردن فساد شکل نمی گیرد و اگر با گروه های مافیایی مبارزه صورت نمی گیرد، دلیلش این است که این گروه ها در حلقه تصمیم گیرندگان و سیاست سازان کشور نفوذ کرده و اراده آنها را تحت تأثیر قرار داده اند.
اکنون تروریسم، مواد مخدر و فساد با هم شاهرگ حیاتی مردم افغانستان را قطع می کنند. این سه پدیده به شدت با یکدیگر گره خورده اند و به گونه سیستماتیک با یکدیگر تعامل دارند و همدیگر را در برابر آسیب ها و چالش های احتمالی حمایت می کنند. به این خاطر مبارزه با فساد با مبارزه با تروریسم و مافیای مواد مخدر گره خورده است و حکومت در صورتی می تواند براین پدیده های شوم فایق آید که همزمان در هر سه جبهه مبارزه پیگیر و جدی داشته باشد.
عوامل فساد را بایستی در درون حکومت و بخصوص در سطوح بالای اداری جستجو کرد. محاکمه یک مأمور پایین رتبه که پنجاه هزار افغانی رشوه گرفته نمی تواند، جدیت این مبارزه را توجیه کند. مافیای اقتصادی نیز توسط همین افراد و اشخاص حمایت می شوند. همه می دانند که این افراد در لایه های پایین جامعه قرار ندارند؛ بلکه از بالای هرم سیاسی کارهای غیر قانونی شان را سازماندهی می کنند.

پیشنهاد بعدی:  سرطان فساد در دولت و جامعه ریشه دوانده است!
موضوع : اخبار