اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

 

در حالی که هر روز سایه ی بحران برخاسته از انتخابات بر زندگی مردم سنگین تر می شود و تاثیر منفی آن بر اقتصاد، امنیت و حکومتداری به وضوح دیده می شود، وزارت مالیه اعلام کرده است که هیچ پولی در خزانه ی کشور موجود نیست. از طرفی طالبان از تعلیق وضعیت انتخابات استفاده کرده و 15 ولایت کشور را ناامن ساخته اند. اکنون مساله ی انتخابات به قدری پیچیده شده که هیچ کس نمی تواند نتیجه را پیش بینی کند.

محمود کرزی از چهره های سیاسی و برادر رییس جمهور کرزی در برنامه فراخبر گفت: از ابتدا روی مسایل مالی افغانستان تسلط کامل وجود نداشته و عوایدی که از طریق مالیات و گمرک باید به دست می آمد متاسفانه غارت شد. در حال حاضر حکومت از تعداد کمی از مردم مالیات می گیرد زیرا اکثر مردم از پرداخت مالیات عاجز هستند و یا حاضر به پرداخت نیستند یا اموال و درآمد آن ها در اطلاعات مرکزی دولت ثبت نشده است.

به باور وی در هر بخشی از جمع آوری عواید، غارت صورت می گیرد. به طور مثال ماموران وزارت مالیه با گرفتن رشوه از شرکت ها و کارخانه ها، آن ها را از دادن بخشی از مالیات معاف می کردند. یک سوم و یا بیش از آن هم در بخش گمرک غارت می شود. اگر وزارت ها از راس پاک نباشد امکان ندارد که از سطوح پایین پاک شود. تمام کشورهای پیشرفته اولین کاری که کرده اند محو فساد بوده است.

کرزی تصریح کرد: وزارت مالیه باید جواب بدهد که چرا پول خزانه در زمان انتخابات کم شد. دوم، وزارت مالیه چرا در قبال زورمندانی که در ولایات مالیات و گمرکات مردم را غارت کرده اند ساکت و خاموش مانده است. شایعه هایی وجود دارد که از گمرکات و عایدات در زمان انتخابات و برای تبلیغات نامزدان استفاده صورت گرفته است. با من از ولایات نیمروز، قندهار، ننگرهار، تماس هایی صورت گرفته و از دزدی ماموران دولت در سطح بالا در زمان انتخابات خبر دادند.

محمود کرزی اظهار داشت: افغانستان مشکلات زیادی از جمله مشکل قومی، طالبان، فساد، بیکاری، یکدست نبودن حکومت دارد و در چنین شرایطی باید تلاش می شد که برنده ی انتخابات در دور اول مشخص می شد. رییس جمهور می باید با سیاسیون کشور گفتگو می کرد تا طوری وضعیت را سامان دهی کنند که انتخابات به طور قاطع در دور اول برنده می داشت.

برادر رییس جمهور، بر وجود تقلب وسیع در انتخابات تاکید کرد و گفت: یک مساله برای من معما است و آن این است که وقتی جناب امرخیل استعفا داد چرا مورد پیگرد قانونی قرار نگرفت. اگر وی مورد بازخواست و بازرسی قرار می گرفت ممکن بود بسیاری از مسایل روشن شود. مملکتی را با بحران روبرو ساختن با یک استعفا حل شدنی نیست.
من دیدم که یک تن با قلم خود 36 سایت انتخاباتی را امضا کرده بود و این بیانگر وجود سیستم انتخابات ناکارآمد در قبال تقلب و تخطی است. به ادعای تیم ما این تقلب به نفع اشرف غنی صورت گرفته است و مثلث ارگ، کمیسیون انتخابات و اشرف غنی در این تقلب دخیل بوده است. وقتی تیم اصلاحات و همگرایی شواهدی را به رسانه ها ارایه داد که معاون دوم ریاست جمهوری سخنانی را در تایید تقلب در انتخابات گفته است به سرعت مورد پیگیری قرار گرفت و به دادگاه ارجاع شد ولی موضوع امرخیل بدون بررسی و پیگیری رها شده است.

وی در مورد دست داشتن برادرش رییس جمهور در حمایت از امرخیل اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: بعضی حلقه ها در درون ارگ و هم در کمیسیون انتخابات از امرخیل حمایت می کنند اما نمی توانم آن ها را نام ببرم.

محمود کرزی از قرار گرفتن امرخیل در پشت سر رییس جمهور کرزی در نماز عید، ابراز ناراحتی کرد و گفت: این کار را هر کسی که کرده درست نبوده و نباید این کار انجام می شد.

به گفته ی این شخصیت سیاسی، رفتن به تیم داکتر عبدالله تاثیر خاصی روی روابط ما دو برادر نگذاشته زیرا رییس جمهور آدم دموکراتی است و به تمایل حزبی و سمتی دیگران احترام می گذارد. من هیچ گاه نشنیده ام که مرا به علت رفتن به تیم اصلاحات سرزنش کند و حتی در مواردی شنیده ام که از کار من به علت تاثیر مثبت روی وحدت ملی استقبال کرده است.

وی در مورد نقطه ی اختلافی دو نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: اشرف غنی به این باور است که در حال حاضر هم وزارت ها برنامه ساز هستند و هم کارهای اجرایی را به عهده دارند و این موضوع، مشکلاتی را خلق می کند پس بهتر است کمیته ای برنامه ساز ایجاد شود و وزرا کارهای اجرایی را سروسامان دهند. اگر داکتر اشرف غنی متعهد به این طرح است پس باید ریاست اجرایی را در راس کابینه بپذیرد. شرایط و موارد در چارچوب توافق بسیار روشن و واضح است ولی ممکن است بعضی افراد در تیم اشرف غنی باشند که خود را برنده احساس کنند و نخواهند امتیازهایی را به تیم مقابل بدهند.

کرزی ضرب الاجل تیم اصلاحات و همگرایی را حق طبیعی آن ها دانست و گفت: آن ها حق دارند که چنین چیزی را اعلام کنند. اکثر موارد ابطال آرا که توسط این تیم به کمیسیون و سازمان ملل ارایه شده مورد قبول واقع نشده است در حالی که این تیم شواهدی دارند که باید ابطال در این موارد صورت گیرد.

محمود کرزی در پایان خاطرنشان ساخت: علاقمندی به وزارت ندارم و بیشتر علاقمندی من در موضوع های اقتصادی است. اگر در کمیته ی اقتصادی کشور حضور داشته باشم پیشنهادها و نظراتی را برگرفته از تجربه ی موفق کشورهای سنگاپور و کوریای جنوبی برای بهبود وضعیت افغانستان و کم کردن میزان بیکاری ارایه می دهم.