اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اما هم دولت افغانستان و هم سازمان های بین المللی و کشورهای جهان باید به این هشدارها توجه کنند، به خواست افغانستان و به خواست مردم افغانستان باید توجه کنند. افغانستان در حال سقوط در کام تروریزم و دهشت افگنی است.

 

جنگ افغانستان، یکی از طولانی ترین جنگهای در منطقه و جهان است که نیم قرن زندگی مردم افغانستان با خود به آتش کشیده است. خطرناک ترین گروه های تروریستی در این جنگ حضور داشته اند، سفاکترین دولت ها در این مدت بر مردم افغانستان حکمروایی کرده اند، بزرگترین قدرتهای جهانی در این جنگ دخالت داشته اند، میلیونها انسان جان خود را از دست داده اند و یا زخمی و معلول شده اند، میلیونها انسان مهاجرت کرده اند.

این جنگ به قیمت نابودی تمام زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی افغانستان تمام شده است. زمانی که این جنگ از زبان روسای جمهوری افغانستان در نشست های بین المللی و کنفرانس های جهانی توضیح داده می شود، جملاتی هشدار دهنده، همراه با درخواست کمک، با توجه به روحیه حاکم بر جلسات، از افغانستان کشوری درمانده که تنها به کمک های جهانی می شود آن را به بهشت تبدیل کرد، ترسیم می شود. و یا افغانستان جهنمی ترسیم می شود که اگر به آن توجه و کمک نشود، به زودی آتش آن دامنگیر تمامی کشورهای دنیا می گردد و آنگاه پیشمانی سودی نخواهد داشت.

شکی در این نیست که در افغانستان خطرناک ترین گروه های تروریستی وجود دارند و عملا فعال هستند. این گروه های تروریستی به هدف از بین بردن همه افغانستان و به بردگی کشانیدن این کشور وارد شده اند، از هیچ نوع جنایتی نه ابایی داشته اند و نه دارند، دست به هر کاری می زنند، همان گونه که افغانستان را به آتش کشیده اند، می خواهند منطقه و دنیا را به آتش بکشند.

اما در این میان، مردم افغانستان به کمک جامعه جهانی در حدود سیزده سال گذشته، بنای حکومتی را گذاشته اند که خواستها و آرزوها و امیال آنها را برآورده سازد، دموکراسی را پایه گذاری کردند، جوان هایشان در قالب اردو و پولیس و نیروهای امنیتی مردانه جنگیدند و خون دادند تا ریشه های دموکراسی را آبیاری نمایند، تا حاکمیت قانون را تقویت کنند. همین ها بودند که به بهای از دست دادن جانشان و بریده شدن دست ها و انگشتان شان حاضر شدند پای صندوق های رای بروند، و رئیس جمهوری انتخاب کنند و انتخابات (قانونی ترین روش تعیین حاکمیت) را تثبیت کنند.

اما هنوز، دولت های افغانستان بعد از سیزده سال جنگ در مقابل طالبان و القاعده و شبکه حقانی، نتوانسته اند تعریف واحدی از این گروه ها ارایه بدهند، چگونه انتظار دارند که دولت های دیگر تعریفی از این گروه برای دولتمردان افغانستان داشته باشند. دولت افغانستان نتوانسته خطری که این گروه ها برای مردم افغانستان دارد را به طور واقعی درک کند و با درک آن اقدامات منظم و هماهنگ و ملی را روی دست بگیرد، چگونه انتظار دارد این کار را دیگران انجام دهند؟ دولت افغانستان به هشدارهایی که در سال گذشته و سالهای پیش از آن نسبت به حضور رو به گسترش طالب و داعش و گروه های دیگر تروریستی داده می شد، بی توجهی کرد، و نتیجه را در شکل گسترش داعش در ولایات و شهرهای کشور دیده ایم، چگونه انتظار دارد تا دولت ها و سازمان های دیگر توجه داشته باشد.

اما هم دولت افغانستان و هم سازمان های بین المللی و کشورهای جهان باید به این هشدارها توجه کنند، به خواست افغانستان و به خواست مردم افغاسنتان باید توجه کنند. افغانستان در حال سقوط در کام تروریزم و دهشت افگنی است و اگر فکری به حال آن نشود خطر در بیخ گوش دولت و مردم افغانستان است.

سران دولت افغانستان با سخنرانی های زیبا و جذاب و ترحم انگیز معمولا توانسته اند برای افغانستان کمک های نقدی و حمایتی بگیرند، اما این دولت ها نتوانسته اند از این پول ها به نفع ثبات و امنیت کشور بهره لازم را ببرند. دولت افغانستان باید به همان اندازه که انتظار از کشورها و سازمان های خارجی دارد، به توانایی ها در داخل کشور تکیه کند و از همه امکانات برای مبارزه با تروریزم، فقر، تبعیض، بی عدالتی و … استفاده کند. در غیر این صورت، ورود کمک های خارجی به افغانستان به معنای بهتر شدن حاکمیت و دولت نیست و به معنای مبارزه با تروریزم نیز نیست.

موضوع : اخبار