اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز گذشته و برای نخستین بار در سیزده سال اخیر، اولین گروه از اعضای ارتش ملی افغانستان برای گذراندن دوره های آموزش نظامی در دانشکده های نظامی ارتش پاکستان، وارد این کشور شدند.

 

براساس این ابتکار که با سیاست اشرف غنی و به پیشنهاد سازمان استخبارات پاکستان انجام می شود، قرار است زین پس سربازان ارتش ملی افغانستان که طی سیزده سال گذشته تحت حضور 150 هزار نیروی نظامی خارجی آموزش نیافتند، در پناهگاه هایی که دیروز طالبان آموزش یافتند و امروز مقر داعشی ها است، آموزش یابند.

 

نمی دانیم اشرف غنی در این سالها چه خیری از سوی پاکستان دریافت کرده که اکنون اینقدر مقامات اسلام آباد در دل وی جا کرده اند و اقتصاد و امنیت و سیاست کابل همگی حول محور سفارش ها و درخواستهای این همسایه می گذرد. آن هم دقیقا زمانی که داعش در حال نیرو گیری از مناطق مرزی پاکستان و افغانستان است.

 

این سخن را نماینده داعش در پاکستان مدعی شد و گفت: در چند وقت اخیر عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی سبب شده شبه‌نظامیان طالبان به عضویت داعش درآمده و در صدد خروج از مناطق قبایلی باشند. بنا بر گفته های سواتی، مرکز داعش در ایالت بلوچستان قرار دارد و حافظ‌سعید‌خان فرماندهی شبه نظامیان داعش در این ولایت را عهده دار می باشد.

 

مفتی حسن سواتی که نمایندگی داعش در پاکستان را بر عهده گرفته در جمع خبرنگاران افزود: در ابتدا داعش پاکستان با مشکلات مالی مواجه بود اما در حال حاضر با دریافت پول از برخی حامیان خارجی این مشکل برطرف شده است و اکنون توانسته ایم با استخدام بیش از 10 هزار شبه نظامی از افغانستان و پاکستان و برپایی کمپ‌های آموزشی به ویژه در مناطق مرزی دو کشور، قدرت خود را افزایش دهیم.

 

اعزام نیروهای ارتش ملی افغانستان به پاکستان برای گذراندن دوره های آموزشی در حالی است که گزارش های متعدد نشان می دهد بیشتر طالبان پاکستان به علت دریافت پول بیشتر به داعش پیوسته‌اند. آخرین گزارش‌ها از فعالیت داعش در پاکستان نشان می‌دهد این گروه با تشکیل یک شورای 10 نفره برای جنگیدن با ارتش و مستحکم کردن جایگاه خود در افغانستان و پاکستان تلاش می‌کند. شورای داعش استخدام جنگجویان محلی را در اولویت قرار داده و علاوه بر افزایش قلمرو خود به عنوان خراسان سعی دارد با اعزام شبه نظامیان به سوریه و عراق جبهه خود را در این کشورها تقویت کند.

 

البته ارتش ملی پاکستان به تقلای زیادی برای جلوگیری از این روند دست زده است به نحوی که نیروهای امنیتی این کشور پس از حمله بیرحمانه دسامبر گذشته طالبان به مدرسه ای در شهر پیشاور ، ده هزار و 616 مظنون را به اتهامات مختلف بازداشت کرده اند و دولت نواز شریف نخست وزیر پاکستان با موافقت همه احزاب سیاسی کشور یک «طرح اقدام ملی را برای مقابله موثر با تروریزم و افراط گرایی خشونت آمیز آغاز کرده است.

 

به هر حال این نکته که اعزام این سربازان ارتش ملی که از هر حیثی در کمبود امکانات مالی و نظامی به سر می برند، به کشوری که مهد تروریزم و افراط گرایی است، آیا کار صحیح و درستی است و یا اینکه آیا امکان آموزش این نیروهای در داخل کشور مقدور نبود که باید به پاکستان اعزام می شدند، سوالاتی است که قطعا باید مسوولان امنیتی کشور پاسخگوی آن باشند.

موضوع : اخبار