اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عملکرد ترمپ در کنفرانس خبری با پوتین، انتقادات گسترده ای را درپی داشت.

جریان‌های مختلف سیاسی به فاصله کوتاهی بعد از اتمام کنفرانس خبری رییس‌جمهور امریکا با رییس‌جمهور روسیه به شدت آن را محکوم کردند و دامنه انتقادات به حدی گسترده شده که ترمپ خیانتکار و نوکر پوتین خوانده شد.

کنفرانس خبری مشترک دونالد ترمپ ، رییس‌جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین ، رییس‌جمهور روسیه در شهر هلسینکی ، پایتخت فنلند با واکنش‌های مختلفی رو به رو شد.

این نشست که در جریان آن ترمپ از محکوم کردن روسیه به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ طفره رفت در امریکا با واکنش‌های بسیار تند همراه شد.

جان برنان ، رییس پیشین سیا تندترین واکنش را نشان داد و در صفحه تویترش، رفتار ترمپ را مصداق بزهکاری و خیانت توصیف کرد.

او در تویترش نوشت: عملکرد ترمپ در کنفرانس خبری در هلسینکی، به آستانه جرائم جدی و بزهکاری رسیده و از آن هم تجاوز کرده است. هیچ چیز کم از خیانت نداشت. سخنان ترمپ نه تنها ناشی از سبک‌مغزی بود، خودش کاملاً نوکر پوتین است. میهن‌پرستان جمهوری‌خواه: کجا استید؟

چاک شامر ، سناتور ارشد دموکرات هم گفت که سخنان ترمپ در این کنفرانس خبری، مخالفانمان را قوی کرد، در حالی که دفاع‌های ما و متحدانمان را تضعیف کرد.

ترمپ در کنفرانس خبری مشترک با پوتین، ارزیابی‌های نهادهای امنیتی کشورش درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا را زیر سوال برد و گفت که پوتین قویاً این موضوع را تکذیب کرده است.

او از قانونگذاران امریکایی، اعضای حزب دموکرات و دیگر جریان‌های سیاسی در امریکا هم بابت مطرح کردن دوسیه تبانی روسیه با ترمپ انتقاد کرد.

شومر در تویترش نوشت: اینکه رییس‌جمهور امریکا با رییس‌جمهور پوتین بر علیه نهادهای مجری قانون، مقام‌های دفاعی امریکا، نهادهای امنیتی امریکا همراه شود، بی‌تدبیری، خطرناک و ضعیف است. رییس‌جمهور خودش را به کشورمان ترجیح داده است.

لیندسی گراهام ، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنا که از طرفداران سیاست‌های ترمپ است از او انتقاد کرد. او نوشت: ترمپ فرصت اینکه روسیه را رسماً بابت دخالت در انتخابات پاسخگو کرده و هشدار شدیدی درباره انتخابات آتی بدهد، از دست داد.

او اضافه کرد: پاسخ‌های رییس‌جمهور ترمپ را روسیه نشانه ضعف خواهد دید و این پاسخ‌های بیش از اینکه مشکلی حل کنند، مشکل ایجاد می‌کنند.

او درباره توپی که پوتین به ترمپ داد هم نوشت: در نهایت، اگر من بودم، آن توپ را برای پیدا کردن دستگاه‌های شنود چک می‌کردم و هرگز اجازه ورود آن به ارگ سفید را نمی‌دادم.

ریچارد بور ، نماینده جمهوری‌خواه مشرانو جرگه گفت ترمپ بایستی هر اظهارنظری از سوی پوتین برای رد دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا را دروغ بداند.

جان مک‌کین ، رییس کمیته نیروهای مسلح مشرانو جرگه این کنفرانس خبری را اشتباهی غم‌انگیز خواند و گفت ترمپ نتوانسته از امریکا دفاع کند.

باب کورکر ، رییس کمیته روابط خارجی مشرانو جرگه و پل رایان، رییس مجلس نماینده گان امریکا هم در اعلامیه های جداگانه از سخنان ترمپ فاصله گرفته و آن را محکوم کردند.

دامنه انتقادات به اعضای کابینه خود ترمپ هم کشیده شد. دن کوتس ، مدیر امنیت ملی امریکا با رد سخنان ترمپ گفت: ما نظرمان را درباره تلاش‌های ادامه‌دار و جامع روسیه برای تضعیف دیموکراسی‌مان مطرح کرده‌ایم.

یک خبرنگار حوزه ارگ سفید در شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشت سخنان ترمپ، مقام‌های ارگ سفید را هم به حیرت واداشته است. او نوشت: مقام‌های ارگ سفید علناً اعتراف می‌کنند نمی‌دانند چه پاسخی به سوال‌ها درباره کنفرانس خبری ترمپ بدهند. یک مقام ارگ سفید در پاسخ به این سوال که آیا کسی از دولت بابت حرف‌های امروز ترمپ استعفا می‌کند، به کنایه گفت: سوال خوبی است.

واکنش‌ها تنها به سرحدات امریکا محدود نماند و در بریتانیا، روزنامه ایندیپندنت، انتقادات تندی علیه ترمپ مطرح کرد.

این روزنامه نوشت: دونالد ترمپ آنقدر ساده تحت تأثیر یک قدرت خارجی قرار می‌گیرد که عملاً به عامل روسیه تبدیل شده است.
به زحمت می‌توان انتظار داشت ظاهر آشتی‌جویانه ترمپ با پوتین در میان جریان‌های سیاسی مسلط در امریکا و اروپا با واکنشی غیر از این همراه شود. اما از یک طرف دیگر، این هم مورد انتظار است که رژیم صهیونیستی و صدراعظم اش در هر شرایطی از سیاست‌های ترمپ حمایت کند. بنیامین نتانیاهو ، صدراعظم رژیم صهیونیستی از سخنان ترمپ در این کنفرانس خبری تشکری کرد.
بنیامین نتانیاهو گفت: اول از همه، من شیفته و مشتاق تعهد عمیقی شدم که رییس‌جمهور ترمپ در این کنفرانس خبری درباره امنیت اسراییل بیان کرد و می‌توانم بگویم که اتحاد بین اسراییل و امریکا هرگز به این اندازه قوی نبوده است.