اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته باشندگان ولسوالی لال پور ننگرهار، در مدت 4 روز حدود 3000 موشک بر بخش های مرزی این ولسوالی شلیک شده است!

 

این حملات موشکی و توپخانه ای پاکستان بیش از 2000 خانواده را ناچار به ترک خانه هایشان کرد.

شورای ولایتی ننگرهار می گوید که نهادهای مسوول در قبال این راکت پرانی ها باید کاری کنند. این درحالی است که والی ننگرهار گفته است در اینباره در انتظار دستور حکومت مرکزی است.

 

فضل الله وحیدی، والی پیشین کنر در گفتگو با “محور” درخصوص حملات موشکی و توپخانه ای پاکستان گفت: پروژه ای که قتل و قتال شهروندان افغانستان را شروع کرده است، به قسم یک پروژه تطبیق کننده اش پاکستان است و طرح کننده آن خارجی ها هستند. خارجی های بنام از بین بردن تروریزم به افغانستان آمدند اما امروز می بینیم که همین القاعده و تروریزم از پاکستان جاری شده اند.

 

وحیدی می گوید: مردم افغانستان ذاتا تروریست نیستند. تاریخ ثابت کرده است وقتی تعرضی به این مردم صورت گرفته اینها در جنگ رو در رو در برابر متعارضین ایستاده اند و هرگز اینطور نبوده که بمبی را در جیب شان مخفی کنند و در میان مردم بروند تا کسی را بکشند. کسانیکه این کارها را می کنند، کل شان خارجی هستند و اصلا این فکر و ایده از این مردم نیست و از جای دیگری و متعلق به کسان دیگری است.

 

والی پیشین کنر، درخصوص ادامه یافتن تجاوزگری پاکستان و خاموش ماندن حکومت در قبال این تجاوز آشکار اظهار می کند: حکومت بسیار با خوشبینی وارد می شود. جراتی که پاکستان امروز بدست آورده را خودمان به آنها داده ایم که در روز روشن دیپلمات های ما را به مراکز نظامی شان می خوانند. رییس جمهور ما خودش به جای نظامیان آنها رفت و برایشان صحبت کرد و بسیار خوش بینانه گمان می برد که اینها صادقانه با او همراه می شوند اما باز هم مثل همیشه دیدیم که پاکستان رشته دوستی وی را نگرفت.

 

وی افزود: راکت پراکنی های پاکستان کار دیروز و امروز نیست، قبلا هم از کنر، لال پور و ننگرهار هم صدا بلند شده است. آنها هر زمان که تخطی و تعرض کردند، جواب دندان شکن دریافت نکردند و همین خاطر خیالشان راحت است و کارشان را ادامه می دهند. اگر همان بار اول جواب قاطع می گرفتند، امروز این حرکتشان را با بی پروایی تکرار نمی کردند. کسانی فقط داد می زنند که القاعده و تروریزم در پاکستان تربیت می شوند و از این مسیر می آیند، آن دوستان امروز خود را کور، کر و لال کرده اند، درحالی که همه چیز را می فهمند.

 

وزارت امور خارجه هشدار داده است که اگر پاکستان حملات راکتی را پایان ندهد، کابل پاسخ دندان شکن به اسلام آباد خواهد داد و حکومت تمام پتانسیل های بومی، منطقوی و جهانی خود را برای پاسخ متقابل به اسلام آباد به کار می گیرد.

 

وحیدی درباره اظهارات وزارت خارجه کشور بیان می کند: جواب دندان شکن دادن یا ندادن و برخورد کردن یا نکردن به دستورات بالا و مدیر برمی گردد که پاسخ دندان شکن وقتی است که او دستورش را بدهد. در زمانیکه بنده والی بودم، برایم این امر ثابت شده است. در مسایل مملکتی اگر فرد مدیر دستور بدهد، می شود و اگر ندهد، این گفته ها فقط شعار است که همیشه داده شده است.

 

والی سابق کنر می گوید: حکومت خشم مردم لال پور را محترم نمی شمارد. درحالی که اگر به مردم مراجعه کند و منسجم شود، پاکستان و بقیه مجالی برای دخالت ندارند. این تصور که از سلاح و قدرت پاکستان می ترسند، بسیار اشتباه است. شکست قدرت هایی نظیر انگلیس و شوروی مسلما کار حکومت وقت نبوده است و مردم آنها را سرنگون کردند. اگر تنها مردم کنر منسجم شوند می توانند از سرحدات خود دفاع کنند و همانطور که تا امروز این سرحدات را حفظ کرده اند.

 

وی در همین مورد ادامه می دهد: حکومت در داخل مشکل دارد و مشکلش این است که اگر مردم داخل قدرت شوند، باید نظرشان محترم شمرده شود، در حالیکه در حکومت مسایل سهم مطرح است و وقتی پای سهم در میان باشد مردم و نظرشان هیچ هستند.

 

وحیدی، درخصوص اینکه حکومت وحدت ملی راه های مختلفی را برای رابطه با پاکستان امتحان کرده است که هیچ کدام نتیجه نداده است اظهار می کند: همان رابطه هایی که به امضا رسیده اند، مشکوک هستند. ترس از این است که اینها که دیپلمات های سیاسی را در پایگاه های نظامی می خوانند، نکند که این وضعیت در همان جا امضا شده باشد. در پایگاه نظامی، خواستن دیپلمات کشور به معنای احترام نیست بلکه تهدید و توهین است که باید این مساله از حکومت پرسیده شود.

 

والی سابق کنر افزود: صحبت های سران کشور ها در نشست امنیتی مونیخ، پاکستان را دست پاچه کرده است و می خواهد نشان بدهد که خود از تروریزم صدمه دیده است. در فرصتی که هست حکومت باید از اختلافات داخلی اش بگذرد و مدیریت کند تا توجه جامعه جهانی جلب شود و همزمان هر دو مساله که پاکستان مرکز تروریزم پروری است و جواب بالمثل دادن را پیش ببرند.

 

 

موضوع : اخبار