اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دولتمردانی که سوگند یاد کرده بودند به حفظ منافع کشور و تامین آسایش این مردم پایبند باشند، آنقدر به ناحق برای کسب درآمدهای شخصی در حق ملت خود ظلم کرده اند که واقعا نمی توان نام آنها را یک وزیر یا مسوول افغانستانی گذاشت که البته ثمر وابستگی به غرب هم چیزی جز خیانت نیست.

 

روز گذشته بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۴ را خونین ترین سال برای کودکان افغانستان اعلام کرد و گفت: طی چهار سال گذشته ۲۳۰۲ کودک در افغانستان کشته و ۵۰۴۷ کودک دیگر زخمی شده اند که حملات انتحاری، جنگ های مستقیم میان نیروهای دولتی و طالبان علت اصلی این تلفات می باشد.

 

نگرانی از افزایش تلفات کودکان از سوی نهادهای مدنی موضوع جدیدی نیست که متاسفانه هیچگاه از سوی دو طرف درگیر جنگ، امنیت غیر نظامیان مورد توجه قرار نگرفته است تا روز به روز بر تلفات غیرنظامیان هموطن افزوده شود.

 

اما تاسف و نگرانی بیشتر زمانی است که آدمی از خیانتهایی که دولتمردان وقت کابل در حق این کودکان روا داشته اند، مطلع می شود. دولتمردانی که سوگند یاد کرده بودند به حفظ منافع کشور و تامین آسایش این مردم پایبند باشند، آنقدر به ناحق برای کسب درآمدهای شخصی در حق ملت خود ظلم کرده اند که واقعا نمی توان نام آنها را یک وزیر یا مسوول افغانستانی گذاشت که البته ثمر وابستگی به غرب هم چیزی جز خیانت نیست.

 

یک نمونه ی آن را روز گذشته سایت آمریکایی بازفید، گزارش کرد که براساس آن تمامی کمک‌های آمریکا به وزارت معارف افغانستان را زیر سوال می برد چرا که نشان می دهد تلاش‌های آمریکا به وضعیت آموزش و پرورش کشور ما با فساد و اهداف سیاسی و نظامی همراه بوده و متاسفانه جناب فاروق وردک وزیر وقت وزارت معارف نیز در جریان آن بوده است.

 

براساس گزارش بازفید تعداد مدارس ساخته شده، دانش‌آموزان دختری که ثبت‌نام شده‌اند، کتاب‌های درسی توزیع شده، معلمان آموزش دیده و دالرهای هزینه شده مورد ادعای آمریکا در این راستا بیش از حد اغراق‌آمیز و در واقع دانش آموزان، معلمان و مدارس خیالی هستند.

 

مدارسی که آمریکا ادعا می کند برای کودکان افغانستان طی این سالها ساخته، یا هنوز شروع به کار نکرده و یا اینکه اصلا ساخته نشده اند. علاوه بر این تعداد دانش‌آموزان مشاهده شده در این مدارس بسیار کمتر از تعداد دانش‌آموزان ثبت‌نام شده است.

 

تاکنون گمان می شد که وزارت معارف در پروژه های خود بسیار موفق بوده است اما اکنون احتمال دستبرد در آمار مدارس و معلمان و همچنین اعمال نفوذ مقامات در امتحانات ورودی دانشگاه، واقعا تمامی گزارشهای این وزارت را زیر سوال برده است. این موضوع به حدی روشن است که حتی وزیران جدید تحصیلات عالی و وزارت معارف، آمارهای مالی وزیران دولت کرزی را غیر واقعی خوانده اند و گفته اند هزینه های مصرف شده در سیستم آموزش و پرورش کشور کاملا مشکل دارد چرا که مقدار زیادی پول برای مدارسی دریافت و سند هزینه آن تهیه شده که چنین مدارسی اصلاً وجود نداشته‌اند.

 

به بیان دیگر برای مدارسی که اصلا وجود نداشته اند، امتحان برگزار می شده، نمره داده می شده و سپس بودجه پرداخت می گردیده و حتی از آن مراکز دانشجو به دانشگاه ها اعزام می شده است که این وضعیت واقعا جای تاسف دارد.

 

البته به طور قطع و یقین این فقط مربوط به وزارت معارف نمی شود بلکه در اکثر وزارتخانه های جناب کرزی این موضوع اتفاق افتاده است و اشخاصی چون جناب فاروق وردک در این میان بی بهره نمانده اند که البته اکنون تاسف دردی دوا نمی کند و کسی نمی تواند این همه ظلم و خیانت را جبران نماید.

 

ولی آنچه مهم است اینکه این اتفاق نباید درباره دولتمردان حکومت جدید بیفتد تا پنج سال بعد دوباره همین تاسف را بخوریم.

امری که البته بعید به نظر می رسد زیرا آمریکا معلم و استاد این افراد فاسد است.

موضوع : اخبار