اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اعلامیه مبهم پنتاگون نشان‌‌ داد که دولت ترمپ دچار بحران داخلی است و نمی‌داند درباره وضعیت وخیم افغانستان چه اقدامی کند؟!

در حالی که استراتیژی جدید ترمپ برای افغانستان هنوز اعلام نشده است اما نظامیان امریکایی در کشور افزایش داشته‌اند و این ابتکار عمل در اختیار پنتاگون قرار گرفته است.

به نقل از نیویارک تایمز، دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا نخستین تصمیم کلان خود درباره جنگ افغانستان را گرفته اما رسانه‌ای نکرده است. در عوض پنتاگون با نشر اعلامیه ای هفته گذشته تصدیق کرد که ترمپ به وزیر دفاع خود این اختیار را داده تا چند هزار نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کند.

ترمپ که در تویتر خود حضور بسیار فعالی دارد، درباره این اعلامیه اظهارنظری نکرد. اما تاثیر این تصمیم بسیار مشخص است؛ ترمپ ابتکار عمل نظامی در جنگ افغانستان را کاملا به پنتاگون سپرده است.

ارگ سفید نیز در واکنش به اعلامیه مبهم پنتاگون سعی داشت تا آن را کم‌اهمیت جلوه دهد. در این اعلامیه تنها به تعین سطح نیروها اشاره شد. این نشان‌‌دهنده بحران داخلی دولت ترمپ است که نمی‌داند درباره وضعیت وخیم افغانستان چه اقدامی کند.

از سوی دیگر، قومندانان سابق و نخبگان نظامی امریکا می‌گویند که اعزام نیرو بدون داشتن استراتیژی کار عاقلانه‌ای نیست و کنترول رییس‌جمهور بر اردوی ملی را از بین برده و مسئولیت ریاست جمهوری برای اعلام و حمایت از اعزام نیرو را نیز از بین می‌برد.

جنرال متقاعد کارل ایکنبری که از قومندانان ارشد اردوی امریکا و سفیر این کشور در افغانستان بوده است، در این باره گفت: قومندان قوای مسلح مسئولیت کنترول جنگ‌ها را از طریق تعین ماموریت، قومندان و سطح نیروها بر عهده دارد و سپردن هر یک از این وظایف به دیگری عواقب بدی خواهد داشت.

برخی در ارگ سفید می‌گویند که مقامات هنوز درباره نقش امریکا در افغانستان در حال گمانه‌زنی هستند. یکی از مشاوران ارشد ارگ سفید نیز اظهارداشت که ارگ سفید در حال بررسی برخی موضوعات ابتدایی است از جمله اینکه آیا افغانستان به جای جنگ‌سالاران قدرتمندی که قدرت را تقسیم می‌کنند به حکومت مرکزی قوی نیز احتیاج دارد یا خیر؟

این در حالی است که امریکا اعزام 3 تا 5 هزار نیروی بیشتر به افغانستان را در دست بررسی دارد. مشخص نیست که نظر ترمپ درباره این استراتیژی چیست و یا حتی وی چقدر در این گفت‌وگوها دخیل است.

مقامات می‌گویند ترمپ در هفته گذشته در دو جلسه شورای امنیت ملی امریکا اشتراک کرد. یکی از این جلسات با محوریت شمار نیروها در افغانستان و دیگری برای گفت‌وگو درباره استراتیژی امریکا در جنوب آسیا بود.

رییس‌جمهور امریکا از زمان ورود خود به ارگ سفید، تقریبا درباره افغانستان اظهارنظری نکرده، ولی تویت‌های وی در زمانی که یک باشنده عادی بود نشان‌دهنده نظر منفی ترمپ درباره حضور امریکا در جنگ افغانستان است.

ترمپ در سال 2012 در حساب شخصی خود در تویتر نوشت: زمان آن رسیده که از افغانستان خارج شویم. ما برای مردمی سَرَک و مکتب می‌سازیم که از ما متنفر هستند. حضور در افغانستان به سود منافع ملی ما نیست.

حتی جیمز ماتیس نیز اذعان دارد که بدون داشتن استراتیژی گسترده‌تر، که ارگ سفید می‌گوید تا اواسط ماه جولای آماده نخواهد شد، اعزام نیروهای بیشتر نیز کافی نخواهد بود.

نیویارک تایمز در ادامه مشکلاتی که باید در استراتیژی جدید واشینگتن لحاظ شود می‌نویسد: در این میان سوالات اساسی وجود دارد که امریکا چه راهکاری برای مقابله با پناهگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان دارد، چطور می‌خواهد با فساد گسترده در افغانستان مبارزه کند و برای تشویق طالبان برای پیوستن به روند صلح چه برنامه‌هایی دارد؟

پروفیسور ریچارد کوهن مورخ نظامی در پوهنتون کالیفورنیای شمالی که مشاور مک مستر مشاور امنیت ملی امریکا برای رساله دوکتورای وی هم بود، در این رابطه گفت: رییس‌جمهور زمان و علاقه تصمیم‌گیری درباره افغانستان را ندارد و به همین دلیل است که این وظیفه را به جنرال ماتیس محول کرده است.

در حالی که چند روز پیش اخباری مبنی بر اعزام 4000 نظامی بیشتر امریکایی به افغانستان نشر شده بود، جمعه هفته گذشته پنتاگون اعلام کرد که جنرال ماتیس هنوز تصمیمی درباره شمار دقیق افزایش نیروها نگرفته است.

دانا وایت یکی از سخنگوهای پنتاگون گفت: هرگونه تصمیم پنتاگون مستلزم مشورت با دیگر بخش‌های دولت امریکا، حکومت افغانستان و دیگر اعضای ناتو خواهد بود.

حدود 6700 امریکایی مشغول آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان هستند که 400 نظامی در خارج از کشور و دو هزار و صد نفر دیگر در عملیات‌های ضد تروریستی را شامل می‌شود.