اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک سازمان بشردوستانه غیردولتی، راپوری را دربارۀ سنت‌های نادرست مردم افغانستان علیه دخترانشان نشر کرده است.

میرافضل یکی از اعضای گروه داکتران بین‌المللی(International Medical Corps) که یک سازمان بشردوستانه غیردولتی مستقر در امریکاست،‌ در یکی از قریه های مهاجران افغان در پاکستان می‌گوید: از آگاهی بخشی این گروه بین‌المللی در مورد مباحث جنسیتی چیزهای زیادی را آموخته است.

وی می‌گوید: ما سنتهای قدیمی بسیاری مانند ازدواج دختران در سنین پایین داریم که ریشه در کولتور افغانستان دارد،‌ که مانع حضور دختران در مکاتب می‌شود، همچنین در کمپ مهاجران دختران کمی به مکتب می‌روند.

افضل ادامه می‌دهد: من نیز از این کولتور پیروی کرده و فکر می کردم که خواهرزاده ام نیازی به رفتن به مکتب ندارد و بهتر است که به خانه‌داری مشغول باشد.

برای مهاجران افغانس پسر اهمیت بیشتری دارد و توجه کمی به حضور دختران در مکتب و تمام کردن دوره آموزش آنها می‌شود.

عصا خان، 20 ساله ساکن قریه ی مهاجران افغانستان در مرا کاچوری در منطقه وزیرستان است. وی با کار در بازار میوه فروشی می تواند نیازهای اولیه پدر و مادر و خواهر و برادران خود را تامین کند.

عصا خان توضیح می‌دهد که فرستادن پسرها به مکتب نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

وی می‌گوید: بعد از حضور در کلاسهای آموزشی حمایت از جنسیت، دیدگاه من تغییر کرده است. برای مثال، من از اینکه خواهر و مادرم چاره ای ندارند جز اینکه به داکتر مرد در زمان مریضی مراجعه کنند، احساس ناراحتی می کنم. بنابراین آموزش دختران ما تنها راهی است که داکتر خانم را در دسترس مادر و خواهر من قرار می دهد.

بعد از حضور در این کلاس‌ها، عصا خان 2 خواهرش را در مکتب محلی ثبت نام می‌کند. وی می‌گوید: در حال حاضر خواهران من خوشحال و راضی هستند. زمانی که دختران ما درس بخوانند و موفق شوند، ما احساس غرور می‌کنیم.

گروه داکتران بین المللی با کمک گروههای افغان در 14 قریه ی منطقه خیبرپشتونخواه پاکستان برای دسترسی دختران به آموزش و ارایه خدمات به آنها فعال هستند.

به راپور ویب سایت گروه داکتران بین‌المللی؛ همچنین این گروه در کنار این پروگرام ها تلاش دارد عنعنات غلط در مورد دختران مانند ازدواج دختران برای حل درگیری ها بین دو قوم را نیز از میان بردارد.

خود میرافضل مزایای این پروگرام را مشاهده کرده است. بعد از حضور در برنامه‌های این گروه، خود وی در آگاهی دادن به مردم محلی خود در مورد عنعنات غلط و همچنین اهمیت آموزش دختران همکاری کرده است.

وی می گوید: وقتی به افغانستان برگردم امیدوارم تمامی دختران ما در کلاسهای درس حضور داشته باشند که تا اینکه نسل جدید ما از مزایای آموزش بهره برده و موقعیت اجتماعی اقتصادی خود، خانواده و در نهایت جامعه را ارتقا دهند.