اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پایگاه انگلیسی آبزرور با اشاره به حوادث شهر الاقصر در مصر و درگیری مسلمانان و عیسویان و زخمی و بازداشت شدن شماری از طرفین نوشت: عامل این درگیری ها، شایعات نشره درباره مسلمان شدن نوجوانی از یک خانواده عیسوی و حبس شدن وی در منزل توسط والدینش با هدف تأثیر بر وی بود. در صورتی که پولیس در این موضوع دخالت نمی کرد قطعا معترضان خشمگین، خانواده وی را به قتل می رساندند.
این پایگاه با اشاره به زخمی شدن چهار پولیس در جریان پایان دادن به این تنش، حادثه مذکور را تغییر ریشه ای در سیاست پولیس مصر می داند. به طوری که تاکنون پولیس اوضاع شهر الاقصر را تحت کنترول دارد تا این خشونت ها به سایر بخش های مصر، انتقال نیابد. این در حالی است که در حادثه مشهور مشابهی در قاهره، زمانی که پولیس شاهد حمله جمعیت خشمگینی به یک کلیسا و آتش زدن آن به همراه عیسویان داخل آن بود، از هر گونه دخالت با هدف پایان دادن به این خشونت ها خودداری کرد.
حدود 9 ملیون نفر از باشنده گان مصر، عیسوی هستند که بزرگترین مجموعه عیسوی در خاورمیانه را تشکیل می دهند. این عیسویان خودشان را به قدیس مارک در اسکندریه در دوره کلودیس امپراتور روم منسوب می دانند. می توان گفت آنها قدیمی ترین گروه عیسوی دنیا هستند.
پایگاه آبزرور افزود: در حمله داعش به یک کلیسا در دیسِمبر 2016 حدود 30 نفر کشته و شمار زیادی زخم برداشتند. بیشتر قربانیان این حمله را زنان و اطفال تشکیل می دادند. رسانه های بین المللی این حمله را به طور گسترده ای مورد پوشش قرار دادند. اما حمله به عیسویان نه تنها دارای ارزش خبری است، بلکه ابزاری اساسی برای تحلیل وضعیت ناپایدار جامعه اقلیت ها در خاورمیانه است. این بی عدالتی ها، معیاری است که از طریق آنها می توان درباره عملکرد دولت های عربی و واکنش های آنها قضاوت کرد. به طوری که باید وضعیت ناگوار اقلیت های عیسوی در سایه نظام هایی که در حال جنگ با داعش هستند مورد بررسی قرار داد. این در حالی است که رهبران عیسوی سراسر جهان همچنان در این باره سکوت کرده اند.
آبزرور به این حقیقت اشاره می کند که دفاع مصر از عیسویان به خودی خود، اقدام مثبتی برای کل منطقه است. زیرا دفاع مصر از آنها، من‌حیث ضربه قوی به داعش و طرفدارانش است و عبدالفتاح السیسی، رییس جمهور مصر، به خوبی از اهمیت اقدامات اخیر، آگاه است و می داند که باید جریان داعش را قبل از آن که در مصر بیش از این نشر یابد کنترول کرد.
پایگاه مذکور تأکید کرد: داعش تفاوتی میان عیسویان و مسلمانانی که دیدگاه آن را مردود می دانند قایل نیست. از این رو، داعش پس از یکسره کردن کار عیسویان، سراغ مسلمانان خواهد آمد. از این رو، دفاع از عیسویان در خاورمیانیه، بهترین روش برای متحد کردن مسلمانان علیه داعش است. خاصتاً اینکه عیسویان از زمان حضرت عیسی (رض) عیسویان بخشی از خاورمیانه بوده اند.
آبزرور می افزاید: همه جوامع مسلمان به ارزش های همزیستی میان ادیان که در قرون گذشته تقویت شده است واقف هستند. از این رو، برای همگان واضح است که داعش درصدد تخریب این رابط از طریق نابودی عیسویان و اماکن دینی آنهاست و در صورتی که انگیزه مسلمانان منطقه، دفاع از عیسویان باشد، ما به تأثیرگذارترین روش برای نابودی داعش دست یافته ایم.

موضوع : اخبار