اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که ارگ ریاست جمهوری و سران حکومت وحدت ملی می بایست نمایندگان تمام مردم ملکی در تمام ولایات و ولسوالی ها و قریه جات باشند؛ هر شخصی از قوم و قبیله و حزب خود تبعیت می نماید و خبری از انسجام و اتحاد نیست.

 

در این میان، رییس جمهور و رییس اجرایی پیشه ی بی اعتنایی و بی تفاوتی را اختیار کرده اند و کاری به خیل بی شمار متعصبان قومی و مذهبی ندارند که به عنوان مشاوران و معاونان هر یک ساز خود را می زنند و راه خود را می روند

 

پررنگ ترین و حایز اهمیت ترین نمونه این بی نظمی ها و خودسری ها، یکه تازی جنرال عبدالرشید دوستم در صفحات شمال و در قسمت های ویژه ی ازبک نشین است که اختلال هایی در کار امنیت ملی، وزارت داخله و وزارت دفاع به وجود آورده است.

 

هرچند مبارزه بی امان این جنرال کار کشته قابل تقدیر است اما روال عادی نظم حکومتی نمی پذیرد که معاون اول ریاست جمهوری رهبری جنگ علیه مخالفان مسلح را آنهم در یک منطقه خاص برعهده داشته باشد.

 

بر این مبنا، معاون اول رییس جمهور، وظایف و مسوولیت های تعریف شده خود در این جایگاه در دست راست اشرف غنی در ارگ کابل را مانده و به فاریاب لشکرکشی کرده است تا تیر و تبار و طایفه خود را از چنگ طالبان و مخالفان مسلح و حملات تروریستی برهاند.

 

این در حالی است که تا پیش از رخصتی تابستانی پارلمان، هر یک روز در میان، رییس عمومی امنیت ملی رحمت الله نبیل، وزیر داخله نورالحق علومی و سرپرست وزارت دفاع استیضاح و استجواب می شوند و خبری از وزیر دفاع و ولی وزارت دفاع نیست.

 

رییس جمهور و معاون اول وی را چه می شود که یکی علیرغم میل بانی خود در قضیه ناامنی های مال سکوت اختیار کرده و نسبت به خودسری های دیگری بی اعتنایی می کند و دیگری با قوم گرایی و تعصبات نژادی به نجات جان هم کیشان خود می شتابد و از دیگر جهات غافل می شود؟!

 

اگر به همین منوال پیش برود، محمد محقق و سرور دانش هم باید به صف اول جنگ هزاره علیه کوچی و نجات هزاره جات از حملات انتحاری بشتابند و کارهای اصلی خود را وا نهند و به همین ترتیب، محمد خان و احمد ضیا مسعود و دیگر ارگ نشینانی که نماینده قوم خود هستند نه ملت افغانستان… هیهات!

 

آیا بهتر نمی بود که معاون اول رییس جمهور در کار وزرای دفاع و داخله و امنیت ملی مداخله نمی کرد؟ آیا به جای مستقیم و مجزا وارد عمل شدن نمی بایست نظارت و سازماندهی بر حوزه های دفاعی و امنیتی را برگزید؟ عبدالرشید دوستم فاریاب چه می کند؟

موضوع : اخبار