اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داعش و طالبان هیچ گاه بدون حمایت کشورهای منطقه و فرا منطقه ای نمی توانستند تهدیدی جدی برای سقوط حکومتی باشند…

 

عزاداری در ماه محرم از سالیان دور در افغانستان بدون تنش مذهبی و در فضای آرام برگزار می شد و می توان به این افتخار کرد که با وجود مذاهب مختلف و اکثریت سنی ها، افغانستان جز نادر کشورهای اسلامی که موارد درگیری مذهبی کمی داشته است.

 

اما حمله روز عاشورا در کابل و بلخ که سی کشته و بیش از صد زخمی در پی داشت و با وجود اینکه شیعیان هدف حمله بودند اما عامل آن نه اختلافات مذهبی و نه طالبان است.

 

داعش با پذیرش حمله عزاداران عاشورای کابل نشان می دهد که در پی عرض اندام مجدد در افغانستان است و از آنجا که در نبرد با دولت با شکست مواجه شده است، بهترین راه بازگشت را در حمله به تجمع ها می بیند.

 

داعش که در خلا سیاسی سال های 93 و 94 به نفود و گسترش چشمگیری رسیده بود در اقدامات حکومت وحدت ملی و مقاومت طالبان با کاهش نیرو به انزوا رفت و اکنون تجمع های آرام چون جنبش روشنایی و عزاداری عاشورا، اهدافی هستند راحت برای آنان در جهت منبعی خبری و تبلیغی تاثیر گذار برای جلب نیروهای بیشتر و انگیزه ای برای اعضای این گروه.

 

حال که افغانستان با جنگی گسترده با طالبان درگیر است و داعش به مانند گذشته دیگر نیروی قابل ملاحظه ای ندارد، می تواند یک خطر بزرگ امنیتی برای شهرهای مهم افغانستان باشد.

 

و دولت وحدت ملی که در دو سال گذشته موفق به کنترل این گروه شد اکنون نیز باید اقدامات موثری روی دست داشته باشد تا دیگر فرصتی برای بازگشت دوباره داعش ایجاد نشود.

 

گفتنی است که داعش به دنبال برقراری حکومت در سوریه و عراق است و از افغانستان تنها برای تبلیغات و ایجاد روحیه در میان نیروهای خود استفاده می کند و از سوی دیگر گروه پر نفوذ طالبان نیز سدی دیگر بر سر راه آنان می باشد.

 

معاون اول ریاست جمهوری نیز به تازگی هشدار دارد، اعضای داعشی که در کشورهای سوریه و عراق مشغول جنگ هستند قرار است به شمال افغانستان در بهار سال آینده انتقال داده شوند.

 

هر چند که جنرال دوستم از آمادگی ها برای مقابله با لشکر کشی داعش خبر داده است اما این می تواند زنگ خطری برای دولت باشد زیرا طالبان حضور کم رنگ تری در شمال دارد و این منطقه از امنیت بهتری نسبت به دیگر مناطق افغانستان برخوردار است.

 

گروه داعش با استفاده از شبکه های اجتماعی و اینترنت توانست از تمامی جهان اقدام به جذب نیرو کند و این راهی شد برای آموزش از راه دور که می توان نتیجه را در حملات عاشورای کابل با تعداد کم حمله کنندگان در جهت تلفات بیشتر دید.

 

تشابه گروه طالبان به داعش را می توان در راز بقای و قدرت آنان در پشتیبانی کشورهای تمویل کننده و حامی پیدا کرد، زیرا هر چند که این دو گروه اشتراکی با هم ندارند اما هیچ گاه بدون حمایت کشورهای منطقه و فرا منطقه ای نمی توانستند تهدیدی جدی برای سقوط حکومتی باشند.

موضوع : اخبار