اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ظهور و تحرکات گروه داعش در افغانستان به موازات سرکوب این گروه در سوریه و عراق، توجه محافل داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است، اما باوجود آن که از سال گذشته مسئولیت حملات متعدد انتحاری را در کابل و برخی مناطق دیگر به عهده گرفته است، هنوز تصویر واضح از میزان و چگونگی فعالیت این گروه تروریستی در افغانستان وجود ندارد.

داعش در سال 1393 در افغانستان ظهور کرد و ولایت ننگرهار در شرق کشور را من‌حیث پایگاه منطقوی رویائی خود به نام ولایت خراسان که بخشی از اغلب کشورهای آسیا و خاورمیانه را شامل می شود، انتخاب کرد.
اولین حمله داعش در افغانستان 29 حمل سال 94 با حمله به کابل بانک در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار صورت گرفت که در آن، 33 تن کشته و 100 تن زخم برداشتند. دولت که تا پیش از آن، حضور داعش را در افغانستان رد می کرد، سرانجام به فعالیت این گروه در خاک افغانستان اعتراف کرد و گفت که تدابیری را برای مبارزه و مقابله با این گروه تروریستی اتخاذ کرده است.
چند روز بعد از این حمله، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری اعلام کرد که نیروهای وابسته به داعش به ولایات شمالی فاریاب، جوزجان، سرپل و بدخشان رسیده ‌اند و به دنبال آن تصریح کرد اطلاعاتی به دست وی رسیده که داعش در حال انتقال جنگجویان خود به شمال افغانستان نیز می باشد.

این گروه تروریستی از سال گذشته مسئولیت اغلب حملات مرگبار بر هزاره های افغانستان و مساجد شیعیان را خاصتاً در کابل، هرات و مزارشریف، به عهده گرفته است، اما مقام های دولتی در باره به عهده گرفتن مسئولیت این حمله ها ابراز تردید کرده اند و تصریح کرده اند که عناصر داعش در افغانستان از افراد گروه طالبان هستند که با حمایت برخی کشورها تحت این نام فعالیت می کنند.
شماری از تحلیلگران نیز با مقام های دولتی اشتراک نظر دارند، اما در مقابل برخی از آگاهان نظامی حضور داعش در افغانستان را یک واقعیت می دانند و معتقدند که کشتن هزاره ها در افغانستان نوعی انتقام جوبی از این قوم به خاطر عزیمت آنان به سوریه و مقابله با این گروه تروریستی است.

عتیق الله امرخیل ، یک کارشناس سیاسی و آگاه به مسایل نظامی در باره حضور داعش در افغانستان گفت که برخلاف ادعاهای قوماندان نظامیان امریکائی و مقام های دولتی که داعش در کشور سرکوب شده و قدرتی ندارد، اما ما شاهد افزایش حملات این گروه هستیم.
وی افزود که داعش من‌حیث یک پدیده جدید در افعانستان، فعالیت های تبلیغی زیادی نیز دارد و شماری از مردم بر اثر این تبلیغات جذب این گروه شده اند.
این کارشناس سیاسی گفت که بی سوادی و فقر در جامعه سنتی افغانستان باعث شده است که داعش بتواند از راه های اعتقادی و پرداخت پول بر مردم کشور اثر بگذارد و آنان را جذب کند.
به گفته وی، با توجه به راپور هائی که نشان می دهد گروه داعش پول قابل توجهی برای جذب نیروهای خود پرداخت می کند، احتمال پیوستن قریه ئیان بی کار به این گروه زیاد است.
این آگاه به امور نظامی افزود که نگرانی روسیه و چین نیز از حضور داعش در افغانستان، منطقی است. آنان نگران هستند که مبادا این گروه با عبور از افغانستان به سرحدات آنان برسد و به گفته وی، به همین خاطر از گروه طالبان برای مقابله با داعش حمایت می کنند.

بخشی از ولایت بدخشان با چین همجوار است و روسیه نیز حضور داعش در امتداد سرحدات شمالی افغانستان با کشورهای تاجکستان، ازبکستان و ترکمنستان را نگران کننده خوانده است.
امرخیل نگرانی کشورهای روسیه و چین و دیگر همسایه های افغانستان را بجا دانست و تصریح کرد که داعش بطور عملی در افغانستان حضور دارد و به سرحدات کشورهای آسیای میانه و چین رسیده است.
اما مقام های دولت حضور قدرتمند داعش را در کشور رد می کنند. جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائی دولت وحدت ملی درباره میزان حضور و قدرت داعش در کابل گفت که داعش در آغاز حضورش در چند ولایت افغانستان نیرو داشت و دولت عملیات متعددی برای سرکوب آنان در ولایات هلمند، ارزگان، غور، فراه سرکوب و در ننگرهار صورت داد.
وی افزود: از طرف دیگر ایدئولوژی افراطی داعش در بین مردم افغانستان جایگاه ندارد و ارزش های مردم کشور با ارزش های داعشی ها در تضاد کامل است و این گروه تروریستی در افغانستان نمی تواند پایگاه و جایگاه برای خود پیدا کند.
فیصل افزود: عناصر داعش برخلاف طالبان، از مردم افغانستان نیستند تا که با سنت ها و مناطق کشور آشنائی داشته باشند.
به گفته وی، مسئولیت حملات تروریستی کابل و هرات را داعش به عهده گرفته است، اما آنان با این حملات نمی توانند بخشی از جغرافیه یا خاک افغانستان را در کنترول خود بگیرند.
وی گفت که حملات تروریستی آنان نشان می دهد که هنوز هم این گروه می توانند حملاتی را در مناطق مختلف انجام دهد، اما باید باور داشته باشیم که افغانستان جای داعش نیست.
فیصل به این باور است که داعش در افغانستان با داعش سوریه و عراق تفاوت بنیادی دارد و داعش افغانستان ساخته و پرداخته پاکستان است و اکثر افراد داعش در کشور اعضای سابق طالبان هستند.
وی معتقد است که داعش افغانستان با حمایت پاکستان در مناطق مختلف از جمله شرق کشور فعالیت می کند.
امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی نیز پس از آن که گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله به مسجد امام زمان کابل را به عهده گرفت، گفت که شماری از نیروهای طالبان با حمایت خارجی تحت نام داعش به فعالیت می پردازند، اما در مجموع به نظر می رسد که گسترش فعالیت داعش در افغانستان یک واقعیت است، اگرچه در این میان، شماری از افراد گروه طالبان نیز برای جلوگیری از بدنام نشدن در کشتارها و حمله های انتحاری مرگبار و مهیب، با نام داعش فعالیت داشته باشند.