اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پیمان امنیتی کابل – واشنگتن در حالی به تایید نمایندگان پارلمان رسید که از چند شب پیش تعدادی از وکیلان مجلس در سفارت آمریکا مهمان بودند و خبرهایی از دریافت رشوت های کلان هم به گوش رسیده است.

 

متاسفانه در جلسه ای که پیمان امنیتی کابل – واشنگتن با اکثریت آرای موافق اعضای پارلمان!!! به تصویب رسید، به برخی از مخالفین این پیمان اجازه صحبت در مورد پیمان امنیتی داده نشده که واقعا این رفتار بر خلاف ارزش‎های مردم‎سالاری و منافع ملی کشور بوده است. قرار بود پس از به رای گذشتن این پیمان، 5 عضو موافق و 5 عضو مخالف با این پیمان در مورد سود و ضررهای این پیمان صحبت کنند که از سوی اکثر اعضای مجلس اجازه داده نشد و متن پیمان به طور مستقیم به رای‎گیری گذاشته شد.

 

این رفتار نشان می دهد که برخی اعضای پارلمان به طور مستقیم با خارجی ها در ارتباط بوده و تمام جوانب را طوری برنامه ریزی کردند که هیچ کس در پارلمان مخالفت با این پیمان نکند. اینکه کدام وکیلان مسایل پشت پرده با غربیها دارند، می توان گفت همان هایی که بدون ویزا هر زمانی که بخواهند به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر می‎کنند.

 

به هر حال هنوز تا اجرایی شدن این پیمان یک گام دیگر فاصله است و آن هم تایید مجلس سنای کشور است که البته سناتوران این مجلس نیز چشم به راه دالرهایی شیرین آمریکا هستند. همان دالرهایی که پیش از این طعمش را بسیاری از دولتمردان دولت قبلی و دولت فعلی و برخی از نمایندگان پارلمان چشیده اند.

 

جالب اینجا است که برخی از اعضای مجلس سنا بعد از افتضاحی که نمایندگان پارلمان به جا آوردند، اعلام کردند که پارلمان در تصويب پيمان امنيتي با آمريکا عجله کرده است ولی سنا براي تصويب نهايي اين پيمان امنيتي با دقت نظر کامل و دقيقي کار خواهد کرد.

 

حامد کرزي که 13 سال هم سفره و هم کاسه ی غربیها بود، بارها اعلام کرد که آمريکا براي تامين امنيت افغانستان صادق نيست به همین دلیل هم برقراري صلح و ثبات، تقويت نيروهاي نظامي افغانستان و توسعه اقتصادي کشور را از مهمترين پيش شرط ها کابل براي امضاي پيمان امنيتي با واشنگتن اعلام کرده بود ولی تازه به دوران رسیده های دولت جدید و نمایندگان رو به زوال مجلس، نخواستند از این دالرهای بادآورده بگذرند و تن به خفتی عظیم دادند که دودش به همین زودی به هوا خواهد خواست.

 

البته شاید هم دلیل این تعلل سناتوران مجلس سنا در امضای پیمان امنیتی، بودجه 8 ميليارد دالري سال 1394 دولت می باشد که امروز براي تصويب به مجلس سناي کشور فرستاده شده است.

 

بنا به گفته سخنگوی وزارت مالیه، بودجه سال 1394 کشور 8/458 ميليارد افغاني معادل 8 ميليارد دالر است که 275 ميليارد افغاني بودجه عادي و 183 ميليارد افغاني بودجه توسعه اي است و نسبت به سال 1393 حدود 3 ميليارد افغاني افزايش يافته است که 2/322 ميليارد افغاني از این بودجه از محل کمکهاي جهاني و بقيه از طريق عوايد داخلي تامين مي شود.