اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نسبت به موجودیت داعش در افغانستان  تردیدهایی وجود دارد…

داعش مسوولیت حمله بر زیارت “سخی جان” را به عهده گرفته است. ما قبل این، داعش مسوولیت مرگبارترین حوادث امنیتی مانند به خاک و خون کشیدن جنبش روشنایی را قبول کرده بود. به راستی، داعش آنچنان که می نماید، هست؟ یعنی توانایی خلق چنین فجایع را دارد؟

این سوال ناشی از تردیدها نسبت به موجودیت داعش در کشور یا حداقل بیانگر حضور کمرنگ این گروه در افغانستان است. به هر حال، داعش چه یک “آوازه سیاسی” صرف باشد یا یک وجود ضعیف، سر زبان ها افتاده: از مقامات حکومت پیشین حامد کرزی نسبت به حضور داعش در افغانستان ابراز تردید کرده بود. (گفتگو با هارون الرشید، بی بی سی، 1393)

 

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز در حمل 1394 طی صحبت با رادیو آزادی گفته بود: در شرایط فعلی (موجودیت) داعش در افغانستان بیشتر یک جنگ روانی است تا یک واقعیت.

در حکومت وحدت ملی، مقامات بلند پایه حکومت به شمول فرمانده نیروهای خارجی در کشور از حضور داعش صحبت کردند.

به عنوان مثال داکتر عبدالله گفته بود: داعش در گوشه‌ از افغانستان وجود دارد اما خطر اصلی برای افغانستان هنوز طالبان و سایر گروه‌ های تروریستی هستند.

در 25 سرطان سال روان، اشرف غنی به ننگرهار رفت و گفت: داعش همراه ما چه کار داره، آیا پلوان‌شریک ما است، آیا بابه‌کلانش با ما شریک است، چه شراکت دارد با ما، چه دعوا دارد با ما، از همین ‌جا به شما اعلام می ‌کنم که تا هفته‌ های آینده قول اردوی قهرمان سیلاب (201) بیخ و ریشه‌ داعش را قطع کند!

 

در اوایل ماه اسد، جنرال جان نیکلسون، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان بر شکست کامل داعش در کشور تأکید کرده و گفته بود: در شش ماه گذشته، نیمی از جنگجویان داعش در افغانستان از بین رفته‌ اند. نیکلسون گفته بود، نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت نیروهای ناتو، ۱۵۰۰ جنگجوی داعش را کشته‌ اند در حالی‌ که همه نیروهای این گروه در افغانستان سه هزار تخمین شده است. به گفته نیکلسون، در جنوری سال روان مأموریت حمایت قاطع اعلام کرد که داعش حدود سه هزار جنگجو در افغانستان دارد.

 

در آخرین مورد (روزهای نخست ماه میزان)، فرمانده ناتو در وزارت دفاع امریکا با خبرنگاران در مورد داعش در افغانستان گفته بود: حملات ما آنها (داعش) را به مناطق کوهستانی ننگرهار به عقب رانده است. نیلکسون شمار جنگجویان داعش در افغانستان را میان ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ نفر برآورد کرده بود.

 

از تردیدها که بگذریم آیا گروه تروریستی که در شش ماه نیمی از نیروهایش را از دست داده باشد و حکومت ضعیف مثل حکومت وحدت ملی بتواند در یک هفته آنهم توسط یک قل اردو آن را از “بیخ و ریشه” قطع کند، میتواند پیچیده ترین حمله ها را در پایتخت کشور که از نظر نوع در یک و نیم دهه گذشته بی مانند بوده اند را سازماندهی کند؟

موضوع : اخبار