اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مناسبات دیپلماتیک و روابط کابل اسلام آباد در عرصه سیاست خارجی در منطقه که همواره بر مدار توجه و محور خط مشی و جهتگیری کشورهای منطقه مداخله گر یا مشاهده گر و ابرقدرت غرب و هم پیمانانش داشته است این بار در سه ضلعی نامتوازن دیگری خود را نمایاند.

 

پس از افشای اسناد مربوط به چگونگی دستگیری و مرگ بن لادن رهبر سابق القاعده در پاکستان که با همکاری استخبارات این کشور و نظامیان ناتو صورت گرفت بیش از پیش بر این امر مسلم صحه گذاشت که هرگاه پاکستان بخواهد آهنگ جدایی از فرمایشات دیکته شده کاخ سفید را بنوازد به قیمت خون مردمش تمام خواهد شد.

 

نزدیکی و حسن روابط کابل اسلام آباد در روزهای اخیر و به زعم مطبوعات و رسانه های داخلی و خارجی که خبر از فاصله گرفتن از دوران تنش ها و تشتت های دیورند داشت منجر به انفجار در مسجد پیشاور و در صفوف نمازجمعه شد که مصداقی بر این مدعا است.

 

حامد کرزی بعنوان یک سیاستمدار در راس حکومت که قریب به 13 سال با سیاست های امریکایی خو گرفته نیز بارها بر عدم اراده و ابتکار عمل پاکستان در تبیین امنیت یا ناامنی و ثبات یا بی ثباتی دیورند و کابل و اسلام آباد تاکید ورزیده و همه را منوط به واشنگتن دانسته بود.

 

خونبهای سرپیچی از مکتوبات فرمایشی و فرمایشات مکتوب لندن و واشنگتن و اورشلیم در حسن روابط یا تیرگی مناسبات افغانستان و پاکستان را روز جمعه نماز گذاران پیشاور پرداختند تا همچنان ترمیم قلب آسیا و منطقه در هاله ای از ابهام بماند.

 

در همین راستا جنرال جان کمپل و دیگر دست اندرکاران جنگ افروزی در منطقه استراتژیک و فوق الجیشی افغانستان به ابراز نگرانی های سلسله وار خود درخصوص عدم خروج سربازان نظامی از منطقه بشدت و وسعت ادامه می دهند.

 

بهانه های بعضا تمسخر آمیز و غیر منطقی و واهی امریکا برای تداوم حضور نظامی در منطقه و کوبیدن بر طبل توخالی حملات طالبان و القاعده و داعش اینبار متوجه تشدید کنترل بر مناسبات افغانستان و پاکستان و خط کشی در قلب آسیا بر اساس خط مشی کاخ سفید شده است.