اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داعش نمی تواند بستر خوبی برای رشد در افغانستان داشته باشد. چرا که جریانهای افراطی طالبان، مردم را آزار زیادی داد و همین باعث شد که مردم دیگر تمایلی به پیوستن به جریانهای افراطی کورکورانه نداشته باشند.

با سپری شدن هر روز تهدید داعش در کشور بیشتر می شود اما راه جلوگیری و یا هم مبارزه با داعش چگونه است؟ آیا آنها بستر بیشتری برای رشد در افغانستان خواهند داشت؟ آیا حکومت افغانستان راهکارهایی را در پیش خواهد گرفت که با داعش مبارزه کند؟

ذکریا ذکریا عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: به اعتقاد من داعش نمی تواند بستر خوبی برای رشد در افغانستان داشته باشد. چرا که جریانهای افراطی طالبان، مردم را آزار زیادی داد و همین باعث شد که مردم دیگر تمایلی به پیوستن به جریانهای افراطی کورکورانه نداشته باشند. برخی کشورهای عربی بعد از آمدن بهار عربی، به دیدگاه انقلابی و افراطی علاقمند بودند و خود را اسیر حرکت ها و حلقات نظامی گری که ایدویولوژی افراطیت داشت، کردند و درگیر یک بحران بزرگ شدند. خوشبختانه این تمایل در کشور ما چندان وجود ندارد.

ذکریا نفوذ داعش در پاکستان را بیشتر از افغانستان می داند و می گوید: داعش می تواند تهدیدی جدی برای پاکستان هم باشد چرا که داعشی هایی که در اینجا وجود دارند گروههای افراطی هستند که در وزیرستان پاکستان فعالیت می کردند. اگر داعش برای پاکستان تهدید به حساب نمی آمد پاکستان هرگز تلاش نمی کرد که پروسه صلح را در افغانستان در پیش بگیرد. آنها قطعاً به نفع خود کار می کنند و به فکر خود هستند. اختلافات قومی و نژادی در پاکستان بسیار بیشتر است و داعش از همین موضوع استفاده می کند و نفوذ خود را افزایش می دهد.

وی در خصوص چگونگی مبارزه علیه داعش در افغانستان بیان داشت: مبارزه با داعش کمی زمان می برد. مردم باید افکار افراطیت را از زندگی خود دور کنند و نسبت به نفوذ داعش در میان خود آگاه باشند. مبارزه با داعش مبارزه ای حوصله مند نیاز دارد. حکومت افغانستان هم باید در کنار اینکه در سنگرها مقاومت می کند در قسمت معرفی افراد و جریان های افراطی، کار سیاسی و آگاهی دهنده کند تا ذهن مردم آمادگی عدم پذیرش آنها را داشته باشند.

به باور وی، حکومت کوتاهی هایی در زمینه مبارزه با داعش کرده و در این مورد گفت: متاسفانه مشکل بزرگی که حکومت وحدت ملی بدان توجه نکرده و اقدامی هم برای آن انجام نداده است، فقر مردم است. فقر، خیلی جاها باعث می شود که مردم تمایل داشته باشند تا برای امرار معاش به گروه های افراطی بپیوندند. متاسفانه حکومت افغانستان حرکات داعش را جدی نمی گیرد و هم اکنون آنها در ننگرهار پایگاه و رادیو دارند و فعالیت های شان را روز به روز گسترده کرده اند. متاسفانه در زمان حکومت کرزی بسیاری از ولسوالی های ما به دست مخالفان مسلح دولت قرار داشت و حالا گروه دیگری به آن اضافه شده است و این اوضاع امنیتی را بدتر کرده است. گرچه رادیوی داعش موضوعی جزیی است اما حکومت باید آگاه باشد و از آن جلوگیری سریع کند.

وی در خصوص منابع تمویل داعش عنوان کرد: متاسفانه داعش پول و امکانات وسیعی دارد. میلیون ها دالر از نفت عراق به دست می آورد و امکانات از کشورهای عربی به آنها داده می شود.

ذکریا عربستان را حامی اصلی داعش می داند و می گوید: ناکامی و شکست عربستان سعودی در مساله یمن و حمایت وی از داعش، علیه حکومت حوثی ها، حکومت عبدالله صالح و حمایت از حکومت منصور عبدو نشان داد که نه تنها عربستان سعودی در کارزار سیاسی ونظامی دستاورد خوبی ندارد بلکه داعش در داخل خاک خود عربستان سعودی روز بروز نفوذ می کند. ایجاد ایتلاف عربستان علیه تروریست در واقع تقویت این ایتلاف علیه ایران است. به گونه ای که مشاهده می کنیم، این کشور رهبر شیعیان در عربستان را اعدام می کند تا سوریه به حمایت عربستان بیاید و از حمایت ایران دست بردارد. هدف اصلی عربستان از ایجاد این ایتلاف مبارزه علیه تروریست نیست بلکه تقویت آن علیه شیعیان و اسلام است.

موضوع : اخبار