اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در افغانستان 80 درصد دختران به صورت اجباری ازدواج می کنند و 26 درصد مادران در نتیجه بیماری و بارداری پیش از موعد می میرند.

کودکان دختر اغلب قربانیان ازدواج در سن پایین هستند و فاصله سنی میان آنان و همسران شان دلیلی روشن بر خشونت و تعرض جنسی به آنان محسوب می شود، با تمام اینها پدران عقیده دارند این مردان از دختران شان در برابر تعرض حمایت می کنند.

به گزارش یونیسف، ازدواج کودک یا ازدواج زودهنگام مربوط به ازدواج با کودک زیر 18سال است. ازدواج اجباری ازدواجی است که بدون توافق معتبر یکی از طرفین یا هر دو زوج صورت می گیرد و در آن اجبار عاطفی یا بدنی، یک عامل اصلی است.

اجبار کودکان برای ازدواج در سنین خردسالی در حالی که کودک در حال کسب تجربه های ارتباط با محیط پیرامون و کسب مهارت های زندگی هستند و هنوز قادر به تجزیه و تحلیل قواعد پیچیده زندگی زناشویی در شرایط مختلف زندگی نیستند، تبعیض و ظلم بزرگی به دخترانی است که تجربه زندگی مشترک شان برای همیشه در هاله ای از ترس و تبعیض خواهد بود.

ازدواج کودکان در افغانستان یکی از مهمترین مسائلی است که گریبان ده ها هزار دختر و پسر را به مخاطره انداخته است که با پیشگیری آن می توان میلیون ها کودک را از ورطه فقر و محرومیت رها ساخت.

وزارت امور زنان روز گذشته اعلام کرد که برنامه عمل ملی برای محو منع ازدواج کودکان و ازدواج های زودهنگام که سه سال قبل آغاز شده بود، اکنون تکمیل شده است.

این وزارت با بیان اینکه ازدواج های کودکان خشونت است و شامل تطبیق منع خشونت بر زنان می شود، برنامه عرضه خدمات حقوقی برای زنان را اجرایی می کند.

ازدواج کودکان، افغانستان را در وضعیت وخیمی قرار داده است، 50 درصد دختران قبل از 18 سالگی ازدواج می کنند و نه تنها بر سلامت فردی تاثیر منفی دارد بلکه معارف، اقتصاد و اجتماع را دچار چالش کرده و مشکل بزرگ در راستای انکشاف است.

هر چند سن ازدواج در قانون مدنی افغانستان برای دختران 16 و پسران 18 سال تعین شده است اما قانون نانوشتهِ جامعه سنتی افغانستان این حق را به خانواده ها می دهد که هر گاه در مضیقه مالی قرار گرفتن با فروش دختران خود، آینده ای غمگین و نامعلوم را برای آنان رقم می زند.

گاه این عروسان کوچک تبدیل به بیوه ها و مادران کوچکی می شوند که پس از تجربه وحشت، پا به دنیایِ مشقت باری می گذارند که زندگی بار سنگی بر شانه هایشان می شود.

در افغانستان 80 درصد دختران به صورت اجباری ازدواج می کنند و 26 درصد مادران در نتیجه بیماری و بارداری پیش از موعد می میرند. بنا به گفته رییس امور زنان مجلس نمایندگان، بنا بر کمک های بی شماری که در عرصه جلوگیری از مرگ و میر مادران به کشور سرازیر شده است اما نه تنها این کمک ها در جایی دیگر مصرف شده بلکه مرگ و میر مادران کاهش نیافته است.

دنیای کودک دنیای بازی و شادی است که تمامی قوانین انسانی و شرعی حق زندگی را برای آنان قائل شده و تصور کن دختری که دنیایش عروسک و بازی است، وارد واقعیت های دنیای آدم بزرگی می شود که برایش تلخ و ویرانگر است!