اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنگ امریکا با گروه تروریستی داعش از جمله در افغانستان برای مردم جهان باور پذیر نیست…

بعد از شانزده سال واشینگتن همچنان در جنگ افغانستان با بن بست روبرو است و هیچ راهبردی برای پایان دادن به آن ندارد.
در حالی که بحران و خشونتهای خونین در افغانستان شدت یافته است جان مک کین سناتور جمهوری خواه و رییس کمیته نیروهای مسلح مشرانو جرگه امریکا اعلام کرد بعد از شانزده سال واشینگتن همچنان در جنگ افغانستان با بن بست روبرو است و هیچ راهبردی برای پایان دادن به آن ندارد. نوام چامسکی نویسنده و تحلیلگر امریکایی نیزاعلام کرد جنگ امریکا با گروه تروریستی داعش از جمله در افغانستان برای مردم جهان باور پذیر نیست چون نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می دهد امریکا خود بزرگترین تهدید صلح جهانی است .این بدان معنا است که امریکا بحران مدیریت شده را در افغانستان و سراسر جهان دنبال می کند .

زمینه نظری
کارشناسان امور نظامی و امنیتی اذعان دارند که جنگ در افغانستان دیگر مانند گذشته صرفا جنبه ایدئولوژی و مذهبی ندارد بلکه اقتصاد و تجارت جنگ در ابعاد مختلف قاعده جنگ و درگیری در کشور را تعین می کند.این بدان معنا است که ادامه جنگ با هر بهانه ای همچون شعارهای به اصطلاح اسلامی ،مقابله با اشغالگران، تلاش برای تغییر دولت، مقابله با تروریزم و همچنین گروههای تروریستی وارداتی، صرفا پوششی برای جنگ تجاری در افغانستان هستند.
در اینجا سوالات مختلفی مطرح است که ابعاد چنین جنگی را در افغانستان بیشتر روشن می کند. جنگ تجاری در افغانستان چیست؟ چه گروههای از آن سود می برند؟ آیا جنگ در افغانستان برسر جغرافیه ی تجاری است؟ نقش اشغالگران در این جنگ تجاری چیست؟

دست اندازی به منابع عظیم معدنی
بسیاری از محافل سیاسی در افغانستان معتقدند حمله ارتش سرخ شوروی به افغانستان در اواخر دهه 70 و اشغال افغانستان نگاه ها را متوجه معادن و منابع زیر زمینی افغانستان کرد. در واقع اتحاد جماهیر شوروی برای دست اندازی به منابع عظیم معدنی افغانستان به کشور حمله و آنرا اشغال کرد.از ان زمان تاکنون جنگ تجاری در افغانستان نه تنها کاهش نیافته بلکه ابعاد تازه ای به خود گرفته است .
جنگ تجاری در افغانستان به خاطر منابع معدنی،انرژی، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور است .راپورهای نشر شده از سوی منابع دولتی نشان می هد که افغانستان دارای با ارزش ترین معادن جهان است که کشور را بالقوه به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرده است .
معادن آهن حاجی گ گ در ولایت بامیان ، معدن مس عینک و کرومیت در ولایت لوگر ، معدن سرب برنجیل غوربند در ولایت پروان ، معدن ذغال سنگ در دره صوف ولایت سمنگان ، معادن اورانیوم در ولایت بغلان ، معادن طلا ، لاجورد و اورانیوم در ولایت بدخشان ، معادن لیتیوم در ولایت نورستان از جمله معادن باارزش افغانستان هستند که بخشی از آنها استخراج و بخش زیادی هنوز دست خورده باقی مانده است .
وزارت دفاع امریکا ارزش معادن افغانستان را بالغ بر یک تریلیون دالر تخمین زده است اما مقامات وزارت معدن افغانستان با برآورد ارزش معادن فقط سی فیصد خاک افغانستان، آنرا بالغ بر سه تریلیون دالر اعلام کرده اند .
در کنار این رقم سرسام آور تولید و قاچاق مواد مخدر نیز به مهمترین عامل وسوسه کشورها و گروههای تروریستی برای تسط بر جغرافیه ی دارای معادن و زمینهای زراعت تبدیل شده است.
گروههایی که از این وضعیت سود می برند عبارتند از:
1-اشغالگران که از قدرت تاثیر گذاری بیشتری برخوردارند.
2-افراد ذی نفوذی که با بهره گیری از نفوذ دولتی و استفاده از قدرت محلی اقدام به استخراج غیر قانونی معادن می کنند.
3- گروههای شبه نظامی و تروریستی که استخراج معادن حدود سی فیصد از منابع مالی آنها را تامین می کند.البته این گروهها از طریق تولید و قاچاق مواد مخدر هم بخش زیادی از هزینه های مالی خود را تامین می کنند.
4-شرکای اقتصادی دولت افغانستان مانند چین که براساس توافقنامه اقدام به استخراج معدن مس عینک می کند .
زلمی ستانکزی استاد پوهنتون بغلان در ارزیابی از ادامه جنگ افغانستان می گوید: بعد از 16 سال از اشغال افغانستان از سوی امریکا و سپس ناتو ،کاملا مشخص شده است که یکی از دلایل اصلی حضور امریکا و ناتو در افغانستان دست یابی به منابع ارزشمند زیرزمینی و معادن دست نخورده کشورمان است .گروههای شبه نظامی و تروریستی نیز برای رسیدن به مقصود اقتصادی تلاش می کنند
روزنامه آرمان ملی چاپ افغانستان هم در نمبر اخیر خود نوشت، مردم وُلسوالی آچین معتقدند افراد مسلح با استفاده از عنوان داعش و ایجاد ناامنی به استخراج معادن وُلسوالیهای آچین ،کوت ،ده بالا ،خوگیانی و شیرزاد این ولایت می پردازند.براساس این راپور بیش از یکصد موتر حفاری روزانه در حال استخراج معادن در مناطق تحت تصرف طالبان و داعش در ولایت ننگرهار هستند که پس از انتقال به پاکستان در شهر لاهور با نشان این کشور به چین و سایر کشورهای عربی صادر میشود.
ابراهیم جعفری از اعضای جامعه مدنی و شبکه نظارت بر منابع طبیعی افغانستان ،اعلام کرد : روزانه هزاران تن مواد معدنی از قبیل زغال سنگ ،کرومات ،انواع سنگهای قیمتی،سرب ،فلوراید،مرمر و سایر مواد معدنی به صورت غیر قانونی استخراج میشوند.

هلمند ، بکر و باارزش !
یکی از ولایت هایی که طی 16 سال گذشته مورد توجه انگلیس و امریکا قرار داشته ولایت هلمند است .
این ولایت علاوه براینکه مرکز تولید و قاچاق مواد مخدر افغانستان است دارای منابع معدنی بکر و بسیار با ارزش است .عبیدا… بارکزی نماینده ولسی جرگه دلیل رقابت امریکا و انگلیس برای حضور نظامی در ولایت هلمند را وجود معادن اورانیوم و تولید مواد مخدر اعلام و تاکید کرد جنگ و بی ثباتی در هلمند علاوه بر ابعاد نظامی ابعاد اقتصادی هم دارد که شامل تجارت مواد مخدر ،استخراج اورانیوم و قاچاق سنگهای قیمتی است .به همین دلیل مشخصا نیروهای خارجی ،شبه نظامیان و گروههای تروریستی به همراه زورگویان محلی برای تسلط بر این منابع رقابت خونینی دارند. علاوه بر معادن ،بیش از سه دهه است که افغانستان رتبه اول تولید مواد مخدر جهان بخصوص تریاک را در اختیار دارد .در واقع افغانستان از هلال طلایی ، با تولید بیشترین میزان تریاک جهان فراتر از میانمار ،بزرگترین تولید کننده تریاک در قطب مثلث طلایی و مکزیک و کلمبیا از قاره امریکا قرار دارد .هر چند در زمان حاکمیت رژیم طالبان در افغانستان اواخر دهه نود عیسوی تا حدی از کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در کشور کاسته شد اما از سال 2001 زمان اشغال افغانستان از سوی امریکا ،کشت خشخاش و تولید مواد مخدر به طور سرسام آوری افزایش یافت .به گونه ای که بنا به اعلام محافل مستقل تولید مواد مخدر در افغانستان تا قبل از سال 2001 که بالغ بر 185 تن بود بیش از 40 برابر افزایش یافته و به حدود 8500 تن رسیده است .به راپور سازمان ملل از زمان اشغال افغانستان از سوی امریکا زمینهای زیر کشت خشخاش با 60 فیصد افزایش یافته است .