اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داعش گروه خارجی جدیدی است که در کشور ما پیدا شده و فعالیت های جدیدی را در افغانستان آغاز کرده است. این گروه در چه مناطقی از کشور وجود دارند؟ چه فعالیت هایی می کنند و از جانب چه کسانی بوجود آمده و حمایت می شوند؟

 

امان الله پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: افغانستان یک محل تجربه و آزمایش برای علم برداری هر گروهی که در دنیا بوجود می آید منطقه و موقعیت خوبی بوده که این پرچم ها بالا شوند. داعش در افغانستان پدیده ای تازه است. با گروه های دیگر سال ها است که دست و پنجه نرم می کنیم و خاصیت های یکدیگر را می دانیم و می دانیم که در مقابل هم چگونه عمل کنیم. داعش تازه در افغانستان بوجود آمده است اما هر گروهی که اینگونه بوجود می آید، بدون وابستگی به قدرت های بزرگ منطقه و جهان بوجود نمی آید.

 

وی در خصوص رشد جایگاه اصلی داعش اظهار کرد: داعشی ها از شمال افغانستان که بدخشان است بیشتر رشد می کنند و بودجه ای حدود یکصد و بیست میلیون دالر به این منطقه برای این آنها اختصاص داده شده است. در این مناطق کشورهایی مانند چین و ازبکستان و روسیه وجود دارند و غربی ها می خواهند توسط داعش بحران را در این مناطق ادامه دهند تا از نفوذ این کشورها به افغانستان بکاهند.

 

پیمان، دلیل عدم تمایل آمریکا به رشد و خودکفایی افغانستان را چنین بیان کرد: همانطور که طالبان در نتیجه یک حرکت استخباراتی بودند داعش نیز همین گونه است. اینها گروه های استخباراتی وابسته به قدرت های جهانی است اما نام هایی بر آن می گذارند که برای کشورهای اسلامی دلچسب باشد. دلیل اینکه آمریکایی ها نمی خواهند افغانستان آباد و خود کفا شود این است که به حضور شان در افغانستان نیاز دارند. آنها گروه هایی مانند طالب و داعش را بوجود می آورند و تمویل می کنند تا حضور خود را در اینجا دوامدار کنند.

 

این نماینده مجلس علت تشکیل این حکومت و حضور داعش را در این می داند که غربی ها اهداف شان را در اینجا پیاده کنند: هم اکنون در کشور ما مجاهد ستیزی وجود دارد، دین ستیزی وجود دارد و غربی ها می خواهند بیشتر کسانی که در حکومت هستند که افکار دینی نداشته باشند. از همه اینها مشخص است که می خواهند بر ضد دین در کشور ما اقدام کنند و این موضوع به طور قطع از جانب آمریکایی ها و برخی کشورهای اروپایی حمایت می شود.

موضوع : اخبار