اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته یک عضو مجلس نمایندگان، داعش گروهی مجرد و تنها نیست بلکه از جانب کشورهایی بزرگ، مدیریت و تجهیز می شود!

 

با آنکه طالبان به عنوان خطری جدی برای حکومت افغانستان پنداشته می شوند اما گفته شده است که داعش نیز تهدید دیگری برای امنیت کشور به حساب آمده و درصدد سرباز گیری و اشغال از ساحاتی از افغانستان است.آنها ضربه های سختی هم در سال گذشته به نیروهای امنیتی ما وارد کرده اند. آیا واقعا گروه داعش می تواند خطر بزرگی برای حکومت و مردم افغانستان باشد؟

داکتر ظهیر سعادت، در برنامه «بازنگاه» گفت: هر حرکتی که باعث افزایش ناامنی و یا تخریب و یا ازبین بردن جان انسان ها باشد، باید جدی گرفته شود. به وجود آمدن یا ظهور داعش، در این اواخر برای افغانستان یک امر تصادفی نیست. بلکه از سوی کشورهای بزرگ مدیریت می شود و آنها آن را برای یک برنامه و یا یک استراژی به وجود آورده اند و به شکل ابزاری از آن استفاده می کنند.

 

وی افزود: اگر حکومت در اوایل ظهور داعش، در افغانستان آن را جدی نگرفته اند و آن را خطر پذیر نمی دانستند، حالاباید بدانند که آنها خطری جدی برای مردم و منافع آنها هستند، آنها امنیت را و حتی حاکمیت را به طور فوق العاده ای تهدید خواهند کرد. چرا که جریان های داعش بر اساس برنامه ای مدون به پیش می رود. داعش گروهی مجرد و تنها نیست بلکه از جانب کشورهایی بزرگ، مدیریت و تجهیز می شود.

 

سعادت، معتقد است، در رابطه با ظهور داعش در افغانستان دو هدف دنبال می شود: یک، کشوری مانند پاکستان که در چهار دهه گذشته با ابزارهای مختلف به بهانه های متفاوت حاکمیت ما را زیر سوال برد و خاک ما را تهدید کرد و مردم ما را به قتل رساند، حالا می خواهد بازی جدیدی به نام داعش، به راه بیندازد و از آن به شکل ابزاری برای اهداف خود در کشور ما استفاده کند. دو، برای به وجود آمدن داعش اهداف فرامنطقه ای فراوان دیگری، وجود دارد. که کشورهای دیگر برای دسترسی به آن اهداف فرامنطقه ای این گروه را حمایت می کنند.

 

این نماینده مجلس، معتقد است که داعش و گروه های ترورستی خطر های بسیار بزرگی هستند که از سوی کشور همسایه تولید می شوند و توسط ابر قدرت ها حمایت می گردند، پس باید جدی گرفته شوند و دراین باره بیان داشت: حکومت داران ما باید در مورد کشور همسایه این مساله را درک کنند که استراتژی آنها ثابت است و با هر حکومتی که در افغانستان می آید، تغییری نخواهد کرد. چرا که آنها با کشورهای بزرگ و ابر قدرت هم پیمان هستند و خود اجازه ندارند پلان و برنامه های خود راتغییر دهند. پس با توجه به این موضوع حکومت ها در افغانستان باید پلان بریزند و مقابله کنند.

 

وی، اضافه کرد: بنابراین نباید هر حرکتی که در افغانستان انجام می شود و هر ناامنی که ایجاد می گردد را تصادفی بپنداریم، بلکه باید درک کنیم که از جایی مدیریت می شود پس ما باید برای کوچکترین حرکت ناامنی در افغانستان برنامه داشته باشیم. مادر همسایگی با کشوری قرار داریم که مرکز دهشت افکنی است و تروریزم و طالبان و جنگجویان را برای ما روان می کند و منافع ما راتهدید می کند. ما باید هر عملی را که در کشور خود می بینیم، حداقل عملی بالمثل آن را داشته باشیم تا دشمنان ما گمان نکنند که هر گونه کاری که می خواهند می توانند در اینجا انجام دهند. متاسفانه در این پانزده سالی که گذشت نتوانستیم فشار جدی بر پاکستان وارد کنیم و از حرکت های ناامنی این کشور در افغانستان جلوگیری کنیم.

 

سعادت، در خصوص چگونگی برنامه ریزی برای مهار ناامنی بیان داشت: ماباید علیه این تهدیدات برنامه ای بسازیم که منافع کشور در آن نهفته باشد و هر کسی که در اریکه قدرت قرار می گیرد بر اساس منافع ملی بیندیشد و بر اساس آن کار خود را به پیش ببرد. اگر ما دشمن داریم باید تعریف ما یگانه باشد، دوستان ما هم ارزیابی و مشخص شود. اما مشکلی که ما در افغانستان داریم این است که دوست و دشمن خود را مشخص نمی کنیم و اعضای مختلف کشور، بر سر آن توافق ندارند. این نشان می دهد که ما به شکل مقطعی و احساساتی برخورد می کنیم. سیاستمدار ما هم این کار را می کند، جامعه مدنی ما هم این کار را می کند حتی رسانه های ما هم عین این کار را می کنند و در واقع منافع کشور ما تعریف نشده است.

 

وی، اضافه کرد:وقتی ما برنامه ای برای دفاع خود نداشته باشیم، هر کشوری از گروه های دهشت افکن یا طالبان به نفع خود استفاده می کنند، منافع خود را تامین می کنند و به این هم فکر نمی کنند که قربانی های این استفاده، مردم افغانستان می باشند.

 

داکتر سعادت، در ارتباط با مشکلات در مقام های بالای کشور بیان داشت: هر کسی در بست اجرایی افغانستان قرار می گیرد، یا سلیقه ای می اندیشد و هرچیزی را که خودش فکر می کند و درست می پندارد انجام می دهد. یا تیمی، گروهی و حزبی می اندیشد و یا هم قومی فکر می کند و این باعث می شود که دشمن از این فرصت و از این هرج و مرج و نفاق استفاده کند. سرباز گیری کند و از وضعیت بد اقتصادی مردم هم استفاده نماید.

وجدان های ما باید بیدار و عقل ما باید سالم باشد که تا برنامه ای مدون و استراتژی تدوین کنیم تا ازاین وضعی که در افغانستان حاکم است نجات یابیم.

موضوع : اخبار