اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

“وضعیت معما گونه ی کشور”، “تمدن و تاریخ افغانستان”، “نقطه ثقل و مرکزی داد و ستد و تقابل و تبادل جهان”، “اتصال کننده ی ایران و ترکیه و آسیای میانه و ایتالیا”، این ها مخلص کلام سخنرانی غرا و طولانی رییس جمهور کشور میزبانی بود که رسما گدایی می کرد.

 

در نشست مقدماتی کشورهای کمک کننده موسوم به سام، که برای ارایه اطلاعات اولیه و سخنان مکرر به مقامات بلند پایه دعوت شده برای کمک و بازهم کمک به کشورمان ترتیب داده شد چند نکته قابل تامل وجود داشت:

 

20 سال قبل گفته می شد که 20 سال جنگ، کشور را به عقب رانده است؛ 10 سال قبل گفته می شد که 30 سال جنگ، برایمان تباهی ببار آورده است و اینک اشرف غنی می گوید 40 سال جنگ ما را در این شرایط وابسته و نیازمند حمایت دنیا قرار داده است. براستی…

 

براستی تا به کی دولتمردان، نخبگان سیاسی، رهبران احزاب و فرماندهان جهادی جنگسالار به گذشته اقتدا می کنند و هی زمان جنگ را تا بی نهایت امتداد می دهند؟! تا کجا می توان به این سالهای جنگ افزود و دلخوش به کمک هایی با بهره های طویل المدت داشت؟

 

اصلا این واگویی و سفره گشایی مشکلات، مسایل و معضلات روز و بنیادی افغانستان تا کجا ادامه خواهد یافت؟ اگر دیگر کشورها بر بنیه های قدرت خود تکیه می زنند، در قلب آسیا شرایط به گونه ای دیگر رقم می خورد.

 

در یک نگاه اجمالی و قیاسی کوتاه، براحتی می توان متوجه شد که ادبیات کاربردی سیاسی و دیپلماسی مقامات افغانستانی با مقامات خارجی به شدت متفاوت است. بدین معنا که حکومت همواره می گوید بیایید، بدهید و کمک کنید تا بسازیم؛ درحالی که مقامات خارجی می گویند شما تا حال چه کرده اید و توانایی های بالفطره تان چه میزان است؟

 

گذشته از اینکه آیا جذب کمک های نقدی و ارزی به خزانه ملی، راهکار و چاره ی پر کردن چاله ها است یا خیر، به این می رسیم که برای جذب هرچه بیشتر و بهتر کمک ها، شرایط ملموس، تعیین کننده تر است یا لفاظی مسوولان؟

 

تمام اینها را گفتیم تا به اینجا برسیم که چند درصد کمک های واصله و وعده های نقد شده ی خارجی، صرف برپایی تبلیغات و کنفرانس های نمادین می شود؟ آیا خط کشی برای اندازه گیری نسبت هزینه ها و درآمدها وجود دارد تا ارزیابی رسانه ها از اشرف غنی و عبدالله در نشست ریکا و نشست سام را مستند و مستدل کند؟