اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مغرب طیارات حامل مواد غذایی را راهی قطر کرد….

به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه در اظهار نظر در خصوص اعلام آماده گی برخی کشورهای عربی و پیش از همه مغرب برای کمک به قطر نوشت: مغرب طیارات حامل مواد غذایی را راهی قطر کرد و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان نیز از آماده گی کشورش برای کمک های غذایی و دوایی به دوحه البته در صورت نیاز آن خبر داد.

در این میان روزنامه لوموند فرانسه نیز فاش کرد، سفیران عربستان در افریقا سران این کشورها را تهدید کردند در صورت خودداری از قطع روابط با قطر، کمک های مالی به آنان قطع شده و یا در صدور ویزه عمره برای اتباع این کشورها مانع تراشی می کنند.

همه این موارد بیانگر مواضع ضد و نقیض و گوشه هایی از بحران کنونی در خلیج فارس بوده و بسیار سوال برانگیز است تا جایی که چاره ای جز پاسخ به آن وجود ندارد و چه بسا این پاسخ ها شوکه کننده باشد.

تحریم سیاسی قطر فراتر از تحریم غذایی

قطر بیش از تحریم غذایی با تحریم سیاسی از سوی کشورهای برادر روبه رو است از همین رو نیازی به ترس و نگرانی کشورهایی مانند مغرب و یا حتی خود عربستان نیست حال آنکه عادل الجبیر وزیر خارجه این کشور از آماده گی کشورش برای ارایه کمک های غدایی و دوایی به قطر خبر داد.

مقایسه قطر باغزه اشتباه است

نکته دیگر اینکه مقایسه قطر با غزه و یا یمن که مردم آن از گرسنگی و مریضی وبا جان خود را از دست می دهند، کار اشتباهی است همانطور که نمی توان قطر را با عراق و یا حلب مقایسه کرد از همین رو باید پرسید چرا دولت مغرب طیارات حامل غذا را عازم قطر و طیارات جنگی خود را عازم یمن می کند؟

درد و رنج قطر از نوعی دیگر است و به این شدت نرسیده است که آن را با درد سایر ملت ها مقایسه کرد، از سوی دیگر قطر با بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی رابطه دارد و چه اشکالی دارد که یک باشنده قطری به جای شیر سعودی از شیر تولیدی سایر کشورها استفاده کند؟

انگیزه برخی کشورها از قطع روابط با قطر چه بود؟

این در حالی است که کشورهایی که با قطر قطع رابطه کردند یا این کار را به دلیل ضربه زدن به آن انجام دادند و یا به منظور نزدیک شدن به چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر و چشم طمع داشتن به قدرت مالی سعودی واماراتی.

به نظر نمی رسد دولت قطر که توان مالی داشته و در صندوق ذخیره آن بالغ بر 320 ملیارد دالر است، نیازی به طیارات حامل کمک های غذایی مغرب داشته باشد، بلکه موضوع همبستگی سیاسی و ارسال پیام به طرف دیگر خاصتاً عربستان و امارات و نیز مصر است تا اشتباهات سیاسی خود را اصلاح کنند که مهم ترین اشتباه نیز اشتراک در جنگ علیه یمن است.

عربستان قطر را تحریم کرده است یا برعکس؟

واقعیتی که بسیاری از آن غافل مانده اند اینکه این قطر است که عربستان را در سطح سیاسی تحریم کرده نه برعکس زیرا خود را در بین افکار عمومی جهان عرب و نیز در سطح بین المللی من‌حیث قربانی و مُـلکی کوچک معرفی کرد که کشورهایی که از نظر مالی و نظامی قدرتمند هستند، به روی آن شمشیر کشیده اند.

همین اقدام قطر موجب شد بسیاری از کشورها در پیوستن به عربستان برای قطع روابط با قطر درنگ کنند همانطور که پیش از این در پیوستن به ایتلاف سعودی علیه یمن و عملیات موسوم به توفان قاطعیت با ریاض پاسخ منفی دادند در نتیجه فقط چند کشور انگشت شمار مانند اریتره، جیبوتی، چاد و یا موریتانیا به فراخواندن عربستان برای قطع روابط با قطر پاسخ مثبت دادند.

در این میان اردن و ومغرب نیز به هیچ وجه به موضع قطع روابط با قطر نزدیک نشدند و فقط به کاهش روابط دیپلوماتیک به آن رو آوردند و سودان نیز که هزاران نفر از نیروهای خود را راهی جنگ سعودی دریمن کرده بود در قبال بحران عربستان و متحدانش با قطر بی طرفی را حفظ کرده است.

موضوع : اخبار