اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عزاداری در دهه اول ماه محرم، یکی از سنت هایی دیرینه در میان شیعیان جهان است. عزاداری، اما بخشی از سنت ها و مراسم در این روزها است. مراسم تجلیل از قیام امام حسین در بخش های متفاوتی برگزار می گردد که عزاداری بر آن امام و یارانش تنها بخشی از این مراسم است. بازخوانی قیام امام حسین، و مرور درسهایی که از این حادثه بزرگ تاریخی باید گرفت، در قالب سخنرانی ها، کنفرانس های علمی، مقاله ها، کتاب ها، و… بخش بزرگ دیگری از احیای سنت تجلیل از مراسم عاشورا در میان مسلمانان است.

 

سنت ها و مراسم هایی به بزرگی تجلیل از عاشورا و قیام امام حسین، هر ساله درس های بزرگی از این مراسم ها و سنت ها گرفته می شود، و امسال این درسها به وضوح برای مردم افغانستان و جهان تکرار شد:

 

اول اینکه؛ نیروهای امنیتی افغانستان با اقتدار، شهامت، مدیریت درست، و آمادگی لازم یک روز به یاد ماندنی را ثبت خاطره مردم افغانستان کردند. پیش از دهه محرم، هشدارها و تهدیدها به اندازه ای بالا بود که برگزاری مراسم تجلیل از قیام عاشورا در امنیت و آرامش کاملا سخت و دشوار به نظر می رسید. اما نیروهای دلیر و هشیار امنیتی افغانستان با درایت و شجاعت از نقطه نقطه کشور و از تمامی مساجد و تکایا مراقبت کردند و با تلاش شبانه روزی امنیت کامل برگزاری مراسم ها را به دوش گرفتند. مردم افغانستان به تلاش و همت نیروهای امنیتی خود افتخار می کنند.

 

دوم اینکه؛ برگزاری مراسم ها در امنیت کامل و همدلی و همگرایی، تنها با اشتراک همه مردم افغانستان امکان پذیر است. اشتراک وسیع مردم در بهتر برگزار شدن این مراسم ها و در تامین امنیت، همکاری و همیاری مثال زدنی است. مردم افغانستان از تمامی مذاهب و اقوام و مناطق در مراسم تجلیل از عاشورا شرکت جسته و سهم خود را به عنوان یک شهروند مسئول که از به عقاید و آداب و سنن شهروندان دیگر احترام می گذارد، ادا کرده اند. مردم افغانستان در تامین امنیت، در برگزاری مراسم ها، در توجه به درس هایی که از عاشورا باید آموخت، در یاری رسانیدن به شهروندانی که عزاداری می کنند، نهایت تلاش شان را نموده اند.

 

سوم اینکه؛ سیاست مداران و دولتمردان افغانستان، با حضور در مراسم های تجلیل از قیام امام حسین، تلاش کردند تا چهره مردمی سیاست را نشان دهند. دولت مردانی که با رای و اعتماد همین مردم به چوکی قدرت تکیه زده اند، با حضور در میان مردم و بازاخوانی برداشت ها و یافته های خود از قیام امام حسین، نشان دادند که بر حفظ وحدت و یکپارچگی مردم افغانستان به عنوان بزرگترین سرمایه دولت باور دارند. دولتمردان افغانستان در این روز به مساجد رفتند و در کنار دیگر مسلمانان از قیام عاشورا گفتند و شنیدند.

 

چهارم اینکه؛ در کنار احترام به باورها و مراسم ها و اعتقادات همه شهروندان این کشور که به عنوان یک اصل اساسی زیست در این کشور شناخته می شود، انتقادات و پیشنهادات سازنده در کمال احترام و متانت باعث می شود تا شهروندان احساس باهمی و یکدیگر پذیری بیشتری داشته باشند. برگزاری مراسم ها در شهر بزرگی مانند کابل که میلیون ها نفر جمعیت دارند، تنها با توجه به نکات ظریف با هم بودن و احترام به قوانین و مقررات میسر است.

 

در نهایت باید گفت که از حادثه و قیام عاشورا باید درس های بزرگی برای بهبود اوضاع فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شهروندان کشور گرفت. مناسبت ها و مناسک مذهبی باید بتوانند کارکردهای مفیدی برای رستگاری و بهروزی مردم داشته باشند. همان گونه که از دیگر مراسم ها مانند اعیاد و مناسبت های مذهبی نیز باید به بهترین وجه استفاده کرد.

موضوع : اخبار